Całka podwójna - współrzędne biegunowe

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
semp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 28 cze 2009, o 13:36
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Całka podwójna - współrzędne biegunowe

Post autor: semp »

Bardzo prosiłabym o rozwiązanie - jutro mam egzamin, a w ogóle tego nie rozumiem.

Opisz zadany obszar we współrzędnych biegunowych, wykonaj zamianę zmiennych i iterację całki podwójnej we współrzędnych biegunowych.

a) \(\displaystyle{ \iint_{D}f (x,y) \mbox{d}x \mbox{d}y}\) \(\displaystyle{ D: x^{2} + y^{2} = 4}\) \(\displaystyle{ x \le 0}\) \(\displaystyle{ y \ge 0}\)
b) \(\displaystyle{ \iint_{D}f (x,y) \mbox{d}x \mbox{d}y}\) \(\displaystyle{ D: x^{2} + y^{2} = 4}\) \(\displaystyle{ x^{2} + y^{2} = 1}\)
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

Całka podwójna - współrzędne biegunowe

Post autor: M Ciesielski »

było już tego mnóstwo a gotowiec nic nie da, ale prosze:

w obu przypadkach

\(\displaystyle{ x = rcos\phi \\ y = rsin\phi \\ |J| = r}\)

1. \(\displaystyle{ \Delta: \begin{cases} 0 \le r \le 2 \\ \frac{\pi}{2} \le \phi \le \pi \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \iint_D f(x,y)dxdy = \int\limits_0^2dr \int\limits_{\frac{\pi}{2}}^{\pi}r\cdot f(r, \phi ) d \phi}\)

2. \(\displaystyle{ \Delta: \begin{cases} 1 \le r \le 2 \\ 0 \le \phi \le 2 \pi \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \iint_D f(x,y)dxdy = \int\limits_1^2dr \int\limits_{0}^{2 \pi} r\cdot f(r, \phi ) d \phi}\)

gdybyć czegoś nie zrozumiał albo nie wiedzial co się skąd bierze to powiedz konkretnie

Pozdrawiam.
Hania_87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 860
Rejestracja: 18 cze 2007, o 20:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 86 razy
Pomógł: 57 razy

Całka podwójna - współrzędne biegunowe

Post autor: Hania_87 »

a) okrąg o promieniu \(\displaystyle{ 2}\) w początku układu współrzędnych
b) dwa okręgi (pierścień), mniejszy o promieniu \(\displaystyle{ 1}\), a większy o promieniu \(\displaystyle{ 2}\)
camillos90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 7 wrz 2010, o 11:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Całka podwójna - współrzędne biegunowe

Post autor: camillos90 »

Przepraszam, ze odgrzebuje tak stary temat, ale nie chce zakładać nowego skoro ja mam podobny problem. Proszę niech mi ktoś przystępnie wytłumaczy skąd sie biorą ograniczenia dla kąta, bo szukałem już wszędzie, ale nie potrafię tego zrozumieć...
Ksl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 8 sty 2009, o 20:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 13 razy

Całka podwójna - współrzędne biegunowe

Post autor: Ksl »

Rysujesz sobie układ współrzędnych x,y
\(\displaystyle{ y>0}\) a \(\displaystyle{ x<0}\) zatem druga ćwiartka.
Więc kąt od \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}}\) do \(\displaystyle{ \pi}\)
Ostatnio zmieniony 7 wrz 2010, o 16:24 przez Crizz, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości. Proszę nawet proste wyrażenia umieszczać wewnątrz znaczników [latex][/latex].
panfilek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 15:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 1 raz

Całka podwójna - współrzędne biegunowe

Post autor: panfilek »

Ja mam też podobny problem dlatego sie zapytam zeby być pewnym czy dobrze czy źle mysle.
Przykład jest:
\(\displaystyle{ x^{2} + y ^{2} = 4

z=x+2y+3

y=0 (dla y \ge 0)

z=0

Czyli jak wywnioskowałem z tego co tu jest napisane to kąt który mnie interesuje to ( \pi, \frac{3}{2} \pi )}\)


Już znam odpowiedz nie wiedzialem o co comon z tym wykresem dopiero teraz zatrybiłem:))
poprawiając wcześniejsza bzdurę obszar to \(\displaystyle{ ( \pi , 2\pi )}\)
ODPOWIEDZ