Model keynesa

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
Awatar użytkownika
eerroorr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 366
Rejestracja: 8 kwie 2006, o 09:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 10 razy

Model keynesa

Post autor: eerroorr »

Witam, mam problem z zadaniem z wspomnianego modelu:
1). W gospodrce zamkniętej, bez udziału sektora rządowego, dochód równowagi jest równy 100, a zagregowany popyt jest sumą konsumpcji i inwestycji. Na równowadze poziom konsumpcji jest o 50% wyższy niż poziom planowanych inwestycji, natomiast mnożnik jest równy 2. Ile wynosi poziom konsumpcji autonomicznej oraz jaką wartość osiąga skłonność do konsumpcji ?

Korzystając ze wzoru \(\displaystyle{ \alpha}\)=\(\displaystyle{ \frac{1}{1-krancowa \ skłonnosc \ do \ konsumpcji}}\), obliczyłem krańcową skłonność do konsupcji, która wyszła 0,5. Jak mam obliczyć konsumpcję autonomiczną ?

I jeszcze pytanie do innego zadania. Jeżeli gospodarka opisana jest równaniem \(\displaystyle{ Y=C+I+G}\) i mam takie dane jak: \(\displaystyle{ C=300+0,8Y}\), inwestycje = 300, zakupy rządowe=200, suma transferów=125 i stopa podatkowa 0,2. Korzystając z tych danych, wyszło coś takiego:\(\displaystyle{ Y=800+0,64Y}\). Czy dobrze obliczyłem ten wzór i czy do zagregowanego popytu powiniem włączyć sumę transferów ?
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Model keynesa

Post autor: Frey »

Dobra zatem tak:

ad zad2. To jest dobrze policzone, tylko co zrobić z tymi transferami. To są niby wydatki państwa, choć mają innych charakter (mianowicie dochodowy). Nie pamiętam, jak to w modelu dokładnie wyglądało. Może poszukam jutro.

ad zad 1.
No to faktycznie KSK=0,5 no i teraz skoro wiemy że Popyt jest o 50% wiekszy od Inwestycji, czyli C=150%I czyli C=1,5I
100=C+I czyli 100=1,5I +I =2,5I

Z tego policzmy I. C=1,5I oraz wiemy, że C=0,5Y + Ap

Y= dochód, czyli 100.
Ap = Autonomiczny popyt.

Policzysz I, podstawisz wszystko i Ci wyjdzie.
Awatar użytkownika
eerroorr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 366
Rejestracja: 8 kwie 2006, o 09:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 10 razy

Model keynesa

Post autor: eerroorr »

ok, wszystko jasne z zadaniem 1, dzięki za pomoc. Jeśli chodzi o transfery, to gdy liczymy PKB nie włączamy ich do wyniku, a jak to jest w modelu keynesa nie wiem i nigdzie nie mogę znaleźć...
ODPOWIEDZ