Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
podboq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 3 lis 2009, o 15:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dolny Slask

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: podboq »

No to zycie ci lekarza takiego jak moj znajomy

on trafil do przychodni bo nie zrozumial z jakich cwiczen byl zwolniony choc mial to napisane jak krowie na rowie

no ale on studia skonczy i takich bedziesz mial ekspertow w kraju jak on
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Rogal »

Ty nadal nie rozumiesz, że jak dany "fachowiec" jest kiepski, to nikt do niego nie przyjdzie. Wystarczy tylko przywrócić w danym sektorze konkurencję.
Ale bez tego, to i tak będzie syf, więc jeden Twój znajomy więcej lub mniej nic nie zmieni.
alfa01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 28 sie 2009, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: alfa01 »

Ja uważam że matura powinna być - bo nie każdy idzie na studia po szkole - a pracodawca może chcieć zatrudnić kogoś na takim stanowisku że wyniki egzaminu z wiedzy uważa za potrzebne.

Tak więc maturka powinna być - ale uczeń powinien wybierać na nią 4 dowolne przedmioty szkolne.

Szkolne to znaczy te które miał w szkole, jako osobny przedmiot, (nie dotyczy zawodowych w technikach rzecz jasna) żadnych "Wiedz o tańcu", i "Filozofii"

4 przedmioty i tyle. Wziąłbym sobie Matematykę, Angielski, Geografię, i yy WOS! oo

To jest uczciwsze ponadto zgodne z doktryną szanowania indywidualizmu zainteresowań ludzi - oczywiście z religii by nie można było - ta lekcja jest wrzucona na siłę i jest stratą czasu, już wolał bym mieć dwie matematyki czy nawet inny przedmiot więcej więcej niż to badziewie - nieobowiązkowe nie jest - ale to okienko się ma. A państwo oczywiście świeckie - ale to już temat na inne forum ;p
zati61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 11 gru 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: aaa
Pomógł: 119 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: zati61 »

archimedeska pisze:Ja uważam, że wszystko powinno byc dowolne. Zarówno matematyka jak i polski i angielski. Niech każdy sam sobie wybierze drogę. Tylko później bez płaczu
To jedź do USA uczyć sie. Jakoś ten ich system kształcenia nie jest moim zdaniem najlepszy dla "kowalskiego". Widać to chociażby po tych wszystkich filmikach/reportażach/wywiadów z "kowalskimi".
ps. Kowalscy nie obrażajcie sie.

Rozumiem, że dla humanistów matematyka to niepotrzebna nauka, ale w życiu(co ja wiem o zyciu...) wyposażeni w tą wiedzę, przydaje się niezwykle często. Dla biologów/chemików chyba nie ma co mówić, bo te dziedziny leżałyby gdyby nie wkroczyła królowa nauk.
Awatar użytkownika
mx2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 553
Rejestracja: 14 paź 2006, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 108 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: mx2 »

zati61 pisze: To jedź do USA uczyć sie. Jakoś ten ich system kształcenia nie jest moim zdaniem najlepszy dla "kowalskiego". Widać to chociażby po tych wszystkich filmikach/reportażach/wywiadów z "kowalskimi".
ps. Kowalscy nie obrażajcie sie.
Taaa
Szczególnie widać to po Harvardzie, MIT, Yale, Cambrige, Stanford etc.

Zobacz jaka flaga pojawia się w top 100 najczęściej
michalchoromanski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 10 lis 2009, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: michalchoromanski »

Nie rozumiem podstaw pytania: oczywiście że matematyka powinna być obowiązkowa. Rozwija umysł, uczy logicznego myślenia. Trzeba popularyzować matematykę i studia techniczne ponieważ za dużo mamy socjologów, którzy nie wnoszą wartości dodanej do naszej gospodarki
Piotr Godlewski
Posty: 0
Rejestracja: 12 lis 2010, o 21:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brwinów

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Piotr Godlewski »

Podpisuję się pod postem wyżej wymienionym. Dodatkowo dodam link, być może znacie, ale mnie to przeraziło:
adam1400
Posty: 0
Rejestracja: 21 lis 2010, o 10:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: adam1400 »

Sowa pisze:Ja matematykiem nie jestem ale uważam że powinna być obowiązkowa z kilku powodów:

1) jest tak samo istotna jak j. polski
2) nie jest trudniejsza, więc mogła by spokojnie byc obowiązkową
3) brak matury z matematyki zamyka potem drogę na niektóre studia. Ja zdecydowałem się że pójdę na Politechnikę Wrocławską dopiero po maturach, i mając maturę z historii i wosu mam teraz spore problemy z matematyką
Ty się zdecydowałeś iść na polibudę na jakiegoś inżyniera... a nie rozumiesz że są też studenci historii. A im po co jest matma??-- 21 lis 2010, o 11:23 --
Elo-Rap pisze:Bez przesady, nowy standard z matury obowiązkowej jest śmieszny. Uważam że jeśli ktoś chodź troszeczkę posiedzi nad nauką matematyki to bez problemu zda maturę z matematyki, zadania zamknięte są po prostu śmieszne, można je rozwiązac w pamięci
A na ile zdałeś maturę z wosu, albo z hist
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: smigol »

adam1400 pisze:
Ty się zdecydowałeś iść na polibudę na jakiegoś inżyniera... a nie rozumiesz że są też studenci historii. A im po co jest matma??
A po co inżynierowi matura z polskiego? Skoro zdali egzamin gimnazjalny to znaczy, że potrafią się posługiwać językiem polskim, tak samo jak ktoś zdał egzamin gimnazjalny z części ścisłej to znaczy, ze umie liczyć. Więc idąc Twoim tokiem myślenia ani matura z polskiego ani z matmy nie powinna być obowiązkowa, bo studentowi matematyki/fizyki/informatyki etc., etc. nie będzie potrzebne interpretowanie wiersza...
adam1400 pisze: A na ile zdałeś maturę z wosu, albo z hist
Problem w tym, że nie każdy musi zdawać matury z wos-u, albo historii, więc nie wiem do czego pijesz.
mariuszlo2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2011, o 19:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wr

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: mariuszlo2 »

moim zdaniem matury w ogole powinno nie byc, bo to i tak papierek nie swiadczacy o niczym.

uczelnie powinny miec wlasne egzaminy wstepne, z zakresu wiadomosci takiego, jaki uwazaja za stosowny.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Dumel »

moim zdaniem nie powinno być też egzaminów wstępnych, bo może się komuś powinąć noga a najlepiej aby każdy szczerze ocenił swoją wiedzę w skali 1-1000 i na tej podstawie był przyjmowany/odrzucany.
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Lbubsazob »

a najlepiej aby każdy szczerze ocenił swoją wiedzę w skali 1-1000 i na tej podstawie był przyjmowany/odrzucany
To żart?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34536
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Jan Kraszewski »

Dumel pisze:najlepiej aby każdy szczerze ocenił swoją wiedzę w skali 1-1000 i na tej podstawie był przyjmowany/odrzucany.
Tylko trzeba wprowadzić dodatkowe kryterium różnicujące dla osób z tysiącem punktów.

JK
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Dumel »

no to może płeć- w ramach akcji "kobiety na politechniki"
miodzio1988

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: miodzio1988 »

Lbubsazob pisze:
a najlepiej aby każdy szczerze ocenił swoją wiedzę w skali 1-1000 i na tej podstawie był przyjmowany/odrzucany
To żart?
To sarkazm (drugi raz się loguje na forum, żeby komuś to wyjaśniać )
no to może płeć
- w ramach akcji "kobiety na politechniki"
No to jeszcze kolor skóry.
ODPOWIEDZ