Układ równań

Zagadnienia dot. funkcji liniowych. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI 1. stopnia. Układy równań i nierówności liniowych.
sholler
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 sie 2010, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Układ równań

Post autor: sholler »

Witam,mam problem a akurat z matmy jestem noga. A chyba forum pasjonatów matematyką jest najlepszym miejscem na pytania z tej dziedziny.Prawdopodobnie pytanie może się dla was wydać banalne ale ja niestety nie wiem.
Mam taki układ równań:

\(\displaystyle{ \begin{cases} x + a = 25 \\ y + a = -4 \\ y + b = -20 \end{cases}}\)

Jak to się robi, najlepiej jakby ktoś to mógł rozwiązać, bo rzucenie hasłem "wspólnych współczynników" lub "rachunek jakiśtam" mi nic nie powie.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2010, o 18:34 przez Althorion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale. Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Układ równań

Post autor: Afish »

Od drugiego równania odejmij ostatnie i otrzymasz
\(\displaystyle{ a - b = 16\\
a = 16 + b}\)

Teraz możesz wyznaczyć iks i igrek w zależności od \(\displaystyle{ b}\), które staje się parametrem i może przyjmować dowolne wartości rzeczywiste.
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Układ równań

Post autor: Althorion »

Proszę się przede wszystkim upewnić, czy wszystko jest dobrze przepisane. Dwa pierwsze równania są sprzeczne.
sholler
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 sie 2010, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Układ równań

Post autor: sholler »

OK. Dzięki Afish za podpowiedz,do tych równań doszedłem ale nie wiedziałem że to wszystko może mieć parę rozwiązań.Ale już się udało. Jestem chemikiem i chodziło mi o to aby rozłożyć niesymetryczny dipolarny tensor o przekątnych 25,-4,-20 na tensor axialny z symetria wzdłuż kierunków x i z (chodzi o dane tensora wartości g w spektroskopii EPR).Zrobiłem sobie wstawkę w excelu i jest git. Dzięki za pomoc.-- 19 sie 2010, o 14:40 --Proszę państwa, moje szczęście trwało krótko, okazało się bowiem że i w publikacjach naukowych pojawiają się błędy.Czy mógłbym prosić o zerknięcie na coś takiego:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}25&0&0\\0&-4&0\\0&0&-20\end{array}\right]}\) = \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}2a&0&0\\0&-a&0\\0&0&-a\end{array}\right]}\) +

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}-b&0&0\\0&-b&0\\0&0&2b\end{array}\right]}\)

W miejscach gdzie jest 0 w publikacji niema nic więc pewnie będą to jedynki (są tylko te wartości lub litery po przekątnych które podałem), chodzi o rozłożenie tej pierwszej macierzy na 2 inne o takich zależnościach jak tam jest wstawione. Czy to wogóle jest do zrobienia a jeżeli tak to jak?
ODPOWIEDZ