Średnia w kostkach

Matematyczne łamigłowki i zagadki...
Awatar użytkownika
panna_blond
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 9 lis 2009, o 20:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Stolica
Podziękował: 1 raz

Średnia w kostkach

Post autor: panna_blond »

Witam!
Mam do zrobienia dość nietypową pracę domową. Pytanie brzmi następująco:
Jakbyśmy dużo razy rzucali kostką to wówczas jakieś średniej moglibyśmy się spodziewać?"
Ogólnie nie bardzo wiem co mam zrobić- teraz przerabiamy tematy średniej( arytmetyczna, ważona) i mimo że znam wzory nie wiem jak je do tej pracy odnieść.

Mam nadzieję że ktoś pomoże!
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Średnia w kostkach

Post autor: scyth »

Przypuszczam, że chodzi o to, że przy dużej liczbie rzutów i "sprawiedliwej" kostce, liczba wystąpień każdej ze ścianek będzie się wyrównywała (kostka nie preferuje żadnej ze ścianek), czyli w przybliżeniu będzie to (wykonaliśmy \(\displaystyle{ n}\) rzutów):
\(\displaystyle{ \frac{\frac{n}{6} \cdot 1 + \frac{n}{6} \cdot 2 + \frac{n}{6} \cdot 3 + \frac{n}{6} \cdot 4 + \frac{n}{6} \cdot 5 + \frac{n}{6} \cdot 6}{n} = 3,5}\)
Awatar użytkownika
panna_blond
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 9 lis 2009, o 20:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Stolica
Podziękował: 1 raz

Średnia w kostkach

Post autor: panna_blond »

Nie bardzo rozumiem.
Podkreśliłeś że n to liczba rzutów więc skąd te \(\displaystyle{ \frac{n}{6}}\) i te liczby przez które to mnożyłeś (czyli to 1,2,3..itd)?
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Średnia w kostkach

Post autor: scyth »

Założyłem, że kostka ma sześć ścianek, a że każda ścianka wypadnie tyle samo razy, to przy \(\displaystyle{ n}\) rzutach kostka z jednym oczkiem wypadnie \(\displaystyle{ \frac{n}{6}}\) razy, z dwoma \(\displaystyle{ \frac{n}{6}}\) razy, z trzema itd. Krótko mówiąc - każda wypadnie \(\displaystyle{ \frac{n}{6}}\) razy.
A dalej to liczenie średniej.
ODPOWIEDZ