Księgowanie operacji

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
pawel435
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 14 mar 2008, o 19:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: mam to wiedzieć???
Podziękował: 32 razy

Księgowanie operacji

Post autor: pawel435 »

Witam

Mam takie małe pytanko;). Mam w zadaniu napisane, że przedsiębiorstwo usługowe prowadzi ewidencję kosztów działalności operacyjnej wyłącznie w układzie rodzajowym kosztów. Mam wymienione środki trwałe , materiały, rachunek bieżący, kasa, kapitał zakładowy kredyty bankowe, zobowiązania wobec dostawców. Muszę zaksięgować taką operację jak naliczono wynagrodzenia pracownikom czy wydano materiały do wykonania usług i otrzymano fakturę za zużytą energię. Nie wiem gdzie to zaksięgowac. Wydaje mi się, że muszę otworzyć konto zuzycie materiałów i energii dla energii i materiałów. Tylko gdzie jeszcze zaksięgować zuzycie energii, po stronie rozrachunki z dostawcami??? i co z tym wynagrodzeniem??

Dzięki za pomoc;)
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Księgowanie operacji

Post autor: Frey »

Mamy tutaj trzy operacje.
1. Naliczenie wynagrodzeń (zapewne brutto). To po stronie Wn na koncie "Wynagrodzenia" (konto kosztowe w układzie rodzajowym) oraz po stronie Ma na koncie "Rozrachunki z pracownikami" (jeśli nie miałeś jeszcze rozrachunków, to użyj konta "Zobowiązania wobec pracowników")

2. Proste bardzo. Strona Wn "Zużycie materiałów i energii" , Ma "Materiały"

3. Strona Wn "Żużycie materiałów i energii", Ma "Rozrachunki z dostawcami" (lub "Zobowiązania wobec dostawców")
ODPOWIEDZ