rząd macierzy - najłatwiejszy sposób?

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
chan_rozwielikaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 25 sty 2011, o 13:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 1 raz

rząd macierzy - najłatwiejszy sposób?

Post autor: chan_rozwielikaty »

Mam mały problem. Jeśli macierz ma więcej kolumn niż wierszy, to jak najprościej obliczyć jej rząd?
np.
jeśli składa się z 3 wierszy i 5 kolumn? Wiem, że może mieć rząd co najwyżej 3, co robię później? Przekształcam ją tak by zredukować liczbę kolumn? A co jeśli przekształcenia nic nie dają?
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1503
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 476 razy

rząd macierzy - najłatwiejszy sposób?

Post autor: Psiaczek »

chan_rozwielikaty pisze:Mam mały problem. Jeśli macierz ma więcej kolumn niż wierszy, to jak najprościej obliczyć jej rząd?
np.
jeśli składa się z 3 wierszy i 5 kolumn? Wiem, że może mieć rząd co najwyżej 3, co robię później? Przekształcam ją tak by zredukować liczbę kolumn? A co jeśli przekształcenia nic nie dają?
Przekształcenia zawsze coś dają, tylko trzeba wiedzieć jakie Uczyli cię o postaci eszelonowej macierzy?
chan_rozwielikaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 25 sty 2011, o 13:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 1 raz

rząd macierzy - najłatwiejszy sposób?

Post autor: chan_rozwielikaty »

nie uczyli, znam tylko te podstawowe metody: obliczanie wyznacznika, rzędu macierzy lub macierzy odwrotnej. Może napisze Ci tą macierz tutaj, a ty mi dasz jakieś wskazówki:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1 &-3& 1& -4& 2 \\
1 &1 &0 &1 &1 \\
-3& 1& 2& 1& 1 \end{bmatrix}}\)

moze czegoś po prostu nie widzę?
Ostatnio zmieniony 16 mar 2011, o 10:52 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1503
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 476 razy

rząd macierzy - najłatwiejszy sposób?

Post autor: Psiaczek »

chan_rozwielikaty pisze:nie uczyli, znam tylko te podstawowe metody: obliczanie wyznacznika, rzędu macierzy lub macierzy odwrotnej. Może napisze Ci tą macierz tutaj, a ty mi dasz jakieś wskazówki:
wiersz 1: 1 -3 1 -4 2
wiersz2: 1 1 0 1 1
wiersz3: -3 1 2 1 1
moze czegoś po prostu nie widzę?

No to proponuję ci wykonanie takich operacji: Pomnóż pierwszy wiersz przez -1 i dodaj do drugiego wiersza.Pomnóż pierwszy wiersz przez 3 i dodaj do trzeciego wiersza. Otrzymasz macierz gdzie w pierwszej kolumnie będzie jedynka na górze a potem dwa zera. Wykreśl pierwszy wiersz i pierwszą kolumnę, zbadaj rząd macierzy 2x4 która pozostała, a do jej rzędu który otrzymasz dodaj 1.
chan_rozwielikaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 25 sty 2011, o 13:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 1 raz

rząd macierzy - najłatwiejszy sposób?

Post autor: chan_rozwielikaty »

Wykreśl pierwszy wiersz i pierwszą kolumnę, zbadaj rząd macierzy 2x4 która pozostała, a do jej rzędu który otrzymasz dodaj 1.
Nie wiedziałam, ze takie wykreślanie jest dozwolone? Zaraz policze i zobaczę, czy wyszło jak w odpowiedzi.

Odezwę się -- 16 mar 2011, o 11:04 --wyszedł rząd 3, jak w odpowiedziach. Dobrze jest znać taki sposób, bo liczenie wszystkich wyznaczników danej macierzy może być czasochłonne.

Mam jeszcze jedno pytanie:
Czym różni się zastosowanie metody wzorów Cramera od wykorzystania twierdzenia Cronechera-Capellego? Chodzi mi o to, kiedy można stosować wzory, a kiedy trzeba liczyć rząd macierzy danej i uzupełniającej, dla jakich rodzajów macierzy?
ODPOWIEDZ