PG - co wybrać?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
gandi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 7 lip 2010, o 00:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

PG - co wybrać?

Post autor: gandi »

Witam!
Jestem uczniem LO (mat - fiz). Za rok mam zamiar iść na Politechnikę Gdańską. Mam problem z wyborem kierunku. Z matmą nie mam żadnych problemów z informatyką raczej też nie. Umiem podstawy programowania w C++ ale jakoś specjalnie mnie to nie kręci. Ogólnie komputery i inne gadżety, nowości technologiczne mnie interesują. Lubię coś pogrzebać przy komputerze (formatowania, instalacje oprogramowania itp. itd.) ale informatykiem na pewno nie chcę być.

Moją uwagę zwróciły takie kierunki jak: elektronika (ETI), elektrotechnika (EiA), automatyka i robotyka (EiA), ewentualnie mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika.

Z tego co wiem to elektronika jest tylko na ETI? Dużo jest tam programowania, ogólnie informatyki i jak to wygląda na innych kierunkach, które wymieniłem?

I ostatnia rzecz jak wygląda znalezienie pracy po tych kierunkach oraz otworzenie własnej firmy?

Z GÓRY BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POMOC.
POZDRAWIAM
Miroka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 20:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Reda
Pomógł: 1 raz

PG - co wybrać?

Post autor: Miroka »

Odnośnie otworzenia własnej firmy: do tego nie trzeba żadnego wykształcenia, wystarczy mieć pomysł na to, jak zarobić i skąd wziąć klientów, a potem zarejestrować firmę. Sama prowadzę firmę od kilku lat i piszę z własnych doświadczeń. Wykształcenie, owszem, jest przydatne, głównie do przekonania klientów, że znam się na tym co robię.
A jeżeli chodzi o znalezienie pracy, to zasadniczo po PG nie ma kłopotu z pracą (przynajmniej na Pomorzu) - no chyba że ktoś tak szuka, żeby nie znaleźć...
Trzeba jednakże wziąć pod uwagę jedną rzecz: to, że teraz jest stosunkowo łatwo o pracę, nie oznacza, że tak samo będzie za 5 lat - teraz rynek zmienia się dużo szybciej niż kiedyś i warto o tym pamiętać. Chociaż biorąc pod uwagę coraz niższy poziom edukacji, zwłaszcza w zakresie przedmiotów ścisłych (od wielu lat daję korepetycje i jest to bardzo widoczne), myślę że ludzie po porządnych uczelniach technicznych jeszcze długo nie będą mieli zbyt dużo konkurencji na rynku pracy.
Awatar użytkownika
emelcia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 15 lis 2009, o 11:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 14 razy

PG - co wybrać?

Post autor: emelcia »

I jak, kolega wybrał kierunek?
Wczoraj było ogłoszenie listy osób wstępnie przyjętych, więc chyba już wszystko jasne)
gandi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 7 lip 2010, o 00:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

PG - co wybrać?

Post autor: gandi »

Ja na polibudę idę dopiero za rok ale kierunku dalej nie wybrałem. Najbardziej zastanawiam się między automatyką i robotyką a elektroniką. Nie wiem tylko ile na elektronice jest programowania i w ogóle informatyki w porównaniu do AiR na WEiA.
Awatar użytkownika
emelcia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 15 lis 2009, o 11:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 14 razy

PG - co wybrać?

Post autor: emelcia »

Aaa - a ja myślałam, że to "już";)
To masz jeszcze rok by podowiadywać się i popytać ludzi. Proponuję uderzyć od razu w kierunki, którymi jesteś zainteresowany i porozmawiać ze studentami. Różne oczy różnie widzą;)
westie_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 10 sty 2010, o 12:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdynia

PG - co wybrać?

Post autor: westie_89 »

Myślę, że na elektronice jest masa programowania-jak i na wszystkim co dzieje się na ETI (chociaż i na matmie na FTiMS-ie jest też multum programowania, aż ludzie się pytają czy my na informie jesteśmy ). Polecam automatykę na A i R.
ODPOWIEDZ