Politechnika dla dziewczyny?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
aguna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 4 kwie 2009, o 21:12
Płeć: Kobieta

Politechnika dla dziewczyny?

Post autor: aguna »

Witam!

Potrzebuję Waszej rady, co do wyboru kierunku studiów. Planuję iść na Politechnikę Lubelską, jedyna politechnika, jaką biorę pod uwagę, gdyż jestem z Lublina.
Zastanawiałam się nad następującymi kierunkami:
- zarządzanie i inż. prod.
- mechanika i budowa maszyn
- budownictwo, lecz tu nie mam raczej szans na dostanie się

Obawiam się, że inne kierunki kompletnie by mnie nie interesowały, więc zostały te. Wiem, że budownictwo było by najlepsze, ale nawet gdybym się jakimś cudem dostała, mogłoby być kiepsko z utrzymaniem się. Nigdy nie miałam większych kłopotów z nauką, ale również nie byłam nigdy orłem z przedmiotów ścisłych, jestem raczej przeciętna.
A jak wygląda sprawa kobiet na MiBM, nadają się w ogóle? Jak z pracą w tym zawodzie baardzo zdominowanym przez mężczyzn?
Awatar użytkownika
steal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok|Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 160 razy

Politechnika dla dziewczyny?

Post autor: steal »

Zadaj sobie podstawowe, ale bardzo ważne pytanie: czy interesuje Cię którykolwiek z podanych kierunków? Czy do tej pory miałaś jakikolwiek kontakt z tymi dziedzinami? Nie czarujmy się, musisz być przebojową dziewczyną, żeby studiowanie takich kierunków się opłaciło po opuszczeniu uczelni.

Co do budownictwa to proponuję przeczytać posty użytkownika dystansownik na poniższym forum dyskusyjnym:
maniekasus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 26 wrz 2008, o 10:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mława
Podziękował: 2 razy

Politechnika dla dziewczyny?

Post autor: maniekasus »

NO sporo tych postow dystansownika, jestem w trakcie czytania i doczytam do konca.
Ja tez wybieram sie na studia budownictwo, od pewnie jakichs 6 lat w kazde wakacje praktycznie co do dnia pracowalem na budowach, i to jest to co chce robic w przyszlosci. Niestety na maturze zdawalem tylko matme bez fizyki (przy rekrutacji do liceum jeszcze nie zdawalem sobie sprawy ze to taka wazna decyzjai zle dobralem klase)

Marzeniem byloby studiowanie na POlitechnice gdanskiej, ale matma z roznych przyczyn nie poszla mi z byt dobrze (rozszerzenie pewnie z 50% tylko), zdaje tez jutro rozszerzony angielski, i to na tyle.

Moglby ktos polecic tez jakies ciekawe szkoly z budownictwem z wlasnego doswiadczenia? (google przeszukuje ale nie wiem co wybrac)

No i pytanie do tych starszych: czy w dzisiejszych czasach naprawde duza role odgrywa to jaka szkole sie skonczylo, czy liczy sie tylko papierek?
Laurearel

Politechnika dla dziewczyny?

Post autor: Laurearel »

Aguna - idziesz szukać męża ? ; >
Nigdy nie miałam większych kłopotów z nauką, ale również nie byłam nigdy orłem z przedmiotów ścisłych, jestem raczej przeciętna.
To że ktoś się nadaje do nauk ścisłych, nie znaczy od razu że się nadaje do nauk technicznych. I w drugą stronę - ktoś może nadawać się do jakiejś z nauk technicznych a może mieć problemy z przedmiotami ścisłymi (bo ich akurat nie uniknie ;p).
No i pytanie do tych starszych: czy w dzisiejszych czasach naprawde duza role odgrywa to jaka szkole sie skonczylo, czy liczy sie tylko papierek?
Zgłoś ten post
W dziejszych czasach liczy się wiedza i umiejętności. Komunizm skończył się 20 lat temu.
maniekasus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 26 wrz 2008, o 10:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mława
Podziękował: 2 razy

Politechnika dla dziewczyny?

Post autor: maniekasus »

Laurearel pisze: W dziejszych czasach liczy się wiedza i umiejętności. Komunizm skończył się 20 lat temu.
Hah, jak nie masz papieru na tą wiedzę i umiejętności nic nie zdziałasz
Awatar użytkownika
steal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok|Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 160 razy

Politechnika dla dziewczyny?

Post autor: steal »

Posiadanie tego papieru jest warunkiem koniecznym, ale często niewystarczającym do znalezienia pracy.
Laurearel

Politechnika dla dziewczyny?

Post autor: Laurearel »

Hah, jak nie masz papieru na tą wiedzę i umiejętności nic nie zdziałasz
Zobacz ilu ludzi jest bez formalnego wykształcenia wyższego i zarabia miliony/miliardy ; )

Oczywiście, słusznie, nie każdy ma takie szczęście, i nie każdy jest odważny na taki krok, ale papier może tylko lekko pomóc, liczy się przede wszystkim własna praca, godziny spędzone przy książkach po za uczelnią i materiałem do opanowania na nią, kreatywność, itd ; )
Posiadanie tego papieru jest warunkiem koniecznym, ale często niewystarczającym do znalezienia pracy.
Oczywiście przy zawodach wymagających kwalifikacji (architektura, budownictwo, medycyna, itp) papier jest na pewno potrzebny, ale są zawody w których można zdziałać dużo bez formalnego wykształcenia (zarządzanie, informatyka, itp) - i te zawody dzisiaj są na prawdę opłacalne ; )

Jak ktoś potrzebuje papieru jako zaświadczenia, to po za tym papierem własna praca, a jak ktoś nie potrzebuje - przede wszystkim własna praca, i jak ktoś ma ambicje i coś dla niego znaczy ten świstek, to niech sobie robi, ja osobiście może zrobię dla świętego spokoju rodziny, ale nigdy nie zamierzam tego formalnie używać, dla mnie wykształcenie człowieka ma poziom proporcjonalny do wiedzy i inteligencji, nie do tego , jaką szkołę skończył, i tego się od lat trzymam. Masa chodzi magistrów którzy nawet na wykształcenie średnie swoją tępotą i ograniczeniem nie zasługuje, ale i miałem okazję poznać ludzi tylko po szkole średniej, którzy są warci dużo więcej niż absolwent dobrych uczelni. Papier nie ma tutaj zupełnie znaczenia.

Kto co lubi krótko mówiąc ! ; )
fivi91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 gru 2009, o 13:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 7 razy

Politechnika dla dziewczyny?

Post autor: fivi91 »

maniekasus, z takim wynikiem możesz próbować się dostać na budownictwo na wydziale Inżynierii Środowiska na Politechnice Krakowskiej. W zeszłym roku potrzeba było 58% rozszerz. matmy w I rekrutacji (punktują samą matme). Jak na te studia patrzą pracodawcy i czego dokładnie sie na nich nauczysz - nie wiem, choć PK jako taką renome posiada.
kesjanka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2016, o 15:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze, Polska

Politechnika dla dziewczyny?

Post autor: kesjanka »

Myślę, że dziewczyny idące na Politechnikę, mogą zdobyć sukces zawodowy. Ale zazwyczaj wiąże się to z większym wysiłkiem, staraniem się o pracę, ale często są szanowane gdy sobie na to już zapracują. Więc myślę, że warto. Znalazłam ciekawy artykuł o kobiecie, która poszła na Politechnikę na mechanikę! Gabriela Pudlo-Chojnacka właścicielka firmy P.G.B. i P.H. „Poch” Sp. z o.o. Żona, matka, babcia, która zbudowała nie tylko firmę ale także dom. Miała być lekarzem, została inżynierem mechanikiem. Zahartowana przez życie i kopalnię. Może zainspiruje to kogoś: ... cznej.html
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Politechnika dla dziewczyny?

Post autor: miki999 »

Ale zazwyczaj wiąże się to z większym wysiłkiem, staraniem się o pracę, ale często są szanowane gdy sobie na to już zapracują.
Często wiąże się z mniejszym wysiłkiem. Firmy wolą zatrudnić kobietę niż faceta, nawet jeśli posiada mniejsze umiejętności, co niektórym kobietom mniej sie podoba, ponieważ mają poczucie, że muszą bardziej zapracować na szacunek.
Znalazłam ciekawy artykuł o kobiecie, która poszła na Politechnikę na mechanikę! Gabriela Pudlo-Chojnacka właścicielka firmy P.G.B. i P.H. „Poch” Sp. z o.o. Żona, matka, babcia, która zbudowała nie tylko firmę ale także dom. Miała być lekarzem, została inżynierem mechanikiem. Zahartowana przez życie i kopalnię.
No i tego typu artykuły robią z kobiet kaleki. Jakaś kobieta założyła firmę, zbudowała dom no i pisze się o niej na stronach internetowych. Tragedia. Laurearel powyżej stwierdził:
Komunizm skończył się 20 lat temu.
, ale patrząc na tego typu wpisy przypominają mi się obrazki typu:
AU
AU
pozdrawiamy_kobiety4.JPG (40.3 KiB) Przejrzano 218 razy
lub plakaty z treścią "kobiety na traktory".
ODPOWIEDZ