Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Wojewódzkie. Regionalne. Miejskie. Szkolne. Klasowe;)
MagdaW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 760
Rejestracja: 18 mar 2008, o 10:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z Lublina
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 177 razy

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: MagdaW »

Mruczek, dzięki. (I Tobie oczywiście też gratuluję). A co do tego, że laureatów jest 18, to dużo osób (stosunkowo dużo) ma 38 i 39 punktów, więc znając życie posypią się odwołania.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2010, o 15:34 przez MagdaW, łącznie zmieniany 1 raz.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: bakala12 »

W tym roku zawaliłem 38/50 o 2 za mało
Żal mi troche no ale cóż ... widać tak miało być
Chemia poszła lepiej na szczęście.

Z drugiej strony z tego co słyszałem w tym roku konkursy z każdego przedmiotu są tak trudne. Z siedemdziesięciu kilku osób na wojewódzkim tylko 18 laureatów. To jak widać świadczy o poziomie trudności konkursu. To troche dziwne że nasz kurator oświaty umyślał sobie taki system.
Uważam że to niesprawiedliwe że w innych województwach jest inaczej przyznawany tytuł laureata - od 60% punktów, czy 20 lub 30 najlepszych. Moim zdaniem powinno to być ujednolicone i takie samo w każdym województwie.


Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję tym bardziej że w tym roku było trudniej
Tym którym się nie udało to trudno, może uda się za rok lub w liceum
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pan Zegarek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 7 lis 2009, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: Pan Zegarek »

Jutro finał będzie pisało wielkopolskie. Ktoś z użytkowników również się pojawi?
bakala12 pisze:Z drugiej strony z tego co słyszałem w tym roku konkursy z każdego przedmiotu są tak trudne. Z siedemdziesięciu kilku osób na wojewódzkim tylko 18 laureatów. To jak widać świadczy o poziomie trudności konkursu. To troche dziwne że nasz kurator oświaty umyślał sobie taki system.
Uważam że to niesprawiedliwe że w innych województwach jest inaczej przyznawany tytuł laureata - od 60% punktów, czy 20 lub 30 najlepszych. Moim zdaniem powinno to być ujednolicone i takie samo w każdym województwie.
U nas laureatem zostaje osoba, która napisze test na co najmniej 90% (45 punktów na 50). Trochę średnio sprawuje się ten system, bo na przykład z geografii w tym roku było 13 laureatów, a z fizyki ponad 50 (nie wspominam o językach obcych, gdzie liczba ta nie przekracza 10 ).
Ostatnio zmieniony 26 mar 2010, o 15:40 przez Pan Zegarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: Mruczek »

Jak poszła wam fizyka w woj. lubelskim?
Awatar użytkownika
Pan Zegarek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 7 lis 2009, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: Pan Zegarek »

Ja już po matmie. No, laureatem nie będę. Mieliśmy piętnaście zadań zamkniętych i cztery otwarte. Ostatniego zadania za 12 punktów praktycznie w ogóle nie ruszyłem. Dany był układ równań z niewiadomymi: x,y oraz z dwoma parametrami. Należało znaleźć ich wartość, jeśli równanie nie ma rozwiązań oraz jeśli wykresy tych funkcji tworzą z osiami układu współrzędnych dwa trójkąty o stosunku pól 1:4. Możliwe, że treść była trochę inna - ciężko zapamiętać coś, czego właściwie nie bardzo się rozumie. Chociaż nawet miałem jakiś pomysł na rozwiązanie, to nie umiałem wyprowadzić tych równań do jakiejś sensownej postaci.
Ogólnie to trochę mi szkoda, bo na trzy tytuły finalisty nie udało mi się zdobyć żadnego laureata (pomimo, że wyniki z matmy nie zostały jeszcze ogłoszone ).
Natalia94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 7 lut 2009, o 13:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: Natalia94 »

Zadania w województwie wielkopolskim były średnie. Ja zrobiłam ostatnie i k zawsze było równe 2, a m= 2, -2, -8, 8
Zadanie to miało mniej więcej taką treść:
Dla jakich wartości parametru m i k układ równań:
kx+y+4=0
2x+y+m=0
nie ma rozwiązania i stosunek pól trójkątów wyznaczonych przez wykresy tych równań i osie układu współrzędnych wynosi 1:4?

Mi nie poszło najgorzej. Wiem, że mam coś źle w zamkniętych. Wyniki w każdym razie poznamy w środę.
witch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 27 wrz 2009, o 16:31
Płeć: Kobieta
Podziękował: 5 razy

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: witch »

Czyli uważacie, że w ostatnim należało rozpatrzeć cztery przypadki =[ . Uważam, że w ostatnim treść nie była dobrze sprecyzowana. Ja przyjęłam że stosunek 1:4 to, że to trójkąt wyznaczony przez pierwsze równanie jest cztery razy mniejsze od drugiego. Ogólnie wydaje mi się, że zadania odrobinę trudniejsze niż w zeszłym roku.
Natalia94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 7 lut 2009, o 13:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: Natalia94 »

witch pisze: Ogólnie wydaje mi się, że zadania odrobinę trudniejsze niż w zeszłym roku.
Też tak mi się wydaję, ale za to rejon w tym roku był super łatwy.
Awatar użytkownika
Pan Zegarek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 7 lis 2009, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: Pan Zegarek »

Co do zadania o słupach - miałem wrażenie, że kiedyś widziałem identyczne w podręczniku od matematyki. Nawet dane chyba nie zostały zmienione.
O, znalazłem w Google:
"Inżynier ma postawić słupy telegraficzne między dwoma miejscami. Obliczył, że jeśli ustawi po jednym słupie w skrajnych punktach i co 50m między tymi punktami, to zabraknie mu 21 słupów; jeśli zaś będzie je ustawiać co 55 m, to zabraknie mu tylko jednego słupa. Ile było słupów i jaka była odległość między tymi miejscami?"

EDIT
Eee... Przed chwilą chyba wyliczyłem drugą część ostatniego zadania, przynajmniej z grubsza.
Wyszedłem od równości:
\(\displaystyle{ \frac{1}{2}\cdot |x_{1}|\cdot |y_{1}|=\frac{1}{4}\cdot (\frac{1}{2}\cdot |x_{2}|\cdot |y_{2}|)}\)
Gdzie \(\displaystyle{ x_{1}}\) to miejsce, w którym pierwsza z podanych funkcji przecina oś x, a \(\displaystyle{ y_{1}}\) odpowiada miejscu przecięcia wykresu funkcji z osią y (analogicznie z \(\displaystyle{ x_{2}}\) i \(\displaystyle{ y_{2}}\)).

(wykres zrobiony w Paincie )
I później po licznych przekształceniach chyba da się to doprowadzić do takiego wyniku, jaki podała Natalia94. Można tak zrobić?
Natalia94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 7 lut 2009, o 13:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: Natalia94 »

W tym równaniu masz aż cztery niewiadome.
Najłatwiej chyba zrobić tak:
Przekształcić do postaci y=ax+b
czyli
y=-kx-4
y=-2x-m

I teraz wykorzystujemy fakt,że układ równań nie ma rozwiązań jak wykresy tych równań są do siebie równoległe i nie pokrywają się.Oraz że proste są równoległe gdy współczynnik kierunkowy a jest taki sam, zatem:
-k=-2
k=2
Myślę, że dalej jest już łatwo. Ale jakbyś miał jakieś pytania to pisz.
Awatar użytkownika
Pan Zegarek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 7 lis 2009, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: Pan Zegarek »

Natalia94 pisze:W tym równaniu masz aż cztery niewiadome.
Najłatwiej chyba zrobić tak:
Przekształcić do postaci y=ax+b
czyli
y=-kx-4
y=-2x-m
Ja swoje wyrażenie po długich przekształceniach doprowadziłem do postaci:
\(\displaystyle{ 128=|m^{2}|\cdot |-k|}\)
Twój wynik pasuje do tego równania (z wyjątkiem \(\displaystyle{ m=-2, 2}\), ale - jak się domyślam - bierze się on ze sprawdzenia wariantu z odwróconym stosunkiem pól?), ale i tak bym go nie rozwiązał, bo nie potrafiłem samodzielnie wyznaczyć \(\displaystyle{ k}\).

Tak w ogóle to są już wyniki. Wyłoniono tylko czterech laureatów. Ja uplasowałem się na 42. miejscu (ex aequo z 8 innymi osobami) z wynikiem 33 punkty. Trochę zawaliłem zamknięte (11/15), bo część z nich zostawiłem na koniec i musiałem strzelać. Za ostatnie mam zero.
Natalia94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 7 lut 2009, o 13:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: Natalia94 »

A mi się w tym roku udało 48/50 Bardzo mało tych laureatów w porównaniu do fizyki (50 na 100 zostało laureatami!!!)czy choćby matmy w zeszłym roku (było około 15).
asus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 mar 2010, o 19:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Niemodlin

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: asus »

Ja piszę konkurs dopiero jutro. U nas na laureata trzeba mieć 90%, lub zająć miejsce w pierwszej trójce.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: bakala12 »

Ha spotykamy się w Lublinie
Chemia mi poszła dobrze 37/40
asus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 mar 2010, o 19:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Niemodlin

Kuratoryjne Konkursy Matematyczne dla gimnazjalistów 2009/10

Post autor: asus »

Konkurs w Opolskim był w tym roku dosyć łatwy. 5 zadań otwartych i 4 zamknięte. Jestem na siebie troche zły, bo już po konkursie sam doszedłem do rozwiązania jednego z zadań, których nie zrobiłem, ale trudno, około 70-80% będę miał.
ODPOWIEDZ