proste pytanie dotyczące dystrybuanty

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
tolaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 19:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W.
Podziękował: 14 razy

proste pytanie dotyczące dystrybuanty

Post autor: tolaa »

Mam proste pytanie dotyczące dystrybuanty, ponieważ ani książka, ani nawet prowadzący ćwiczenia nie potrafi mi na nie odpowiedzieć.
Mamy funkcję prawdop. zm. los. X: \(\displaystyle{ P(X=-1)=0,2, P(X=1)=0,2, P(X=2)=0,3, P(X=3)=0,3}\)
Mam wyznaczyć \(\displaystyle{ P(-1<X \le 2)}\)
Pytanie, jak ma wyglądać dystrybuanta? Chodzi mi konkretnie o 'zamalowane kółka' - są dwie możliwości. Jak stwierdził mój prowadzący, dwoma sposobami jest jak najbardziej prawidłowo, tylko, że wykorzystując te dwa sposoby, wychodzą mi inne wyniki.

Załączam ilustrację, te dwie możliwości


Będę wdzięczna, zwłaszcza,że jutro mam kolokwium
szw1710

proste pytanie dotyczące dystrybuanty

Post autor: szw1710 »

Jest to kwestia nieco innego pojmowania definicji dystrybuanty: jedni autorzy przyjmują \(\displaystyle{ F(x)=P(X\le x)}\) (jak na lewym rysunku), inni, że \(\displaystyle{ F(x)=P(X <x)}\) - prawy rysunek. Dla zmiennych losowych ciągłych obie definicje są równoważne. Dla zmiennych skokowych nie. Tak jak mówię, używana definicja zależy od autora książki i obie są równoprawne. Zapisz więc na kolokwium, której definicji używasz i wszystko będzie OK.
tolaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 19:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W.
Podziękował: 14 razy

proste pytanie dotyczące dystrybuanty

Post autor: tolaa »

Dziękuję, teraz już rozumiem.
szw1710

proste pytanie dotyczące dystrybuanty

Post autor: szw1710 »

Zauważ jednak, że dystrybuanty tu nie trzeba: \(\displaystyle{ -1<X\le 2\iff X\in\{1,2\},}\)

więc

\(\displaystyle{ P(-1<X\le 2)=P(X=-1)+P(X=2)=0{,}5}\)

niezależnie od przyjętej definicji dystrybuanty.

Wzór \(\displaystyle{ P(\dots)=F(b)-F(a)}\) jest nieco odmienny przy obu definicjach dystrybuanty.
  1. Jeśli \(\displaystyle{ F(x)= P(X\le x)}\), to \(\displaystyle{ P(a<X\le b)=F(b)-F(a)}\)
  2. Jeśli \(\displaystyle{ F(x)= P(X<x)}\), to \(\displaystyle{ P(a\le X< b)=F(b)-F(a)}\)
Więc wg lewego rysunku wzór można zastosować bezpośrednio. Rysunek ten dotyczy pierwszej definicji. Sytuacja wg drugiego rysunku jest bardziej skomplikowana i szkoda wyjaśniać, jako że dystrybuanty tu nie trzeba.
ODPOWIEDZ