Czy uznają?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
micro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 10 wrz 2007, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 127.0.0.1
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 1 raz

Czy uznają?

Post autor: micro »

Witam, zdawałem matme rozszezoną.

Mam problem w pewnej kwestii. Ogólnie rzecz biorąc w koncowej częsci zadania trzeba było udowodnić, że:

\(\displaystyle{ \frac{ (x-1)^{2} }{x} \ge 0 \ \mbox{dla} \ x >0}\)

TAK WIEM, banał, ale z racji tego ze moj mózg już nie pracował... po prostu rozwiązałem nierównośc wielomianową:

wyszło \(\displaystyle{ x \in (0,+ \infty )}\) i potem na pisałem że to jest prawdziwe dla właśnie tych ixów i skoro \(\displaystyle{ x > 0}\) to równanie zawsze jest prawdziwe. Uznają?
Ostatnio zmieniony 6 maja 2010, o 19:41 przez czeslaw, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Czy uznają?

Post autor: »

Ja bym uznał - to co prawda komplikowanie sobie życia, ale rozumowanie jest poprawne.

Q.
micro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 10 wrz 2007, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 127.0.0.1
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 1 raz

Czy uznają?

Post autor: micro »

Ok, dziękuję. Jeszcze jedno zadanie z maturki.

"Oblicz prawdopodobieństwo tego, że w trzech rzutach symetryczną sześcienną kostką do gry suma kwadratów liczb uzyskanych oczek będzie podzielna przez 3."

Przyznaje, że troche mi się poszczęściło robiłem kiedyś to zadanie i zapamiętałem teze:

Suma kwadratów trzech liczb jest podzielna przez 3 gdy:
-wszystkie są podzielna przez 3
-żadna nie jest podzielna przez 3


I tą teze napisałem, i całe zadanie zrobiłem. Natomiast teza nie została przezemnie udowodniona, czy skutkuje na mniejejsza punkację?
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Czy uznają?

Post autor: xanowron »

Zadanie było tylko za 4 punkty, ale myślę, że mogą pociąć, co gorsza jeżeli będzie tak jak mówią to od momentu w którym jest błąd będzie wszystko zerowane, ale tego raczej bym się nie spodziewał. Ja zabrałbym jeden punkt i po sprawie, bo mimo iż jest to oczywiste to wypadałoby udowodnić.
fivi91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 gru 2009, o 13:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 7 razy

Czy uznają?

Post autor: fivi91 »

micro, zabrałam sie za to tak samo jak ty - tylko liczyłam A' zamiast A - tzn. jedna jest podzielna przez 3 lub dwie są podzielne przez 3.

Jeśli ta teza jest prawdziwa to wie ktoś, czy dadzą za to jakiś punkt prócz tego za omegę?
Mario58
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 2 lut 2010, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzozów

Czy uznają?

Post autor: Mario58 »

micro pisze: Przyznaje, że troche mi się poszczęściło robiłem kiedyś to zadanie i zapamiętałem teze:

Suma kwadratów trzech liczb jest podzielna przez 3 gdy:
-wszystkie są podzielna przez 3
-żadna nie jest podzielna przez 3


I tą teze napisałem, i całe zadanie zrobiłem. Natomiast teza nie została przezemnie udowodniona, czy skutkuje na mniejejsza punkację?
Jak dla mnie jest to rozwiązanie z ominięciem istotnych kroków postępowania. Uważam, że pełne rozwiązanie wymaga udowodnienia tego. Najłatwiej zrobić to za pomocą kongruencji, masz wtedy trzy przypadki \(\displaystyle{ (x \equiv 0 (mod 3) \vee x \equiv 1 (mod 3) \vee x \equiv -1 \equiv 2 (mod 3) , x \in \mathbb{N})}\) i podnosisz kongruencje do kwadratu.

Można też rozpisywać \(\displaystyle{ n=3k \vee n=3k+1 \vee n=3k+2, k \in \mathbb{N}}\), ale jest to trochę bardziej żmudne.

Ile obetną ci punktów? - masz lukę na początku zadania i ją przeskakujesz. Myślę, że stracisz 2 punkty.
Piotrusg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 30 wrz 2008, o 21:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czewa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 3 razy

Czy uznają?

Post autor: Piotrusg »

A ja mam inne pytanie bo wyszły mi na maturce dobrze te liczby (a,b,c) ale troche mi sie wydaje że dziwnie sformułowałem odpowiedź. Mianowicie napisałem ze warunki zadania spełniaja liczby a=26 b=5 c=-16 oraz liczby a=2 b=5 c=8 i sie zastanawiam czy mi nie zatna za to bo formalnie to powinno być ze spelniaja je liczby a=26 b =5 c=-16 lub liczby a=2 b=5 c=8
Mario58
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 2 lut 2010, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzozów

Czy uznają?

Post autor: Mario58 »

W tym przypadku można roztrząsać się na drobne, podczas gdy jest to w zasadzie najmniej ważne. Zdanie

Kod: Zaznacz cały

"Warunki zadania spełniają liczby a=26 b=5 c=-16 oraz a=2 b=5 c=8" 
dla mnie oznacza
uporządkowana trójka liczb \(\displaystyle{ (a,b,c)=(26,5,-16)}\) spełnia warunki zadania i uporządkowana trójka liczb \(\displaystyle{ (a,b,c)=(2,5,8)}\) spełnia warunki zadania.
czyli uznałbym twoją odpowiedź. Może jednak jakiś wredny egzaminator urwie Ci punkt (zakładam, że całe zadanie masz dobrze), ale uważam to za wyjątkowo mało prawdopodobne).

Ja zapisałem tak:

Odp:
\(\displaystyle{ \begin{cases} a=26 \\ b=5 \\ c=-19 \end{cases} \vee \begin{cases} a=2 \\ b=5 \\ c=8 \end{cases}}\)

I jak dla mnie to najlepszy sposób podania wyniku
Ostatnio zmieniony 12 maja 2010, o 20:22 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Edytowano na prośbę użytkownika Mario58.
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Czy uznają?

Post autor: smigol »

i sie zastanawiam czy mi nie zatna za to bo formalnie to powinno być ze spelniaja je liczby a=26 b =5 c=-16 lub liczby a=2 b=5 c=8
Zasadniczo 'lub' to jest też 'i', a 'i' to jest w tym kontekście 'oraz' czyli zamienienie 'oraz' na 'lub' za bardzo niczego nie zmieni. Mógłbyś się zastanawiać czy należało napisać 'albo' zamiast 'oraz'.
Tak czy owak wątpię, żeby ktoś się przyczepił do tak podanej odpowiedzi.
ODPOWIEDZ