zbieżność, bezwzględna zbieżność

Istnienie i ciągłość funkcji granicznej, jednostajna zbieżność. Zmiana kolejności przejścia granicznego. Różniczkowanie i całkowanie szeregów. Istnienie i zbieżność rozwinięć Taylora, Maclaurina, Fouriera itd.
Kocurka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 4 lut 2007, o 00:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 130 razy

zbieżność, bezwzględna zbieżność

Post autor: Kocurka »

Wyznaczyć zbiór w którym szereg,
\(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty } \frac{(-1)^n}{2n-1}\left(\frac{1-x}{1+x}\right)^n}\)
a) zbieżny,
b) bezwzględnie zbieżny

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi na tym przykładzie różnicę między zbieżnością, zbieżnością bezwzględną i jednostajną, bo już mi się to wszystko miesza Będę bardzo wdzięczna.
miodzio1988

zbieżność, bezwzględna zbieżność

Post autor: miodzio1988 »

Wystarczy na definicje zerknąc...
\(\displaystyle{ \frac{1-x}{1+x}=t}\)

I możesz badać tak jak badasz szeregi potęgowe
Kocurka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 4 lut 2007, o 00:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 130 razy

zbieżność, bezwzględna zbieżność

Post autor: Kocurka »

No niestety z definicji nie wszystko jest dla mnie jasne dlatego pytam... jak zrobię takie podstawienie jak napisałeś to wychodzi mi R=1, potem wyliczam \(\displaystyle{ \left|\frac{1-x}{1+x}\right|<1}\) wyszło mi z tego \(\displaystyle{ x \in (0,\infty)}\) czyli wynika z tego że w tym przedziale jest zbieżny jednostajnie i bezwzględnie? poza przedziałem rozbieżny, a sprawdzić muszę jeszcze dla 0, z kryt Leibniza wynika chyba, że w 0 jest zbieżny warunkowo. Czy tak to będzie? jeśli nie, to proszę mnie poprawić. Z góry dziękuję.
ODPOWIEDZ