zbieżność punktowa i jednostajna ciągu

Istnienie i ciągłość funkcji granicznej, jednostajna zbieżność. Zmiana kolejności przejścia granicznego. Różniczkowanie i całkowanie szeregów. Istnienie i zbieżność rozwinięć Taylora, Maclaurina, Fouriera itd.
vivianell
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 lis 2007, o 14:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 12 razy

zbieżność punktowa i jednostajna ciągu

Post autor: vivianell »

Mam wyznaczyć zbior, na ktorym ciąg jest zbieżny punktowo.
Ciag jest taki: \(\displaystyle{ f_{n} = \frac{x-n}{x+n}, x>0}\)
\(\displaystyle{ f _{n}}\) dla n dążących do nieskonczoności dąży do -1. jest to wiec granica punktowa tego ciągu. Czy to oznacza, ze zbior, na którym ciąg jest zbiezny punktowo to cala dziedzina \(\displaystyle{ (0, \infty )}\) ?
Dalej mam zbadać zbieżnosc jednostajna, dobrze byłoby policzyć pochodną \(\displaystyle{ f' _{n}}\), sprawdzić dla jakiego \(\displaystyle{ x _{0}}\) licznik rowna sie zero i obliczyć \(\displaystyle{ f _{n} (x _{0})}\) Jesli wyjdzie cos innego od -1 to znaczy, że zbieżnosci jednostajnej nie ma. tylko, że w tym przypadku licznik pochodnej nie wychodzi uzalezniony od x, bo \(\displaystyle{ f' _{n} (x) = \frac{2n}{(x+n) ^{2} }}\)
i teraz to ja nie wiem co z tego wynika.. co robię zle?
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

zbieżność punktowa i jednostajna ciągu

Post autor: Zordon »

Wiesz na czym polega zbieżność jednostajna?
vivianell
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 lis 2007, o 14:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 12 razy

zbieżność punktowa i jednostajna ciągu

Post autor: vivianell »

znam definicje, i wg mnie powinna wyjść tutaj granica jednostajna równa 0 i ciąg powinien być jednostajnie zbieżny, ale kompletnie nie wiem, jak to pokazać
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

zbieżność punktowa i jednostajna ciągu

Post autor: Zordon »

Hmm, granica czego? Przecież obliczyłaś już granicę ciągu \(\displaystyle{ f_n}\) i wyszło \(\displaystyle{ f_n \rightarrow -1}\). Pytanie teraz czy zbieżność jest jednostajna. (No i nie jest). Jak to wykazać?
vivianell
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 lis 2007, o 14:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 12 razy

zbieżność punktowa i jednostajna ciągu

Post autor: vivianell »

\(\displaystyle{ sup|f _{n} -f|= sup| \frac{x-n}{x+n}+1|=sup| \frac{2x}{x+n}|}\) a to dla n dążących do nieskonczonosci dązy do zera, więc granica jednostajna jest inna niż punktowa, więc zbieżnosci jednostajnej nie ma. tak?
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

zbieżność punktowa i jednostajna ciągu

Post autor: Zordon »

vivianell pisze:\(\displaystyle{ sup|f _{n} -f|= sup| \frac{x-n}{x+n}+1|=sup| \frac{2x}{x+n}|}\)
po czym bierzesz to supremum?
vivianell pisze:granica jednostajna jest inna niż punktowa
dla mnie granica to granica, czym według Ciebie jest granica jednostajna i jakim cudem wyszła Ci inna niż punktowa
vivianell
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 lis 2007, o 14:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 12 razy

zbieżność punktowa i jednostajna ciągu

Post autor: vivianell »

supremum jest po x>0.

licząc kierowałam się głownie wątkiem 204701.htm

a co do tych granic to spotkałam się z czymś takim (na wazniak.mimuw.edu.pl) :
"jeśli ciąg funkcyjny \(\displaystyle{ \displaystyle \{f_n\}}\) ma granicę punktową \(\displaystyle{ \displaystyle f}\), to jeśli jest on jednostajnie zbieżny do pewnej funkcji \(\displaystyle{ \displaystyle g}\), to \(\displaystyle{ \displaystyle f=g}\). Innymi słowy jeśli ciąg \(\displaystyle{ \displaystyle \{f_n\}}\)ma granicę punktową \(\displaystyle{ \displaystyle f}\), to jedynym "kandydatem" na granicę jednostajną jest też funkcja \(\displaystyle{ \displaystyle f.}\) Będzie to bardzo przydatne do badania jednostajnej zbieżności, gdyż na ogół znacznie łatwiej jest wyznaczyć granicę punktową niż granicę jednostajną. Natomiast znajomość granicy punktowej ułatwia badanie zbieżności jednostajnej"

wiec skoro wyszły różne to nie ma zbieżnosci jednostajnej..?
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

zbieżność punktowa i jednostajna ciągu

Post autor: Zordon »

Hmmm, przeczytaj ze zrozumieniem ten cytat, który wkleiłaś... Teraz odpowiedz na pytanie: czy mogły wyjść różne granice?
vivianell
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 lis 2007, o 14:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 12 razy

zbieżność punktowa i jednostajna ciągu

Post autor: vivianell »

ok, czyli w ogóle nie powinien mieć granicy? Skoro funkcja graniczna f=-1, to granica jednostajna też powinna być -1 (wtedy zbieznosc jednostajna zachodzi) lub w ogole nie powinno być granicy (i wtedy nie) tak? ale jak to pokazac?
ODPOWIEDZ