Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Master318
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2010, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrów

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: Master318 »

Witam!

Wiem, że temat ten poruszany był niejednokrotnie na różnych forach jednak mimo, iż przeczytałem już mnóstwo wypowiedzi nadal nie mogę zdecydować się którą z tych dwóch szkół wybrać.

Na politechnice interesuje mnie głównie wydział MiNi (gdzie zresztą już się zakwalifikowałem). Chciałbym aby obecni studenci UW i PW wypowiedzieli się na temat tego jak wyglądają ich studia i czemu wybrali uczelnie w której się uczą.

Z tego co wyczytałem wychodzi na to, że informatyka na UW jest trudniejsza niż na PW lecz mniej praktyczna.

Wiem, że to głupie ale chce po prostu wiedzieć po której uczelni będę miał szanse stać się lepszym programistą.
Awatar użytkownika
MatizMac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 568
Rejestracja: 6 lut 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrowiec Św. / Warszawa (Ochota)
Podziękował: 106 razy
Pomógł: 41 razy

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: MatizMac »

Stoję przed podobnym dylematem do Ciebie tylko wybieram trochę z innych opcji. Do mini mi zabrakło 4 pkt. ale myślę, że w II etapie bym się dostał ;) złożyłem ponadto na UJ (na II nie TCS) i AGH (ale tam mam male szanse 876/1000). Z tych opcji chyba najbardziej bym chciał na AGH, bo w super miejscu jest i po studiach praca bezproblemowo. Też myślę o programowaniu. Myślałem nad UW ale tam to słyszałem że jest baardzo ciężko i właśnie baardzo teoretycznie, no i nie chciałem aż takiego no-life'a sobie zapodać (bardzo się tym nie interesowałem więc nie opieraj się na moim zdaniu). TCS na UJ (czyli infa analityczna jest moim zdaniem krakowskim odpowiednikiem UW - czyli wg mnie (no i kolegi) trzeba kochać czystą algorytmikę), dlatego też skłaniam się do postawienia na UJ i na II gdzie przedmioty są super (połowa matmy/połowa informatyki bez żadnych fizyk i elektronik których nie lubię). Może te moje przemyślenia coś Ci pomogą... (na UW obliczylem ze mialbym ok. 93/100 na PW mam 192 (nie zdawałem rozsz. angielskiego)).
piotroos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 cze 2010, o 22:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warsaw

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: piotroos »

Też się wahałem między MINI a UW, poszedłem na UW bo tu jest wyższy poziom i więcej informatyki.
UW jest trudniejsza niż na PW lecz mniej praktyczna.
Matma na informatyce na UW na pewno jest bardziej abstrakcyjna i trudniejsza, ale mowa przecież o programowaniu itp, no to nie wiem o co chodzi z tym ze PW bardziej praktyczna.

Na mini masz trochę elektroniki + fizykę + więcej rozwiązywania zadań matematycznych, zamiast tego na UW masz programowanie. Więc się lepiej nauczysz programować.

Na UW robi się też trudniejsze projekty w ciągu roku. Ale za to na PW masz fizykę, może dlatego mówisz że bardziej praktyczna. Jeżeli nie wiesz co to jest programowanie [w sensie nie potrafisz napisać jakiegoś programiku] to idź na PW.

Na UW materiały z laboratoriów i skrypty do wykładów są w internecie, więc nie trzeba przepisywać i wiesz co się działo na labie jeśli cię nie było.


Tu są siatki programów możesz sobie porównać.
... ie/W1%2CW2

... r-0809.pdf
Master318
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2010, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrów

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: Master318 »

piotroos pisze: Na UW robi się też trudniejsze projekty w ciągu roku. Ale za to na PW masz fizykę, może dlatego mówisz że bardziej praktyczna. Jeżeli nie wiesz co to jest programowanie [w sensie nie potrafisz napisać jakiegoś programiku] to idź na PW.
Czy to znaczy, że bez umiejętności pisania programów nie poradzę sobie na UW? Czy informatyka na UW jest prowadzona od podstaw, czy może wykładowcy zakładają od początku, że każdy student umie już programować na jakimś określonym poziomie?
adek05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 68 razy

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: adek05 »

Master318 pisze:Czy to znaczy, że bez umiejętności pisania programów nie poradzę sobie na UW? Czy informatyka na UW jest prowadzona od podstaw, czy może wykładowcy zakładają od początku, że każdy student umie już programować na jakimś określonym poziomie?
Wielokrotnie poruszany temat. Kiedyś ktoś w podobnym wątku pisał, że poszedł na UW nie mając pojęcia o programowaniu i jest na drugim roku planowo, także raczej nie jest to problem. Liczy się umiejętność analitycznego i abstrakcyjnego myślenia (cała ta matma i algorytmika), a dopiero później jest implementacja. To drugie to kwestia ćwiczeń, więc raczej nie masz się co obawiać. Oczywiście są zajęcia z nauki języka programowania. Zresztą, masz jeszcze 2,5 miesiąca wakacji i możesz sobie C/C++ opanować w wystarczającym stopniu
piotroos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 cze 2010, o 22:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warsaw

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: piotroos »

Czy to znaczy, że bez umiejętności pisania programów nie poradzę sobie na UW? Czy informatyka na UW jest prowadzona od podstaw, czy może wykładowcy zakładają od początku, że każdy student umie już programować na jakimś określonym poziomie?
Na UW są 2 potoki i jeden jest od samych podstaw , ale nie mając styczności z programowaniem jest sporo do nauczenia się. Oczywiście najważniejsze to myśleć.
Master318
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2010, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrów

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: Master318 »

Ogólnie o UW słyszałem dużo dobrych rzeczy ale spotkałem się również z opiniami jakoby uniwersytet warszawski uczył rzeczy z których w przyszłości raczej się nie skorzysta. Jak odniesiecie się do tego stwierdzenia?
Boję się, że idąc na uniwersytet będę zakuwał dzień w dzień rzeczy które będą mi potrzebne jedynie by zaliczyć przedmiot. Żeby było jasne - nie boję się ciężkiej pracy, wręcz przeciwnie. Nie widzę jednak sensu w kuciu rzeczy nieprzydatnych. Politechnika ma to do siebie, iż zdaniem wielu lepiej przygotowuje do pracy.
piotroos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 cze 2010, o 22:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warsaw

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: piotroos »

Ogólnie o UW słyszałem dużo dobrych rzeczy ale spotkałem się również z opiniami jakoby uniwersytet warszawski uczył rzeczy z których w przyszłości raczej się nie skorzysta. Jak odniesiecie się do tego stwierdzenia?
Może to kierunku matematyka dotyczy, gdzie matma jest bardzo abstrakcyjna.

A co ty chcesz kuć, często na egzaminach z infy można mieć dowolne notatki. A na co dzień to najlepiej chodzić na zajęcia i wykłady + robić prace domowe, to jest się na bieżąco. Dzień w dzień nie trzeba się uczyć.
Master318
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2010, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrów

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: Master318 »

piotroos pisze: Może to kierunku matematyka dotyczy, gdzie matma jest bardzo abstrakcyjna.

A co ty chcesz kuć, często na egzaminach z infy można mieć dowolne notatki. A na co dzień to najlepiej chodzić na zajęcia i wykłady + robić prace domowe, to jest się na bieżąco. Dzień w dzień nie trzeba się uczyć.
Czyli ogólnie nie jest źle i człowiek uczy się rzeczy "przydatnych"? Cały czas myślę o informatyce na Mini (PW) ale coraz bardziej jestem przekonany do UW.
iooz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 9 maja 2010, o 00:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 1 raz

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: iooz »

Jak wybierasz między Mini, a MIM to wybór jest raczej prosty- MIM. Mini to "podróbka" MIMu więc nie może być lepsza. Bardziej praktyczne podejście masz na Eiti.
miodzio1988

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: miodzio1988 »

Mini to "podróbka" MIMu więc nie może być lepsza. Bardziej praktyczne podejście masz na Eiti
Co to znaczy podróbka( w tym kontekście)? .
iooz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 9 maja 2010, o 00:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 1 raz

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: iooz »

Mają podobne podejście do informatyki, a powstał troche później niż MIM dlatego pokusiłem się o takie stwierdzenie.
miodzio1988

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: miodzio1988 »

iooz pisze:Mają podobne podejście do informatyki, a powstał troche później niż MIM dlatego pokusiłem się o takie stwierdzenie.
...świetna argumentacja. Bzdury proszę zachować dla siebie
piotroos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 cze 2010, o 22:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warsaw

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: piotroos »

Mini to "podróbka" MIMu więc nie może być lepsza. Bardziej praktyczne podejście masz na Eiti
Też tak myślę. Co do Eiti, ze praktyczne == elektronika, siedzenie w sprzęcie itd.

Co do Mini - że niższy poziom, dlatego "podróbka".

Argumentowanie czasem powstania wydziału jest bzdurą. Różnie może być.
iooz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 9 maja 2010, o 00:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 1 raz

Informatyka w Warszawie. UW czy PW?

Post autor: iooz »

Argumentowałem, czemu uważam Mini za podróbkę. To dlaczego MIM jest lepszy to inna sprawa.
ODPOWIEDZ