[Nierówności] znów nierównosc z analizy

Zadania z kółek matematycznych lub obozów przygotowujących do OM. Problemy z minionych olimpiad i konkursów matematycznych.
Regulamin forum
Wszystkie tematy znajdujące się w tym dziale powinny być tagowane tj. posiadać przedrostek postaci [Nierówności], [Planimetria], itp.. Temat może posiadać wiele różnych tagów. Nazwa tematu nie może składać się z samych tagów.
darek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 874
Rejestracja: 4 paź 2010, o 08:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wszedzie
Podziękował: 248 razy
Pomógł: 10 razy

[Nierówności] znów nierównosc z analizy

Post autor: darek20 »

pokaż ze dla \(\displaystyle{ x>2}\)

\(\displaystyle{ \frac{x}{{x+1}}>\frac{{\sin^{2}\left({\frac{\pi }{{2\left({x+1}\right)}}}\right)}}{{\sin^{2}\left({\frac{\pi }{{2x}}}\right)}}> 0}\)
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

[Nierówności] znów nierównosc z analizy

Post autor: smigol »

\(\displaystyle{ \frac{{\sin^{2}\left({\frac{\pi }{{2\left({x+1}\right)}}}\right)}}{{\sin^{2}\left({\frac{\pi }{{2x}}}\right)}}> 0}\)

to jest chyba dość oczywiste. jako iloraz dwóch nieujemnych składników, przy czym dzielnik różny od zera.
darek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 874
Rejestracja: 4 paź 2010, o 08:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wszedzie
Podziękował: 248 razy
Pomógł: 10 razy

[Nierówności] znów nierównosc z analizy

Post autor: darek20 »

ok a tę drugą nierówność
Django
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 25 sty 2009, o 13:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa/Kraków
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 12 razy

[Nierówności] znów nierównosc z analizy

Post autor: Django »

W miarę sprytne: przekształc prawą stronę do takiej postaci:
\(\displaystyle{ (\frac{ \frac{ sin(\frac{\pi}{2x}) }{2x} }{ \frac{ sin(\frac{\pi}{2(x+1)}) }{2(x+1)} })^2 \cdot ( \frac{x}{x+1})^2}\). Teraz po przekształceniu łatwo spojrzec, że \(\displaystyle{ 1 > (\frac{ \frac{ sin(\frac{ \pi}{2x}) }{2x} }{ \frac{ sin(\frac{\pi}{2(x+1)}) }{2(x+1)} })^2 \cdot \frac{x}{x+1}}\). Ten stwór - ułamek z sinusami dąży do 1, bo w myśl twierdzenia \(\displaystyle{ \lim_{ x \to 0 } \frac{sinx}{x}=1}\). Taka postac występuje właśnie tu. \(\displaystyle{ \frac{x}{x+1}}\) dąży oczywiście do 1. A zatem, po lewej stronie 1, a po prawej wyrażenie dążące do 1, nie osiągające go.
Jeśli to rozwiązanie jest dobre (nie uważam się za eksperta od analizy), to można tezę poszerzyc... chyba działa już dla x>0 - ale mogę się tu pomylic, więc to tylko drobna dywagacja.
Pzdr
Drobny edit: wywaliłem z tego koszmarnego ułamka pi, która powinna byc w mianowniku każdego z dwóch ułamków zawierających funkcję sinus. Ale że będzie to postac tożsama z naszym cudakiem ( \(\displaystyle{ \frac{\pi}{\pi}=1}\)), to pozwoliłem sobie już jej nie zamieszczac.
andkom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 636
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 350 razy

[Nierówności] znów nierównosc z analizy

Post autor: andkom »

Mamy pokazać, że dla x>2 zachodzi
\(\displaystyle{ x\sin^2\left(\frac\pi{2x}\right)>(x+1)\sin^2\left(\frac\pi{2(x+1)}\right)}\)
W tym celu wystarczy pokazać, że funkcja \(\displaystyle{ x\mapsto x\sin^2\left(\frac\pi{2x}\right)}\) jest malejącą na przedziale \(\displaystyle{ (2,\infty]}\), a tego dowodzimy "tak, jak zawsze" - liczymy pochodną i wychodzi.
pawels
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 304
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 33 razy

[Nierówności] znów nierównosc z analizy

Post autor: pawels »

Django pisze:[...] A zatem, po lewej stronie 1, a po prawej wyrażenie dążące do 1, nie osiągające go. [...]
Nawet jeżeli ten syfny ułamek to rzeczywiście coś pokroju \(\displaystyle{ \frac{\sin x}{x}}\), to z faktu że w okolicy zera spełniona jest jakaś nierówność nie wywnioskujesz natychmiast, że zachodzi ona na \(\displaystyle{ (2,\infty)}\)- zawsze można niby zbadać monotoniczność, ale jakoś wolę liczyć pochodną funkcji zaproponowanej przez andkom'a.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

[Nierówności] znów nierównosc z analizy

Post autor: Swistak »

Django pisze:
Jeśli to rozwiązanie jest dobre (nie uważam się za eksperta od analizy), to można tezę poszerzyc... chyba działa już dla x>0 - ale mogę się tu pomylic, więc to tylko drobna dywagacja.
Nie wiem jak ty, ale ja nie lubię czarnych dziur ; p.
ODPOWIEDZ