przedział wartości

Zagadnienia dot. funkcji kwadratowej. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI kwadratowe i pierwiastkowe. Układy równań stopnia 2.
Mazzi2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 15:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 3 razy

przedział wartości

Post autor: Mazzi2 »

Funkcja \(\displaystyle{ F(x) = x^2 +2x - 3}\) określona jest w przedziale \(\displaystyle{ [-2,2]}\) naszkicuj wykres funkcji i określ jej zbiór wartości . Mi wychodzi zbiór \(\displaystyle{ (-4 ,+\infty)}\) a odpowiedź jest od \(\displaystyle{ [-4,5]}\) ;/ pomoże ktoś ?
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2011, o 20:05 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Martinsgall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 328
Rejestracja: 10 sty 2008, o 21:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 52 razy

przedział wartości

Post autor: Martinsgall »

wpisz sobie w google wykresy.exe wpisz tam funkcje i program wyrysuje ci wykres, prawdopodobnie wtedy zobaczysz swoj blad.
Awatar użytkownika
piti-n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 534
Rejestracja: 24 gru 2010, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclaw
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 45 razy

przedział wartości

Post autor: piti-n »

funkcja skierowana ramionami do góry czyli musisz obliczyć współrzędne wierzchołka paraboli. Jeśli \(\displaystyle{ x _{w} \in [-2;2]}\) to masz już najmniejszą wartość, a następnie sprawdzasz co się dzieje na lewym oraz prawy ograniczeniu (sprawdzasz gdzie wartość jest większa) czyli f(-2) i f(2) i tam gdzie jest większa tam masz maksymalną wartość funkcji. Jeśli wierzcholek nie leży w podanym przedziale wtedy obliczasz f(-2) i f(2) i tam gdzie jest mniejsza wartość tam jest najmniejsza wartość tej funkcji a tam gdzie większa wartośc tam jest twoja maksymalna wartość Twojej funkcji. Mam nadzieje że w miae jasno wytlumaczyłem
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2011, o 20:06 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: symbole przedzialu domknietego to [, ]
Mazzi2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 15:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 3 razy

przedział wartości

Post autor: Mazzi2 »

\(\displaystyle{ x_1=-3}\) a \(\displaystyle{ x_2=1}\) co mam dalej z tym zrobić ? skąd ta 5 się bierze w ogóle ;/ ?
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2011, o 20:06 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
piti-n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 534
Rejestracja: 24 gru 2010, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclaw
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 45 razy

przedział wartości

Post autor: piti-n »

Jesteś pewien że dobrze przeczytałeś moja instrukcja? \(\displaystyle{ x _{w}=- \frac{b}{2a}= \frac{-2}{2}=-1}\)
Czyli wierzchołek należy do Twojego przedziału. Więc obliczasz \(\displaystyle{ y _{w}=- \frac{\Delta}{4a}= \frac{-16}{4}=-4}\)
To jest Twoja najmniejsza wartość. Teraz zajmiemy się Twoją największą wartością. \(\displaystyle{ f(-2)=-3}\)
\(\displaystyle{ f(2)=5}\) Czyli Twoja największa wartość to 5 Czyli zbiór Wartości to \(\displaystyle{ y \in (-4;5)}\)
Mazzi2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 15:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 3 razy

przedział wartości

Post autor: Mazzi2 »

już rozumiem dzięki
ODPOWIEDZ