które założenia między zbiorami są sprzeczne

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
tyop_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 2010, o 12:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 3 razy

które założenia między zbiorami są sprzeczne

Post autor: tyop_ »

mam takie zadanie:
zbadaj, które z podanych niżej układów założeń, dotyczących stosunków między zbiorami A,B,C są sprzeczne. Dla układów niesprzecznych wskaż przykład zbiorów, które je spełniają.

\(\displaystyle{ A \cap B = A
\\
B \cap C = 0
\\
A \cap C \neq 0
\\

i drugie
\\
A \cap (B \cup C) = A
\\
A \cap (B-C) = 0
\\
A \cap (B \cap C) = 0
\\
A \cap (C-B) = 0}\)
knrt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 19 maja 2010, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wejherowo
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 15 razy

które założenia między zbiorami są sprzeczne

Post autor: knrt »

Co rozumiesz przez określenie sprzeczne? Możesz podać przykład dwóch założeń sprzecznych?

1) Przykład zbiorów spełniających zależności: \(\displaystyle{ A=(0,1), B=(0,3), C=(10,20)}\) w \(\displaystyle{ \mathbb R}\)

2) Z zależności wynika, że \(\displaystyle{ A=\emptyset}\). Przykład \(\displaystyle{ A=\emptyset, B=C=\{2\}}\) w \(\displaystyle{ \mathbb R}\).
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

które założenia między zbiorami są sprzeczne

Post autor: miki999 »

Rozumiem, że autor tematu pod notacją "\(\displaystyle{ 0}\)" miał na myśli "\(\displaystyle{ \emptyset}\)"?

Powyższy przykład jest niepoprawny, gdyż: \(\displaystyle{ A \cap C= \emptyset}\). Układ jest sprzeczny, bo pierwsze równanie sugeruje, że \(\displaystyle{ A \subseteq B}\), no i z tego wnioskujemy, że 2.i 3. równanie jest w tym przypadku sprzeczne (autorka tematu domyśla się dlaczego?).

2. Przykład powyżej jest poprawny, chociaż niekoniecznie musi być \(\displaystyle{ A=\emptyset}\) (może być \(\displaystyle{ B=C=\emptyset}\)).



Pozdrawiam.
knrt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 19 maja 2010, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wejherowo
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 15 razy

które założenia między zbiorami są sprzeczne

Post autor: knrt »

1. Mój błąd wziął się z przeoczenia.
Przyjąłem \(\displaystyle{ A\cap C=\emptyset}\), zamiast \(\displaystyle{ A\cap C\neq\emptyset}\) jak pisze autor.

2. Tu rozumuję następująco:

\(\displaystyle{ A\cap (B \cup C)=A \Rightarrow A\setminus (B\cup C) =\emptyset}\)

Dalej
\(\displaystyle{ A= \left[A\setminus (B\cup C) \right] \cup \left[A\cap (B\setminus C) \right] \cup \left[A\cap (B\cap C) \right] \cup \left[A\cap (C\setminus B )\right] =\emptyset}\)
miki999 pisze:...chociaż niekoniecznie musi być \(\displaystyle{ A=\emptyset}\) (może być \(\displaystyle{ B=C=\emptyset}\)).
Pozdrawiam.
Ale jeśli \(\displaystyle{ B=C=\emptyset}\),
to z równości \(\displaystyle{ A \cap (B \cup C) = A}\) też mamy \(\displaystyle{ A=\emptyset}\).-- 29 cze 2010, o 18:31 --
knrt pisze:Możesz podać przykład dwóch założeń sprzecznych?
Dzięki miki999. Oczywiście sprzeczne są dwa założenia \(\displaystyle{ A\cap C=\emptyset,A\cap C\neq\emptyset}\).
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

które założenia między zbiorami są sprzeczne

Post autor: miki999 »

Ale jeśli \(\displaystyle{ B=C=\emptyset}\),
to z równości \(\displaystyle{ A \cap (B \cup C) = A}\) też mamy \(\displaystyle{ A=\emptyset}\).
Tym razem moje niedopatrzenie. Jesteśmy kwita
tyop_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 2010, o 12:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 3 razy

które założenia między zbiorami są sprzeczne

Post autor: tyop_ »

Niestety autorka tematu nie ma pojęcia o co tutaj chodziło, gdyż w książce nic więcej na ten temat nie było napisane.
Bardzo dziękuję za pomoc. Mam więcej przykładów, ale dzięki Waszej pomocy już sobie z nimi poradzę.
knrt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 19 maja 2010, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wejherowo
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 15 razy

które założenia między zbiorami są sprzeczne

Post autor: knrt »

tyop_ pisze:Niestety autorka tematu nie ma pojęcia o co tutaj chodziło, gdyż w książce nic więcej na ten temat nie było napisane.
Bardzo dziękuję za pomoc. Mam więcej przykładów, ale dzięki Waszej pomocy już sobie z nimi poradzę.
Głównie korzystam z diagramów Venna dla 3 zbiorów
ODPOWIEDZ