[LVIII OM] I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: DEXiu »

A ja mam 8 na całą stronę Czuję się gorszy
Iron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 3 lis 2006, o 22:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...ęsowane mleko

[LVIII OM] I etap

Post autor: Iron »

Witam wszystkich Mam pytanko, jeżeli korzystam z jakiegoś lematu, np. pewnych twierdzeń przedstawionych w broszurkach olimpiady czy obozu przygotowawczego w Zwardoniu, to czy muszę udowadniać ów lemat? (może tak: czy jeżeli go nie udowodnię mogę mieć rozwiązanie nie zaliczone lub zdjęty punkt ??)
Rothman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 29 paź 2005, o 14:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Strzegom
Podziękował: 4 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: Rothman »

Tzn. jeżeli w rozwiązaniu któregoś zadań ze Zwardonia ktoś udowodnił jakiś fajny lemat, z którego teraz korzystasz, lepiej po prostu ten dowód przytoczyć.
Ale jeżeli to fakt ogólnie znany, a w szczególności mający swoją ładną nazwę - nie trzeba
Awatar użytkownika
qsiarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 15:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 18 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: qsiarz »

moje osme ma cztery strony i wcale nie czuje sie gorszy ;] a co do lematow, napisz, nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: DEXiu »

Iron ==> Zależy czy Ci się chce. Mnie by się na ten przykład nie chciało i napisałbym po prostu dowód twierdzenia/lematu znajduje się tam a tam
TheButcher
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 5 lis 2006, o 18:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

[LVIII OM] I etap

Post autor: TheButcher »

czy 12 jest trudne do wykazania?? jesli ktos zrobil to jak duzo miejsca mu to zajelo??
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: MarcinT »

8 jest łatwe, ale Ci co stosuja ten lemat co pozwala rozwiazac w 2-3 linijkach są nie fair
Awatar użytkownika
Rzeszut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 20 lip 2006, o 16:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 3 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: Rzeszut »

MarcinT pisze:8 jest łatwe, ale Ci co stosuja ten lemat co pozwala rozwiazac w 2-3 linijkach są nie fair
Ależ lematu dowodzi się również w 3 linijkach.
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: MarcinT »

no przeciez zartuje .
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: DEXiu »

Proszę się jeszcze przez 24 h powstrzymać z komentarzami typu "a lemat ma 3 linijki" "8. jest banalne/króciutkie" itp. Nie są to co prawda znaczące podpowiedzi, ale m. in. z własnego doświadczenia wiem, że mogą być pomocne lub bez znaczenia dla jednych, a dla innych wkurzające i dołujące "że nie potrafią rozwiązać prostego zadanka na 3 linijki, a tu już dzisiaj trzeba wysłać".
Iron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 3 lis 2006, o 22:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...ęsowane mleko

[LVIII OM] I etap

Post autor: Iron »

Dokładnie Dexiu... ja mam na 3... strony, ale nie wiem czy dobrze... ehh... nierówności nie zrobiłem :/, w każdym razie obie geometrie były świetne w tej serii, chociaż dwa zadania których jestem pewien
giermek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 lis 2006, o 23:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia

[LVIII OM] I etap

Post autor: giermek »

Dexiu daj se siana z takim moralizatorstwem, przeciez juz nikt nie bedzie lecial ci na poczte bo go oswiecila liczba stron podana przez kogos na forum.

Liczba stron to mozecie sobie na gg sie pochwalic, ale na forum to zbedny spam, dwie strony czy 666 stron jaka to roznica?

Po polnocy dam moje 6.(i wyjasnie jak zrobic analogicznie w inny sposob, jak tez pierwotnie mialem, ale uznalem za nieeleganckie). 7.me tez. Mam zapisane w LaTeXu, nudzilo mi sie po prostu.

Co do zadan, mam watpliwosci co do koncowki 8.mego jedynie, ale samej koncoweczki. Bo mam jak wszyscy, a jak to jest tajemnica poliszynela do 12:00.
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: Calasilyar »

giermek pisze:przeciez juz nikt nie bedzie lecial ci na poczte bo go oswiecila liczba stron podana przez kogos na forum
to może naprowadzac, albo chociaż dawac do myslenia, a ten temat nie powinien wkraczac w sferę rozwiązań tylko ogólnych komentarzy i odczuc uczestników.
giermek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 lis 2006, o 23:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia

[LVIII OM] I etap

Post autor: giermek »

dlaczego nie? litosci jest 23:50, juz po II serii ;d

okej, odsłaniamy karty:

i
http://www.krowa.be/om/6.pdf (moja pierwotna wersja byla bez odwracania i z AM-GM, ale ta jest duzo bardziej elegancka, uwaga! literowka na poczatku, inteligentni wylapia)
http://www.krowa.be/om/5.pdf (moga byc niejasnosci i literowki, bo na szybko przepisane)

to sa szkice, oczywiscie nie w takiej postaci wysylalem

8.mego nie zapisuje bo mi sie nie chce, niech mnie ktos wyreczy
Awatar użytkownika
qsiarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 15:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 18 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: qsiarz »

co do siodmego to jednokladnosc skali 2 w punkcie D rozwiazuje cala sprawe.

nierownosc oczywiscie nierownosc miedzy srednimy a potem jednomonotonicznosc,

co do 5, hmmmmm nie wiem ale wydaje mi sie ze nigdzie nie jest uzasadnione ze H',K,L,H'' leza na jednej prostej. ja to zrobilem z przenoszenia odcinkow i twierdzenia ze odcinek laczacy wierzcholek w trojkacie z ortocentrum jest rownolegly i dwa razy dluzszy od odcinka laczacego punkt przeciecia symetralnych ze srodkiem odcinka naprzeciw tego punktu. Co do mojego rozwiazania nie jestem w stu procentach pewien ze jest wystarczajace.

8. zauwazylem ze mozna tak zrobic zeby reszty byly kolejnymi liczbami naturalnymi. zapisalem wzor w formie ogolnej, uwzglednilem ze kazdy element ma byc mniejszy od p, udowodnilem ze zawsze jest calkowity i ze wszystkie sa rozne (tego ostatniego taki srednio matematyczny dowod) "co jest juz oczywiste" :D
ODPOWIEDZ