Metody Matematyczne Fizyki

Poszukujesz książki z konkretnej dziedziny matematyki i nie wiesz, którą wybrać? Zadaj pytanie!
Mutant1235
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2011, o 01:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: Mutant1235 »

Szukam dobrej książki (w formie fizycznej) na powyższy temat.

Bardzo podoba mi się wersja z wikipedii:

ale jak już napisałem chciałbym mieć to na papierze
jakieś propozycje?
Ostatnio zmieniony 25 cze 2011, o 11:07 przez czeslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: smigol »

Możesz to sobie wydrukować.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: miki999 »

Możesz zobaczyć "Metody matematyczne fizyki", Alfred Zagórski, Oficyna PW.


Pozdrawiam.
Mutant1235
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2011, o 01:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: Mutant1235 »

Szczerze mówiąc ten tytuł udało mi się znaleźć wcześniej, miałem nadzieję, że są jakieś inne opcje.
Widziałem jeszcze książkę Wyrzykowskiego, ale nie wiem na co się zdecyduję.
Jest może na forum ktoś, kto się tym interesuje, albo studiuje fizykę i mógłby mi coś konkretnego polecić?
Wasilewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3921
Rejestracja: 10 gru 2007, o 20:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1194 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: Wasilewski »

Jest taka seria "Methods of modern mathematical physics" Reeda i Simona, chyba cztery tomy; możesz sobie obejrzeć podgląd na google books i stwierdzić, czy Ci odpowiada. To jednak nadaje się tylko do wypożyczenia z biblioteki, bo jest koszmarnie drogie.
Awatar użytkownika
Yaco_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 00:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy/Kraków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 204 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: Yaco_89 »

Jest jeszcze książka prof. Andrzeja Lendy z AGH, w tytule ma właśnie coś o "matematycznych metodach fizyki", nie pamiętam dokładnie. Nie wiem też prawdę powiedziawszy jak z dostępnościa tego w księgarniach, w każdym razie materiał z tego co pamiętam jest dość ciekawy.
Mutant1235
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2011, o 01:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: Mutant1235 »

Dziękuję za pomoc!
Czuję się usatysfakcjonowany
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: miki999 »

Szczerze mówiąc ten tytuł udało mi się znaleźć wcześniej, miałem nadzieję, że są jakieś inne opcje.
Jeżeli chodzi o mnie to powiem tak:
książka krótko mówi co to jest transformata Fouriera, co to jest residuum itd., ale jest ona bardziej takim mini-kompendium i wszystko jest omawiane powierzchownie. Dopiero teraz patrzę na Twój wiek i stwierdzam, że to była zła propozycja, bo wymaga pewnej znajomości np. pochodnych i całek. Osobiście wolę sięgać do osobnych książek traktujących dany dział.

Jeszcze chyba dosyć znana pozycja:
F.W.Byron, R.W.Fuller, "Matematyka w fizyce klasycznej i kwantowej"- kilka tomów. Nie miałem z nią styczności, ale to chyba jakiś klasyk dla fizyków.

edit.:
Czytam spis treści propozycji Wasilewskiego i trochę się zastanawiam, czy na pewno to jest książka dla początkującego.
Wasilewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3921
Rejestracja: 10 gru 2007, o 20:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1194 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: Wasilewski »

miki999 pisze:Czytam spis treści propozycji Wasilewskiego i trochę się zastanawiam, czy na pewno to jest książka dla początkującego.
Wiadomo, że jak ktoś chce czytać o metodach matematycznych fizyki, to wypada, żeby przedtem przyswoił sobie podstawowe informacje z analizy, algebry liniowej i teorii mnogości (czyli z tego, co jest na pierwszym roku), a nic ponad chyba wiedzieć nie trzeba.

Nawiasem mówiąc te materiały z wiki to chyba jakaś nieudolna kalka z wersji angielskiej; w każdym razie jest napisane kompletnie nie po polsku. Ponadto poziom tego tekstu jest raczej marny, co wnioskuję po krótkim przeglądnięciu i wychwyceniu paru ściem oraz niedomówień.
Mutant1235
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2011, o 01:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: Mutant1235 »

Jestem zaopatrzony w "Analiza Matematyczna W Zadaniach" Krysicki/Włodarski, "Analiza T. 1-3" Pana Maurina i kilka innych książek, i mniej więcej ogarniam o co chodzi, więc o to proszę się nie martwić. Chodziło mi o książkę na wyżej wspomniany temat zawierającą wszystko co może być przydatne w związku z tym. O resztę na prawdę proszę się nie martwić-- 25 cze 2011, o 17:06 --Pochodne i całki nie są mi obce...
Dlatego nie lubię sytuacji, gdy trzeba podawać swój wiek. Nie mam magistra, ale staram się ogarnąć wiele rzeczy na własną rękę, dlatego szukam dobrych książek.
Pochodne i całki miałem dodatkowo w ogólniaku jakiś czas temu, ciut dalszy materiał zdążyłem już ogarnąć i zbieram materiały do dalszej nauki, wolę mieć wcześniej, niż później szukać...
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: miki999 »

Pochodne i całki nie są mi obce...
Dlatego nie lubię sytuacji, gdy trzeba podawać swój wiek.
A to przepraszam. Po prostu myślałem, że jesteś początkujący w tym temacie i nie miałeś wcześniej styczności z tymi zagadnieniami.

Od siebie polecę podobną co do tematyki do zaproponowanej przez Wasilewskiego książkę (nawet tego samego wydawnictwa): "Quantum mechanics in Hilbert Space", Prugovecki.
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: Funktor »

Metody matematyczne fizyki, to jest tak obszerny temat że ciężko polecić coś jeśli nie wiadomo jakie tematy masz zamiar zgłębiać ;] Przykładowo możesz wziąć tetralogię Maurina uznać ją za biblię MMF ( są 2 wersje drugiego tomu ) i się męczyć przez następne N lat : ). Nie polecę tej książki nikomu o kim nie jestem przekonany że ma solidne 3 letnie podstawy matematyki w ramach studiów matematycznych.. Wracając bardziej do tematu, powiedz czy szukasz materiałów pod kontem jakiegoś konkretnego działu fizyki czy tak ogólnie. Jeśli ogólnie to różne książki o tytule typu " metody matematyczne.." będą ok, jeśli natomiast zależy ci na czymś specjalnym np. na grawitacji to potrzebujesz innych rzeczy.

Jeśli chcesz systematycznie zacząć zgłębiać matematykę pod kontem fizyki to powiedz, to mogę ci wypisać listę dobrych książek do poszczególnych tematów wraz z orientacyjną kolejnością ich studiowania, to wtedy będziesz miał z tego największy pożytek. Widzie że nie lubisz jak się wspomina o twoim wieku w kontekście przygotowań, ale jednak ma to znaczenie. Zwłaszcza że podałeś 2 pozycje książkowe Krysicki i Maurin ze stwierdzeniem że jakoś tam ogólnie ogarniasz : ) Przejście krysicki - Maurin to jak jak by osobę która całe życia chodziła tylko po dobrze ułożonych chodnikach wysłać w jakieś dzikie góry Najlepiej będzie ( dla twojego zdrowia i postępów w nauce) jeśli zostawisz na razie Maurina i będziesz go traktował ew. jako dalekosiężny cel do którego chcesz dojść po kilku latach intensywnej nauki. Bo jak nie to się możesz poważnie zrazić.

Studiuję fizyką więc trochę się orientuję w temacie : )
Mutant1235
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2011, o 01:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: Mutant1235 »

Mam książki, więc mam się z czego uczyć Maurina są mega obszerne i zdaje sobie sprawę, że to wyższa szkoła jazdy, ale zanim się za nie wezmę planuje skończyć Krysickiego/Włodarskiego (kończę pierwszy tom), a potem pewnie "Wstęp Do Algebry" Kostrikina i pewnie kilka innych książek(może zdąrze studia skończyć ).
Ta lista, którą zaproponowałeś to bardzo fajny pomysł
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Metody Matematyczne Fizyki

Post autor: Funktor »

Opcja żeby zrobić Krysickiego to dobry pomysł. Przynajmniej pierwszy tom, jeśli chodzi o drugi to nie skupiałbym się jakoś specjalnie na nim tylko traktował go jako dodatkowy zbiorek zbiorek zadań, a nie regularny podręcznik z zadaniami.

Jeśli chodzi o podręczniki z zbiorki ogólnie:

1) Teoria mnogości i topologia
a) Wstęp do teorii mnogości i topologi ( ze wstępem do topologi algebraicznej ) Kazimierz Kuratowski
b) Wykłady ze wstępu do matematyki Guzicki Zakrzewski ( + zbiór zadań tych samych autorów)

Z tego tematu to chyba wystarczy, te książki są wstanie moim zdaniem dać solidne fundamenty do tego aby móc zacząć studiować inne działy matematyki na wyższym poziomie - teorię miary, analizę itp. ja bym skupił się na pozycji "a" i ewentualnie uzupełniał pozycją "b" . W tych książkach są podane pozycje literaturowe gdyby zależało ci na poszerzeniu swojej wiedzy ( ale to zdecydowanie moze poczekać kilka lat )

2) Algebra liniowa
a) algebra Liniowa Mostowski, Stark podstawowa nie za trudna książka, moim zdaniem świetna na początek.
b) Kostrykim wstęp do algebry tom 1-3
c) Kostrykin, Manin Algebra liniowa i geometria
d) J. Komorowski Od liczb zespolonych do tensorów, spinorów, algebr Liego i kwadryk
Do tego zbiór zadań Kostrykina, Rutkowskiego ( Algebra liniowa w zadaniach ) Jeśmianowicz Łoś ( Zbiór zadań z algebry)

3) Analiza
a) Kazimierz Kuratowski Rachunek Różniczkowy i Całkowy
b) Fichtenholtz Rachunek Różniczkowy i Całkowy
c) Kurs Analizy matematycznej L.Schwartz
d) Birkcholtz Funkcje wielu zmiennych

4) Równania różniczkowe
a) Andrzej Palczewski Równania różniczkowe zwyczajne
b)W.I. Arnold Równania różniczkowe zwyczajne
c) Tichonow Samarski Równania Fizyki matematycznej
d) Tichonow, Samarski Budak Zadania i problemy z fizyki matematycznej
do tego jakiś zbiorek zadań z równań zwyczajnych, w zasadzie obojętne jaki

5) Funkcje analityczne
a)F. Leja Funkcje zespolone
b) F. Leja Teoria funkcji analitycznych
c)Andrzej Ganczar Analiza Zespolona w zadaniach

6) Analiza funkcjinalna
a) Musielak Wstęp do analizy funkcjonalnej
b) Stachura, Prus Analiza funkcjonalna w zadaniach
7) Geometria różniczkowa
a) J. Oprea Geometria Różniczkowa i Jej Zastosowania
b) jakiś zbiorek zadań, ale na tym nie znam znam co dobre
8) Rachunek Prawdopodobieństwa
a) Jakubowski Sztencel Wstęp do teorii prawdopodobieństwa

Pozycje ogólne specjalne i zbiorki zadań :
9)
a) Kaczor Nowak, Zbiór zadań z analizy matematycznej
b) Matematyka w fizyce klasycznej i kwantowej - ktoś podawał
c) Kurs Analizy współczesnej Whittaker Whatson
d) Banaś Wędrychowicz zbiór zadań z analizy, czy jakoś tak ;]
Coś jeszcze dodam jak mi przyjdzie do głowy

Moja idea jest taka :

Dobrze jest zająć się 1a i równolegle powolutku skubać sobie wiedzę z 2a i 3a posiłkując się zbiorkami zadań z a najlepiej na początek Rutkowskim. Po kilku (6?) miesiącach takiej pracy można dodać 2 b lub c oraz 3b ( tom 1 i kawałek 2). Warto zwrócić uwagę na 8d. wtedy już nie dodawać nowych książek tylko spokojnie przerobić to co się zaczęło. Nazwijmy to etapem wstępnym. Po zrealizowaniu tego celu poświęcił bym czas na dokończenie 2bc i 3b ( tom 1 i kawałek 2 ). Potem funkcje wielu zmiennych 3b tom 3 i 3d. To ci zajmie sporo czasu. Potem można równolegle zacząć 4a i lub 4b i 5a

W zależności jak będzie ci iść,... no właśnie dalej rozpisywać się nie będę bo wtedy sam już będziesz wiedział co robić ;]-- 26 cze 2011, o 22:44 --Wysłałem ci wiadomości na priv. ale ciągle są w facie " do wysłania " jak by nic nie doszło to daj znac.
ODPOWIEDZ