matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
bartholomeo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2010, o 19:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KrK

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: bartholomeo »

To moj pierwszy post na tym forum, wiec sie wypada przywitac ale wracajac do powodu z jakiego zawitalem na tym forum... mature zdawalem 2 lata temu, plus matematyke mialem na poziomie podstawowym w LO. Po uzyskaniu licencjatu (za rok wg zalozen ) myslalem by jednak zaczac kierunek techniczny i tu wlasnie moje pytanie - zamierzam przystapic do matury z matmy na PR w tym roku (2011 zeby bylo jasne =]) i szukam jakichs konkretnych informacji w jaki sposob sie najlepiej do niej przygotowac. Samodzielnie wiem, ze podstawa to przerobienie zbiorow Kielbasy itd. Zastanawialem sie nad tym by korepetycje brac 1 w tygodniu dodatkowo etc. Jesli ktos ma jakies rady, to bede wdzieczny za podzielenie sie nimi. Matme raczej moge powiedziec, ze rozumiem, ale przerwa tez robi swoje.. Dzieki za wszelka pomoc. Pozdrawiam
wawek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 795
Rejestracja: 2 cze 2010, o 08:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 66 razy

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: wawek91 »

Maturę z matematyki zdawałem w tym roku więc napewno jedyne co mogę powiedzieć to ciągłe przerabianie zadań, po pewnym czasie widzisz już, że choć zadania się różnią tak naprawde wszędzie jest jedno i to samo. Co po za tym? Teraz jest łatwiej ponieważ materiał jest strasznie okrojony, nie ma granic, pochodnych, całek, indukcji, jednak może czasem poprzez to zadania są strasznie wyszukane. Wg mnie najbardziej pomogło mi przerobienie arkuszy maturalnych z matematyki z poprzednich lat, zwłaszcza te ostatnie. Życze powodzenia i pozdrawiam.
ksenia1191
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2010, o 20:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rusiec

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: ksenia1191 »

Witam. Ja też w tym roku pisałam maturkę z matmy na rozszerzeniu i powiem Ci, że wystarczy ciąąągle robić zadanka jakieś, niekoniecznie wyszukane. Kiełbasa jest w porządku, ale i tam są czasami zadania, których nie ma mowy żeby pojawiły się na maturze. Polecam też zbiór z Operonu i tak jak kolega już powiedział - zestawy z poprzednich lat i inne zestawy - wszystko znajdziesz na necie lub kupisz w księgarni albo antykwariacie jakimś. życzę powodzenia
G.BEST7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 112
Rejestracja: 17 lis 2009, o 21:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 10 razy

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: G.BEST7 »

Operon odradzam, tam zadania stoją na bardzo niskim poziomie.
Kiełbasa to zdecydowanie najlepsze maturalne zbiory zadań.
Jak je przerobisz to z napisaniem matury rozszerzonej z matematyki nie powinieneś mieć większych kłopotów, bo ta w tym momencie nie stoi na wysokim poziomie, materiał został mocno okrojony - nie ma w ogóle rachunku różniczkowego i całkowego.
mcgregor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 9 sie 2007, o 21:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Janów Lubelski
Pomógł: 12 razy

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: mcgregor »

G.BEST7 pisze:...nie ma w ogóle rachunku różniczkowego i całkowego.
Całek to już lata nie ma w programie

Co do zbioru to Operon jest dobry na początek (przed obiadem), by potem wziąć się za coś bardziej wyszukanego. Rzeczywiście Kiełbasa oferuje stosunkowo obszerny zasób zadań na maturalnym poziomie ale i tak nie gwarantuje, że w dniu matury nie będziesz się zastanawiał, kto dał radę wyszukać takich skomplikowanych od strony rachunkowej zadań ;D Musisz po prostu klepać zadania- możesz mieć wiedzę ale i tak musisz przygotować się na schematy

Pozdrawiam
bartholomeo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2010, o 19:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KrK

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: bartholomeo »

Dzieki za wszystkie odpowiedzi mam nadzieje, ze przez te 10 miesiecy zdarze zalapac matme na tyle, by mi sie udalo ja napisac na te 80% xD korzystaliscie z jakichs podrecznikow czy sam zestaw cw kielbasy przerabialiscie?
Kefas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 17 paź 2009, o 09:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 6 razy

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: Kefas »

Lepiej oprócz zbiorów Kiełbasy przerobić troszkę jeszcze inne zbiory, np. Pazdro, przydałoby się też popróbować nieco bardziej niestandardowych zadań z innych źródeł, tak dla bezpieczeństwa, bo na maturze lubią czasem zaskoczyć. Wtedy myślę, że wynik powyżej 80% będzie bardzo prawdopodobny.
wawek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 795
Rejestracja: 2 cze 2010, o 08:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 66 razy

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: wawek91 »

Mogę Ci jeszcze polecić jeszcze zbiór zadań: "Testy Maturalna Matematyka poziom rozszerzony" wyd. AKSJOMAT - Toruń. W sumie częśc zadań jest dość prosta i wydają się 'no przecież za łatwe jak na mature' ale jak zobaczyłem tegoroczny arkusz to powstrzymywałem się od śmiechu, także naprawde nie ma się czym stresować - matematyka może była trudna na maturze, ale to było lata temu. :)
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: Dumel »

'no przecież za łatwe jak na mature'
hmmm z takim stwierdzeniem się spotykam po raz pierwszy :-)
mcgregor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 9 sie 2007, o 21:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Janów Lubelski
Pomógł: 12 razy

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: mcgregor »

Dumel zaskoczony? Ja też uważam, że matura byłą w tym roku "łaskawa" dla uczniów ;D Przyznam, że sam nie ustrzegłem się błędów ale to dlatego, że nie byłem przyzwyczajony do całego dnia z matematyką ;p po wszystkim, następnego dnia sam widziałem gdzie popełniałem błędy ;D

Ale by nie był to OT to przyznam, że zbiory maturalne z lat wcześniejszych też są dobrym wyborem- sam "skonsumowałem" bodaj z 2005r. Wydawnictwa nie kojarzę jednak tu chodzi o sens zadań ;D
bartholomeo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2010, o 19:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KrK

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: bartholomeo »

No to widze, ze nie pozostaje mi nic innego jak wziac sie za rozwiazywanie zadan co do matury tegorocznej, no to jak gadalem z tegorocznymi maturzystami po mat-fizie, to mowili, ze matura byla trudna =P wiec nie wiem czy to wynika z tego, ze sie kiepsko przygotowali, czy faktycznie byla trudna =P
szymek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 7 razy

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: szymek »

Z autopsji... Ubiegłoroczna i 2 lata wstecz napisałem w godzinkę na 90%+, tegoroczną już na sali pisałem do końca czasu i szacuje pomiędzy 80-90%. Czy była trudniejsza? Jak dla mnie zadanie z prawdopodobieństwa na pewno było na wyższym poziomie niż w ubiegłych latach, gdzie zadania z RP były szalenie standardowe. Podobnie zadanie ze stereometrii, dużo bardziej zagmatwane pod względem rachunkowym niż poprzednie. Reszta z zadań na podobnym poziomie co w ubiegłych latach, może z dowodami troche bardziej na myślenie niż wcześniej. Tragedii nie było, jak ktoś się przygotowywał solidnie to 70 % mógł zrobić "od kopa" reszta zależała jak radzi sobie ze stresem i siedzeniem w szkole od rana.
Kefas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 17 paź 2009, o 09:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 6 razy

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: Kefas »

Była trudniejsza, co do tego nie ma żadnych wątpliwości, porównując z 2009 (nie wspominając o 2008). Ale i tak mogła wydać się łatwiutka w porównaniu z tym, co zaprezentowano na próbnej (OKE Poznań). Wychodzi więc na to, że poziom będzie teraz stopniowo rósł, co chyba dobrze rokuje na przyszłość.
bartholomeo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2010, o 19:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KrK

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: bartholomeo »

Hmm w sumie to chyba lepiej. Przynajmniej ludzie, ktorzy dostana sie na uczelnie techniczne nie beda odpadac po 1 semestrze, tak jak to czesto ma miejsce obecnie. All in all, osoby ktore sie przygotowywaly sumiennie, to z matura sobie raczej poradza
mcgregor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 9 sie 2007, o 21:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Janów Lubelski
Pomógł: 12 razy

matura z matematyki (poziom rozszerzony)

Post autor: mcgregor »

Ze stereometrią to przyznam, że sprawiło mi problemy ale jeśli chodzi o rachunek prawdopodobieństwa to jakoś nie wiem czemu ale z marszu je zrobiłem. Każdy osobiście ocenia poziom trudności matury- dla jednych łatwa bo akurat podobne zadania robili albo dobrze się czują pośród nich a dla innych może być trudna bo się na coś innego nastawili. Niestety "sh*t happens" jakby to Forest powiedział.
ODPOWIEDZ