Jaki kierunek studiów wybrać?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Urielek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 15 sty 2010, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biłgoraj
Podziękował: 7 razy

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: Urielek »

Witam już wkrótce będę musiał podjąć decyzję odnośnie tego co chcę studiować, ale niestety mam z tym nie mały problem, możecie mi doradzić co najlepiej by było wybrać?

Zdawałem maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym liczę na jakieś 70%

Wydaje mi się że najbardziej interesuje mnie biznes reklama itp ogólnie planuje założyć własny interes w przyszłości a studia traktuję jako deskę ratunkową i chcę zdobywać wiedzę dla samego siebie, dlatego zastanawiam się nad ekonomią na uniwersytecie ekonomicznym w Krakowie jednak niemal wszyscy odradzają mi ten kierunek twierdząc że rynek jest przesycony ekonomistami i nie znajdę w przyszłości pracy.

Zastanawiam się również nad budownictwem na Politechnice Krakowskiej (niestety na AGH raczej się nie dostanę)

Natomiast na AGH zastanawiam się nad studiami: Energetyka, Elektrotechnika, Inżynieria Środowiska, zarządzanie i inżynieria produkcji.

Co waszym zdaniem powieniem wybrać? Albo czemu się jeszcze dodatkowo przyjrzeć? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady.
Awatar użytkownika
Menda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 105
Rejestracja: 13 wrz 2007, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 4 razy

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: Menda »

Budownictwo na polibudzie to bardzo dobry kierunek, nie musisz płakac jak się na agh nie dostaniesz.
Z kolei na agh godne uwagi są energetyka i elektrotechnika, jeśli się tym interesujesz to takie studia powinny byc dla Ciebie całkiem przyjemne, a o robotę w przyszłości nie powinieneś się martwic, wiadomo brakuje inżynierów z prawdziwego zdarzenia (jeśli Cię interesują techniczne kierunki, sprawdź ofertę programową aghu, powinieneś coś znaleźc dla siebie). Najgorszy wybór to pójśc na studia na kierunku którym się nie interesujesz a idziesz tam tylko z myślą o zarabianiu kasy w przyszłości.

Pozdro
Urielek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 15 sty 2010, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biłgoraj
Podziękował: 7 razy

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: Urielek »

No właśnie z tych kierunków najbardziej się interesuję ekonomią i budownictwem, a zwłaszcza tym pierwszym, wydaje mi się że jeśli ktoś jest w czymś dobry i skończy dobrą uczelnię to później nie powinien mieć problemów z pracą nawet w tych najbardziej obleganych sektorach.
Awatar użytkownika
Menda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 105
Rejestracja: 13 wrz 2007, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 4 razy

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: Menda »

Ja twierdzę że nie trzeba byc ekonomistą żeby trzepac grubą kasę w biznesie.
Zawsze możesz zacząc ekonomię a jak Ci się nie spodoba to stracic rok z życia i zacząc potem co innego.
Ewentualnie możesz zacząc dwa kierunki naraz i potem się zastanowic co z tym fantem zrobic.
Osobiście uważam że studiowanie ekonomii na AE, jest dobre dla tych którzy się tym interesują, albo po prostu poszli tam bo nie wiedzieli gdzie iśc, a uczą się bo chcą w przyszłości byc obrzydliwie bogaci.
Urielek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 15 sty 2010, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biłgoraj
Podziękował: 7 razy

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: Urielek »

jest dobre dla tych którzy się tym interesują, albo po prostu poszli tam bo nie wiedzieli gdzie iśc, a uczą się bo chcą w przyszłości byc obrzydliwie bogaci.
Wszystko do mnie pasuje

Ekonomią się interesuje, ale uważacie że warto? I czy sądzicie że później można znaleźć pracę po tym kierunku?
Awatar użytkownika
youlia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 6 maja 2010, o 21:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Podkarpacie

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: youlia »

Może częściowo nie w temacie, ale ten wydaje mi się odpowiedni.
Jako że wybieram się na Matematykę Stosowaną z ciekawości postanowiłam zajrzeć, z jakimi to zagadnieniami muszą się mierzyć studenci tego kierunku. Czy powinnam się niepokoić, jeśli to co zobaczyłam wywołało zamiast fascynacji lekką frustrację i panikę? Powiedzcie, proszę, że nie tylko ja tak mam... Bo jest już troszkę za późno, żeby zmieniać zdanie, prawda? Ja się naprawdę nastawiłam na tą matematykę, nic innego chyba już nie wchodzi w grę. ^^
Kefas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 17 paź 2009, o 09:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 6 razy

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: Kefas »

Jak się czymś interesujesz i nie widzisz nic innego i sensownego poza tym, to idź to studiować :) To chyba normalne w większości przypadków po szkole średniej, że zobaczenie tego, co jest na studiach wywołuje 'lekką frustrację i panikę'. Nie przejmuj się, tylko śmiało startuj (zobacz tylko co jest w planie studiów i z grubsza określ, czy to Ci odpowiada). Wybranie innego kierunku 'na siłę' może okazać się niezbyt dobrym pomysłem.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: Jan Kraszewski »

Nie powinnaś się przesadnie niepokoić. Lekki niepokój może działać mobilizująco - trzeba będzie solidnie i systematycznie pracować, ale dasz sobie z tym radę.

JK
Awatar użytkownika
youlia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 6 maja 2010, o 21:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Podkarpacie

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: youlia »

Można powiedzieć, że trochę mnie pocieszyliście.
Z tą matematyką stosowaną jest tak, że ten kierunek jakoś zawsze mnie trochę odpychał - wizja uczenia się w kółko tylko matmy wydawała mi się lekko męcząca. Pomysł jej studiowania pojawił się nagle, nie wiem czemu, jakoś tak na początku roku, po przeczytaniu jakiegoś artykułu o zawodzie matematyka.
Jeszcze jakiś czas temu byłam zdecydowana na kierunki typu inżynieria biomedyczna i biotechnologia, wydają mi się super-ciekawe, ale po nich raczej nie ma żadnych perspektyw. Nawet trochę żałowałam, że w liceum nie wybrałam profilu biol-chem i nie mam teraz szans na medycynę...
Z drugiej strony, jak sobie pomyślę, że miałyby mnie ominąć te wspaniałe 3 lata rozszerzonej matematyki i cudowne uczucie "ogarniania" analizy matematycznej czy zadań optymalizacyjnych, to aż mnie coś skręca w środku. Zawsze lubiłam matmę i była ona u mnie na pierwszym miejscu, zawsze chciałam ją dogłębnie zrozumieć. Czasem łapię się na tym, że w środku normalnej czynności zaczynam coś liczyć z prawdopodobieństwa albo geometrii. Chyba sobie nie wyobrażam, żebym mogła zrezygnować z tego kierunku, pewnie żałowałabym, gdybym wybrała coś innego. Ale nadal traktuję tą matematykę trochę jak kierunek "z braku laku", boję się, że mi tak zostanie... Myślę, że materiał studiów z grubsza mi odpowiada, ale pozostaje obawa, czy studiowanie matematyki naprawdę mi się spodoba, czy też będę się męczyć przez te 5 lat.
Kefas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 17 paź 2009, o 09:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 6 razy

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: Kefas »

Musisz sama spróbować i się przekonać. Powinno jednak Ci się spodobać, jeśli naprawdę lubisz matematykę. Najwyżej stracisz rok, a to wbrew pozorom nie jest jakaś straszna tragedia. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
youlia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 6 maja 2010, o 21:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Podkarpacie

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: youlia »

Nie, to akurat w ogóle nie będzie tragedia, zwłaszcza że poszłam rok wcześniej do szkoły Ale mimo wszystko szkoda by mi było rok marnować.
ktosinny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2010, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Londyn

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: ktosinny »

Ja znalazłem coś dla siebie na UW, a mianowicie jakiąś Miedzywydziałową Matmę i Ekonomię. Zapowiada się ciekawie, a inne uczelnie też pewnie to oferują
czachur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 3 sie 2007, o 12:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Połaniec/Sandomierz
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: czachur »

youlia pisze:Nie, to akurat w ogóle nie będzie tragedia, zwłaszcza że poszłam rok wcześniej do szkoły Ale mimo wszystko szkoda by mi było rok marnować.
Rok to można zmarnować siedząc na tyłku i nic nie robiąc, a nie studiując coś co wydaje Ci się interesujące. Nawet gdyby okazało się, że to nie to, to przynajmniej będziesz wiedzieć, że należy zająć się czymś innym. Grunt to wyciągać wnioski z podjętych decyzji, a nie unikać potencjalnych rozczarowań za wszelką cenę. W sumie to rok temu miałem podobne obawy i do niczego konstruktywnego mnie nie doprowadziły. Więc nie polecam się zbyt długo bić z myślami
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: Afish »

Urielek pisze:
Ekonomią się interesuje, ale uważacie że warto? I czy sądzicie że później można znaleźć pracę po tym kierunku?
To już zależy od Ciebie. Jeżeli przyłożysz się do nauki, to i praca się znajdzie. Kwestia tylko tego, czy "przepchniesz studia", czy naprawdę nauczysz się czegoś i będziesz w stanie wykorzystać to w praktyce :)
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Jaki kierunek studiów wybrać?

Post autor: Piotr Jucha »

youlia pisze: Jeszcze jakiś czas temu byłam zdecydowana na kierunki typu inżynieria biomedyczna i biotechnologia, wydają mi się super-ciekawe, ale po nich raczej nie ma żadnych perspektyw.
Na UJ mamy biomatematykę! Może to byłby dobry wybór. Ta dziedzina matematyki stosowanej zajmuje się przede wszystkim tworzeniem i analizą modeli matematycznych opisujących zjawiska w biologii, medycynie i innych pokrewnych naukach.
Nie wiem, czy bionauki są tak nieperspektywiczne. W Krakowie realizowany jest projekt Park LifeScience, w którym będą mieć siedziby firmy związane z bionaukami. Chodzą słuchy, że będzie dużo pracy właśnie dla biomatematyków
Myślę, że materiał studiów z grubsza mi odpowiada, ale pozostaje obawa, czy studiowanie matematyki naprawdę mi się spodoba, czy też będę się męczyć przez te 5 lat.
Może na razie nie ma co martwić się na zapas. A gdyby okazało się (mam nadzieję, że nie), że matematyka to nie był dobry wybór, to przecież nie trzeba męczyć się 5 lat (ani nawet 3) - lepiej spróbować i zrezygnować niż nie próbować wcale. Oczywiscie życzę powodzenia na matematyce!
ODPOWIEDZ