Matematyka finansowa - oprocentowanie wkładów

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
black_bro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 27 cze 2011, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno
Podziękował: 1 raz

Matematyka finansowa - oprocentowanie wkładów

Post autor: black_bro »

witam forumowiczów:) przygotowuje się do egzaminów wstępnych i mam problem z zadaniami z matematyki finansowej.. liczę na waszą pomoc przy tych zadaniach:)
1. Bank oferuje stopę nominalną 12% z kapitalizacją złożoną kwartalną. Postanawiasz wpłacać z końcem każdego miesiąca 100 zł przez 3 lata. Jaka stopa będzie stosowana do naliczania
odsetek co miesiąc?
2. Bank oferuje stopę nominalną 12% z kapitalizacją złożoną roczną. Postanawiasz wpłacać z końcem każdego półrocza 500 zł przez 2 lata. Jaka stopa będzie stosowana do naliczania odsetek co pół roku?
3. Bank oferuje stopę nominalną 12% z kapitalizacją złożoną dzienną. Postanawiasz wpłacać z końcem każdego kwartału 300 zł przez 3 lata. Jaka stopa będzie stosowana do naliczania odsetek co kwartał?
4. Jak nazywa się stopa, wykorzystana do obliczeń w sytuacji, kiedy oprocentowanie lokaty następuje częściej, niż wpłata?
5. Jak nazywa się stopa, wykorzystana do obliczeń w sytuacji, kiedy oprocentowanie lokaty następuje rzadziej, niż wpłata?
6.Jak nazywa się stopa, wykorzystana do obliczeń w sytuacji, kiedy oprocentowanie lokaty następuje zgodnie z okresem wpłaty?
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Matematyka finansowa - oprocentowanie wkładów

Post autor: Frey »

6. To chyba efektywna
co do 5 i 4 to szczerze powiedziawszy nie wiem jak one się fachowo nazywają.

Zadania 1-3 to zadania raczej na stopę efektywną. Wpisz w google "stopa efektywna" i spróbuj zrobić te zadania, jak coś to pomogę
black_bro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 27 cze 2011, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno
Podziękował: 1 raz

Matematyka finansowa - oprocentowanie wkładów

Post autor: black_bro »

no własnie nie jest to chyba stopa efektywna bo efektywna to taka która uwzględnia kapitalizację odsetek a w tych zadaniach jest kapitalizacja + powiększanie wkładów
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Matematyka finansowa - oprocentowanie wkładów

Post autor: Frey »

Nie koniecznie niezgodność wpłat z terminami kapitalizacji, może mieć wpływ na stopę. Czasami po prostu moment wpłaty może nie mieć takiego znaczenia.

Ewentualnie można zapoznać się z:
240827.htm
black_bro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 27 cze 2011, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno
Podziękował: 1 raz

Matematyka finansowa - oprocentowanie wkładów

Post autor: black_bro »

zapoznałem się i już te wzory znałem wcześniej inie wiem czy mi dobre liczby wychodziły więc podaje jak liczyłem np. dla tego zadania:
Postanawiasz na koniec miesiąca przez rok wpłacać po 100 zł. Bank oferuje stopę nominalną 12%, kapitalizację złożoną miesięczną. Ile zgromadzisz na koniec roku?
\(\displaystyle{ PV= 100 \cdot \frac{ 1-(1+0,01)^{-12}}{0,01}=100 \cdot [1-(101/100)^{12}/0,01]=1125,51 zł}\)
Jak na moje wygłada ten wynik dość obiecująco tzn. dość realnie:) ale proszę o sprawdzenie:)
ps. sory ze tak ten wzór napisałem ale w tym latexie się nie mogłem połapac..
Ostatnio zmieniony 28 cze 2011, o 18:46 przez Frey, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Matematyka finansowa - oprocentowanie wkładów

Post autor: Frey »

Ale Ty masz policzyć te kwoty czy podać tylko oprocentowanie. Bo w poleceniach jest o oprocentowaniu tylko.
black_bro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 27 cze 2011, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno
Podziękował: 1 raz

Matematyka finansowa - oprocentowanie wkładów

Post autor: black_bro »

no w tym zadaniu które wyliczyłem to raczej kwotę:) a w tych wcześniejszych to trochę trudno to zinterpretować bo pytania są podane na stronie uczelni i do każdego pytania na egzaminie są 4 odpowiedzi które na stronie podane już nie są..ale chyba tylko nazwę choćiaż z drugiej strony po co by te wszystkie wartości liczbowe podawali..
gdzieś takie coś znalazłem "stopę procentową nazywamy nominalną jeżeli okres stopy procentowej jest różny od kapitalizacji" więc może to jest stopa nominalna?
black_bro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 27 cze 2011, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno
Podziękował: 1 raz

Matematyka finansowa - oprocentowanie wkładów

Post autor: black_bro »

Dla wszystkich odwiedzających ten temat podaje info, iż posiadam opracowanie do większości pytań na egzamin wstępny na UE Wrocław na II stopień na FiR na wydziale Zif-u. Z tego co wiem pytania się nie zmieniły więc jeżeli ktoś ich potrzebuje to pisać na priva lub maila to podeślę:)
ODPOWIEDZ