O polszczyźnie na forum

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
szw1710

O polszczyźnie na forum

Post autor: szw1710 »

Na forum piszą różni ludzie: młodzi i nieco starsi. Ja należę do tych drugich. Daje się zauważyć, że niektórzy przedstawiciele młodszego pokolenia próbują w swoich wiadomościach używać slangu młodzieżowego, który nie do końca jest dla wszystkich zrozumiały.

W mojej opinii tekst wiadomości pojawiających się na forum powinien być w dużej mierze zgodny z polszczyzną literacką i z oficjalnym językiem polskim, którego wykładnię stanowi Słownik Języka Polskiego PWN. Pewne odstępstwa od całkowicie poprawnej polszczyzny są oczywiście dopuszczalne, jednak niektóre sformułowania po prostu nie dadzą się zrozumieć i wręcz rażą. Czy nie można spuścić nieco z tonu i napisać swojej wiadomości językiem uniwersalnym, zrozumiałym dla wszystkich?

Ja do nierozumiejących nie należę, zwłaszcza w matematyce. W polszczyźnie też się orientuję. Ale nie w slangach, które zmieniają się z pokolenia na pokolenie. Nie widzę więc potrzeby nauki tychże. Wystarczy mi dość dobra znajomość ojczystego języka. Ale jest to język mistrzów: Mickiewicza, Słowackiego i wielu innych. Ojczyzna-polszczyzna - chciałoby się sparafrazować wiersz ,,Zieleń' Tuwima.
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: Frey »

Zawżdy piękny to postulat. Niestety najwięcej osób, które piszą "śmieciowym" językiem, to osoby które zakładają z 1 temat i potem na forum się nie pojawiają albo mają poniżej kilkunastu postów. Sądzę, że ich i tak się nie przekona do pisania w miarę sensownie.
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: tkrass »

Slangi młodzieżowe na forum? Przepraszam, może jestem w nich tak biegły, że po prostu ich nie dostrzegam, ale... ich nie dostrzegam
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: miki999 »

Pewne odstępstwa od całkowicie poprawnej polszczyzny są oczywiście dopuszczalne, jednak niektóre sformułowania po prostu nie dadzą się zrozumieć i wręcz rażą.
Dobrze prawisz, mości Panie.

Zapewne z równowagi mógł wyprowadzić ten temat: 253095.htm
Z nazwą tematu Przyjemne kombi, heh. Swoją drogą też nie zrozumiałem o co chodziło.


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: tkrass »

Ha, dostałem już dwa przykłady tematów więc wiem o co chodzi To raczej nie "slang młodzieżowy", przypuszczam, że 99% spotkanych na ulicy przedstawicieli młodzieży nie miałoby pojęcia o co chodzi, za to 99% matematyków powinno to zrozumieć bez żadnego wysiłku. Wielu moich OM-owych znajomych mówi "prosta kombi" albo "harda plani" i uważam to nawet za dość zabawne.
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: xanowron »

Ale tylko tych "matematyków" którzy mieli styczność z OM i innymi podobnymi sprawami. Bo tylko wśród takich osób daje się zaobserwować takie słownictwo.
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: tkrass »

No nie wiem, wydaje mi się, że ktokolwiek kto słyszał słowa planimetria i stereometria bez problemu skojarzy słowa plani i stereo właśnie z tymi działami matematyki... Ewentualną charakterystyczną cechą młodzieży w tym wszystkim może być skracanie sobie trzech słów "zadanie z planimetrii" do jednego "planimetria".
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: smigol »

Często ludzie startujący w OM rozmawiają o zadaniach, jakie zrobili/próbowali zrobić. W ich rozmowach ciężko będzie usłyszeć 'Rozwiązałem bardzo fajne zadanie z matematycznego działu jakim jest planimetria' z oczywistych względów. Upraszczanie sobie życia jest rzeczą naturalną. Napisanie/powiedzenie 'fajna plani' jest jak dla mnie wystarczające. Wypowiedź ta nie łamie żadnej reguły językowej poza 'plani' - nie jest to też rażący błąd, a ktoś kto nie zna tego "skrótu" może chyba w jedną chwilę domyśleć się o co chodzi.
Dodam ponadto, że ten sposób nazywania wątków w kółku tez już jest jakąś jego tradycją.
szw1710

O polszczyźnie na forum

Post autor: szw1710 »

Nie należę do osób tak domyślnych. Nigdy na olimpiadzie nie byłem. Mogę przyjąć do wiadomości, że olimpijczycy mają swój slang, ale Forum nie należy tylko do nich. Do działu Kółko Matematyczne zaglądają też inni użytkownicy, choćby taki ignorant, jak ja. Więc jestem zdania, że mimo wszystko polszczyzna działu Kółko Matematyczne, jak i całego Forum powinna być zrozumiała dla wszystkich użytkowników. Prywatnie porozumiewajcie się, Koledzy, jak chcecie, ale wiadomość na forum jest raczej oficjalnym przedstawieniem swojej wypowiedzi i podlega pewnym prawom języka i regułom poprawnościowym.
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: tkrass »

Ja jestem za tym, żeby nie zmieniać nazw tematów w "Kółku matematycznym", bo jak zauważył smigol takie nazewnictwo pojawia się już od dawna i stało się tradycją tego działu. Nie wiem czy istnieje jeszcze ktoś oprócz Ciebie, szw1710, komu to przeszkadza, ale nie widziałem, żebyś udzielał się dużo w tym dziale, a stali bywalcy są do tego przyzwyczajeni. Tym bardziej, że rażących Cię tematów jest naprawdę bardzo mało i moim zdaniem nie stanowią żadnego problemu...

Poza tym język ma to do siebie, że ewoluuje, a ja uważam, że plani i stereo to bardzo ładne zdrobnienia.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: scyth »

Mnie drażni zdrobnienie "zad", no ale jestem na przegranej pozycji - dziś ponad 13 000 wyszukań tego słowa na naszym forum A wracając do głównego wątku - myślę, że nasze forum dość wysoko stoi z poziomem polszczyzny.
Awatar użytkownika
wiskitki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 503
Rejestracja: 29 kwie 2011, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 176 razy
Pomógł: 29 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: wiskitki »

Język jak język, bo nawet ja wiem o co chodzi w tych nazwach, a raz że jestem na forum od niedawna, a dwa, że nigdy nie brałem udziału w żadnej olimpiadzie, z matematyczną włącznie. Jeśli już mowa o zadaniach z kółka, to zamiast roztkliwiać się nad tym, jak nazwać temat, moznaby się bardziej skupić nad formułowaniem odpowiedzi w taki sposób, żeby zrozumiał to ktokolwiek poza autorem posta.
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: bolo »

tkrass pisze:Poza tym język ma to do siebie, że ewoluuje, a ja uważam, że plani i stereo to bardzo ładne zdrobnienia.
Możliwe. Może ewoluować, byle w zakresie języka mówionego między kolegami albo w domu, jak to już zostało tu wspomniane. Na forach angielskich często można spotkać w nazwach tematów "4 U", "in daa" lub inne tego typu kwiatki. Mam nadzieję, że nigdy do nas nie dotrze aż taki stopień językowego upadku. Nazwy tematów i treści postów na forum powinny być pisane maksymalnie schludnie, to chyba jasne, chociaż nie mam na myśli żadnego puryzmu. Próba wpuszczenia na forum slangu i przyzwolenie na jego wesołe rozwijanie się mogłaby spowodować tylko nieustannie namnażanie bałaganu, do którego nie można dopuścić. W każdym razie na wszelkie przypadki olewania regulaminowych zaleceń dot. kwestii redagowania znakomicie działa forumowy Kosz, o czym wielu nowicjuszy-ignorantów miało okazję już nieraz się przekonać .
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

O polszczyźnie na forum

Post autor: scyth »

Koniec dyskusji, postaramy się wypracować kompromis. Przypominam jednak, że regulamin obowiązuje na całym forum.
Zablokowany