przeguby, podział układu

Konstrukcje inżynierskie: kratownice, belki, ramy i inne.
jarek542
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2010, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: bialystok

przeguby, podział układu

Post autor: jarek542 »

Witam, pierwszy raz napotkałem trudności w rozwiazywaniu zadan z mechaniki,
mam problem z zadaniem ponizej
... CF5626.JPG

analitycznie wychodzą mi troche inne wyniki niż z wykorzystaniem mes, nie wiem co jest nie tak
... p0Y/zz.jpg

jak waszym zdaniem należy podzielić ten układ?

Jedyne co się zgadza to wartość reakcji y w podporze, x nie potrafie wyliczyć,

W zadaniu trzeba obliczyć siły w przegubach oraz reakcje więźów konstrukcji
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

przeguby, podział układu

Post autor: kruszewski »

1. Do obliczenia reakcji w utwierdzeniu R i Mu możesz potraktować układ jak sztywny trójkąt ze sztywno przymocowanym ramieniem.
Tak jak robi się to w myśli obliczając reakcje w podporach płaskiej kratownicy.

2. Zastąp obciążenia q siłami równoważnymi i z sumy rzutów na oś wzdłuż belki 2a i poprzecznie do niej będziesz miał rzuty reakcji w podporze.
3. Wypadkowa to złożenie Rx i Ry. Ale w podporze jest jeszcze moment utwierdzenia Mu przeciwstawiający się momentom od siłu skupionej i sił równoważnych obciążeniom q.
4. Rozłącz, rozepnij pręty pionowy i ukośny w dolnym węźle. Pamiętaj, że pręt pionowy ma długość od P do dolnego węzła i jest sztywny, tyle, że ma przegub na poziomie belki. Coś takiego :
|
|>o-------------------------
|
|
Pozdro. W.Kr.
jarek542
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2010, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: bialystok

przeguby, podział układu

Post autor: jarek542 »

widocznie coś źle zamodelowałem w programie
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

przeguby, podział układu

Post autor: kruszewski »

Nie wiem o której "drugiej" reakcji piszesz. Cały ten wynalazek jest utwierdzony w "ścianie", jest 'zamurowany' w niej. Zatem w utwierdzeniu jest reakcja-siła R i moment utwierdzenia Mu taki, który przeciwstawia się obrotowi układu. Czy może piszesz o równości składowych Rx i Ry ? Nie rachuję tego, ale jeżeli jest tak, to nie można mówić o dwu reakcjach a o dwu składowych _jednej_ siły.
Nie mam możliwości użyć LaTeX`a, ale jeżeli Regulamin nie zabrania to napisz do mnie, kruszewski@poczta.onet.pl i porysyjemy coś więcej niż tu mam szanse zrobić.
Zadanie jest ze statyki. Nie ma zadanych sztywności prętów, które co prawda można założyć jako jednakowe, zatem po co stosować MES ? Leci na piechotę.
Pozdr.W.Kr.
jarek542
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2010, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: bialystok

przeguby, podział układu

Post autor: jarek542 »

kruszewski pisze:Nie wiem o której "drugiej" reakcji piszesz. Cały ten wynalazek jest utwierdzony w "ścianie", jest 'zamurowany' w niej. Zatem w utwierdzeniu jest reakcja-siła R i moment utwierdzenia Mu taki, który przeciwstawia się obrotowi układu. Czy może piszesz o równości składowych Rx i Ry ? Nie rachuję tego, ale jeżeli jest tak, to nie można mówić o dwu reakcjach a o dwu składowych _jednej_ siły.
Nie mam możliwości użyć LaTeX`a, ale jeżeli Regulamin nie zabrania to napisz do mnie, kruszewski@poczta.onet.pl i porysyjemy coś więcej niż tu mam szanse zrobić.
Zadanie jest ze statyki. Nie ma zadanych sztywności prętów, które co prawda można założyć jako jednakowe, zatem po co stosować MES ? Leci na piechotę.
Pozdr.W.Kr.

Pisałem o składowej R, udało mi się obliczyć w programie. Musiałem zrobić jakiś drobny błąd. Ucze się programu który wykorzystuje MES dlatego chciałem tylko zweryfikować poprawność zdefiniowania warunków brzegowych w tym wlasnie programie. Jest to trudne narzędzie do opanowania tym bardziej że wszystkie samouczki są w języku angielskim i trudno do nich dotrzeć.
ODPOWIEDZ