Zbieżnośc szeregu

Istnienie i ciągłość funkcji granicznej, jednostajna zbieżność. Zmiana kolejności przejścia granicznego. Różniczkowanie i całkowanie szeregów. Istnienie i zbieżność rozwinięć Taylora, Maclaurina, Fouriera itd.
misiozdzisio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 23 cze 2010, o 23:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Zbieżnośc szeregu

Post autor: misiozdzisio »

Zbadać zbieżnośc szeregu
\(\displaystyle{ f_{n}(x) = \frac{1}{1+x^{n}}\newline
\lim_{n \to \infty } \frac{1}{1+x^{n}} \rightarrow 0}\)

więc zbieżny pktowo.
teraz jednostajnie
\(\displaystyle{ sup(f_{n}(x) - f(x)) = sup(\frac{1}{1+x^n} - \frac{1}{1+x^{0}})}\)
to nam nic nie mówi więc liczymy miejsca zerowe pochodnej z wyrażenia powyżej i sprawdzamy czy w miejscu zerowym dąży do zera po podstawieniu x=miejsce_zerowe, tak? Prosiłbym o naprowadzenie
Ostatnio zmieniony 24 cze 2010, o 11:23 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

Zbieżnośc szeregu

Post autor: luka52 »

Najpierw wyznacz poprawnie postać funkcji granicznej - to nie będzie \(\displaystyle{ 0}\) dla wszystkich \(\displaystyle{ x}\).
misiozdzisio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 23 cze 2010, o 23:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Zbieżnośc szeregu

Post autor: misiozdzisio »

Rozumiem, że x nie może należeć do \(\displaystyle{ [-1;1]}\) ale co potem? Mógłbyś dać jakieś wskazzówki lub rzetelny tutorial?
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

Zbieżnośc szeregu

Post autor: luka52 »

misiozdzisio pisze:Rozumiem, że x nie może należeć do \(\displaystyle{ [-1;1]}\) ale co potem? Mógłbyś dać jakieś wskazzówki lub rzetelny tutorial?
A to z jakiego powodu? Jedynie dla \(\displaystyle{ x = -1}\) granica nie istnieje, a dla pozostałych można ją wyznaczyć.
misiozdzisio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 23 cze 2010, o 23:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Zbieżnośc szeregu

Post autor: misiozdzisio »

A mógłbyś mi to opisać, bo z odpowiedzi nie/tak niewiele mogę wywnioskować i się nauczyć.
Teraz zauważyłem jest założenie, że
\(\displaystyle{ x \in [0;1]}\)
więc w takiej sytuacji jest zbieżny punktowo poza x=0 tak? bo wtedy ciąg sum częściowych wynosi 1,2,3,4, więc nie jest rówy i \(\displaystyle{ a_{n} - a_{n-1} \neq 0}\) a co ze zbieżnością jednostajną? jeśli \(\displaystyle{ f_{n}(x) = \frac{1}{1+x^{n}}}\) to \(\displaystyle{ f(x) = \frac{1}{1+x^{0}}}\)? w tym wzorze \(\displaystyle{ sup(f_{n}(x) - f(x)=0}\) chodzi o to by f(x) wyliczać podstawiając 0 za n ? A czy czasem to f(x) to nie jest
\(\displaystyle{ \lim_{ n\to \infinity} f_{n}(x)}\) ??
Moje najnowsze badania ;D
\(\displaystyle{ \lim_{ n\to \infinity} f_{n}(x) = 0 \rightarrow f(x) = 0 \newline
sup(f_{n}(x) - 0| = sup(f_{n}(x)) < \epsilon \rightarrow \frac{1}{1+x^{n}} < 1}\)

czyli dla danego epsilon = 1 f. jest ograniczona czyli zbieżna jednostajnie ?
pipol

Zbieżnośc szeregu

Post autor: pipol »

Funkcja graniczna \(\displaystyle{ f(x)=\lim_{ n\to\infty } f_n (x) =\begin{cases} 0 \mbox{ dla } x>1\\ \frac{1}{2} \mbox{ dla } x=1\\1 \mbox{ dla } -1<x<1 \\ 0 \mbox{ dla } x<-1 \end{cases}}\)
Ponieważ funkcja graniczna nie jest ciągła na przedziale \(\displaystyle{ [0,1]}\) więc ciąg nie może być zbieżny jednostajnie na tym przedziale, gdyż wszystkie funkcje \(\displaystyle{ f_n}\) są ciągłe.
misiozdzisio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 23 cze 2010, o 23:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Zbieżnośc szeregu

Post autor: misiozdzisio »

A punktowo tylko, gdy f(x) = 0 czy jeśli da się go wyznaqczyć jak powyżej w/g jakiegoś wzoru? Dziękuję bardzo, jeszcze tylko mi to powiedz i będę wiedział to czego nie wiedziałem
pipol

Zbieżnośc szeregu

Post autor: pipol »

Punktowo jest zbieżny do wyżej wymienionej funkcji.
ODPOWIEDZ