[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.

Jaki kierunek polecisz po przeczytaniu posta?

Elektronika i telekomunikacja
7
29%
Automatyka i Robotyka
4
17%
Informatyka
9
38%
Teleinformatyka
4
17%
 
Liczba głosów: 24

xfin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 27 lis 2009, o 20:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Podziękował: 9 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: xfin »

Witam Was serdecznie,
obecnie jestem w 2 klasie liceum profil mat-fiz. Generalnie przedmioty rozszerzone nie sprawiają mi większego problemu, nauczyciele są w porządku - generalnie bardziej by mi na wykładowców pasowali pod względem merytorycznym zajęć. Dzięki ich chęciom obejmie mnie analiza matematyczna, a także umiejętność pisania sprawozdań z doświadczeń, bo i takie przeprowadzamy.
Moje zainteresowania obracają się wokół programowania i elektroniki, przy czym na razie lepiej jest z tym pierwszym. Elektronika na poziomie baardzo podstawowym/ W sumie ciekawe też się wydaje przesyłanie danych różnymi metodami, czyli ta teleinformatyka, nawet troche telekomunikacja. Chciałem się rozeznać w kierunkach, popytać co i jak.
Generalnie interesują mnie wszystkie kierunki Wydziału elektroniki PWr AiR, EiT, Inf, Tin.
Jednak... sam nie wiem co wybrać. Każdy na swój sposób łączy to czego szukam - programowanie i elektronikę. Jednak ja zastanawiam się wykorzystaniem tych dwóch rzeczy do jakichś badań czy coś. Słuchając o laboratoriach starszych kolegów czuje ze to cos dla mnie.
Ludzie z kolei twierdzą, że jeśli chodzi o programowanie to zdecydowanie walić na IZ.
Jednak sam nie wiem - osoby które przekroczyły pewien pułap wiekowy powiedzmy tych 40-50 lat są mile widziane przez pracodawce? Bo poki co nie mogę sobie siebie wyobrazić jako 50latka wstukującego machinalnie sekwencje znaków, które przez tyle lat setki razy przewijały mu się pod palcami.


Jeśli studiujecie jeden z ww. kierunków - dajcie znać i poradźcie - sugestie co do wydziału też mile widziane. Generalnie na zakończenie cóz... Lubie sie uczyć tego co sprawia mi przyjemność. Każdy nowy fragment wiedzy budzi we mnie jakaś dzika radość. Poza tym nie ukrywam - chciałbym wybrać kierunek, aby późniejsza praca dawała mi zarówno satysfakcje, jak i środki do spokojnego życia.

A na zakończenie - dziękuje wszystkim, którzy dobrnęli do końca tego postu
Ostatnio zmieniony 17 gru 2009, o 21:16 przez xfin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
aikon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 2 gru 2005, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 48 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: aikon »

Hej,
no tak się składa, że studiuję na EiT, na 5. roku.

Generalnie ostatnio się dużo pozmieniało, bo wszedł nowy tryb studiów (system boloński), tj. 7 semestrów I stopnia (inżynierskich) + ewentualne 3 semestry studiów II stopnia (magisterskich). Za moich czasów były jeszcze jednolite magisterskie, teraz już nie.

Na EiT przez pierwsze 4 semestry wszyscy studiują to samo, a potem wybiera się między dwoma subkierunkami: Elektronika oraz Telekomunikacja. Następnie na 5. semestrze wybiera się jeszcze dodatkowo specjalność, i tych jest już więcej. Na subkierunku Elektronika do wyboru są:
- aparatura elektroniczna (głównie programowanie na niskim poziomie, asembler, a także C, trochę C++ i Javy, mikrokontrolery: głównie ARM, MSP, AVR, troszkę DSP i FPGA)
- elektroniczne systemy automatyki (tutaj w zasadzie to samo co na kierunku AiR, trochę programowania, optymalizacja, itd.)
- zastosowanie inżynierii komputerowej w technice (tutaj w zasadzie tylko programowanie na wysokim poziomie, obiektówka, C++, C#, .NET)
- akustyka (akustyka mowy, akustyka wnętrz, hałasy, wibracje, pomiary środowiskowe, realizacja dźwięku, budowa urządzeń elektroakustycznych)
- inżynieria dźwięku (tu głównie nagłośnienie, studia nagraniowe, realizacja dźwięku)

Natomiast na subkierunku telekomunikacja można wybrać spośród 5 specjalności:
- elektronika praktyczna i optokomunikacja - "nowa" wersja specjalności, na której ja jestem ;) elektronika analogowa (układy elektroniczne, wzmacniacze audio), elektronika cyfrowa (ARM, AVR, MSP, FPGA), elektronika bezprzewodowa, technika b.w.cz., a także optoelektronika, czyli technika światłowodowa i technika laserowa (lasery, wzmacniacze, obróbka laserowa, itd)
- systemy szerokopasmowe - głównie wiedza o projektowaniu i utrzymaniu sieci szerokopasmowych, ATM, IP, teoria ruchu telekomunikacyjnego, podstawy teletransmisji, itd)
- systemy mobilne - projektowanie systemów radiokomunikacyjnych, systemy komórkowe, teoria i technika antenowa itd.
- systemy rozsiewcze - tutaj głównie telewizja, radiofonia, telewizja kablowa, kompatybilność elektromagnetyczna
- sygnały w telekomunikacji cyfrowej - czyli cyfrowe przetwarzanie sygnałów, biometria, czujniki, przetworniki AC/CA, nawet sporo MATLAB'a i zabawy z sygnałami (ciekawa sprawa ;P), trochę programowania, procesory sygnałowe, systemy operacyjne, unixy, itd.


Jeżeli chodzi o stopień trudności tych studiów, to jest takie stare powiedzenie: najgorsze są pierwsze trzy lata, a na drugim roku jest już spoko ;D W sumie jest w tym trochę prawdy, na 1. roku odpada regularnie około 50% studentów, a połowa z tej połowy, która została, i tak ma jakieś zaległości do nadrobienia. Przez pierwsze dwa lata głównie wałkowane są podstawy, tj.:
- matematyka (analiza, algebra, trochę równań różniczkowych, trochę statystyki i rachunku prawdopodobieństwa)
- fizyka (powtórka z liceum, jakieś rzuty, ruchy i duperele)
- podstawy teorii pola elektromagnetycznego
- programowanie (C, obiektówka jest chyba dopiero na specjalnościach)
- teoria obwodów
- układy elektroniczne
- przetwarzanie sygnałów

plus trochę innych śmiesznych przedmiotów, mających już mniejsze znaczenie. :P
Potem przy rozdziale na specjalności każda ma swoje przedmioty, których nazwy za długo by wymieniać, ale wszystkie informacje możesz znaleźć na stronie wydziałowej. ().

Ostatnio nawet trzeci rok wybierał profile na telekomunikacji i przygotowywaliśmy prezentacje specjalności, możesz je znaleźć tutaj:
(są to tylko specjalności na telekomunikacji, nie na elektronice).

Kadra naukowa, jak to zwykle jest, bywa różna ;D Jedni są bardziej w porządku, inni mniej - nie ma reguły. Akurat na naszym wydziale fajne jest to, że możemy sobie sami układać rozkład zajęć na podstawie dostępnej siatki, czyli możesz sam sobie wybrać prowadzącego, z którym chcesz mieć dany przedmiot (o ile zdążysz się zapisać). Czyli: przed semestrem dostajemy siatkę zajęć i jest np. 8 terminów na ćwiczenia z techniki analogowej i są podane nazwiska prowadzących (no nie zawsze są, czasem sie pojawiają z opóźnieniem, czasem się zmieniaja.. ale na ogół są;P), więc możesz sobie wybrać godzinę zajęć która Ci pasuje najbardziej, albo prowadzącego, który ma najlepsze opinie ;) Niestety grupy prowadzone przez najlepszych wykładowców bardzo szybko się zapełniają, więc należy walczyć o jak najszybszy termin zapisów (zapisy trwają kilka dni). Aby iść na zapisy jak najwcześniej, należy jak najwcześniej pozaliczać wszystkie przedmioty.

Nie czuję się na tyle kompetentny by wypowiadać się szczegółowo na temat wszystkich dostępnych specjalności na kierunku, bo mógłbym nieźle (nieświadomie) nakłamać ;P bo opieram się tylko na relacjach kolegów, którzy na tych specjalnościach są. Ale gdybyś był zainteresowany tematyką optoelektroniki, tj. światłowodów, laserów, optyki, itd., to mogę poopowiadać coś więcej.
xfin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 27 lis 2009, o 20:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Podziękował: 9 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: xfin »

Dzięki za tak rozbudowaną wypowiedź
Jeśli chodzi o światłowody, to ten temat sam w sobie jest bardzo ciekawy, więc jeśli możesz opowiedzieć to bardzo chętnie poczytam. Jednak póki co moje doświadczenia z elektroniką to trochę lutowania i teoria, a więc niewiele. Boję się, że w przypadku ew. wyboru EiT mogę nie dać sobie rady z przedmiotami elektronicznymi. Ponoć obwody i układy są cięzkie jeśli chodzi o zaliczenie i podejście niektórych wykładowców. Nie chciałbym przy nich nagle się obudzić i stwierdzić, że odpadne.
Poza tym mimo że dosyć dobrze mi idzie to raczej kwestia praktyki - wiem że pewnie wszytskiego od razu nie załapie.

Zaś co do samej specjalności to koniec końców chciałbym trochę poprogramować (aktualnie uczę się c++, nie sprecyzowałem wcześniej), ale tak jak pisałem - nie siedzieć w tym do późnej starości. I tak jak pisałęm - jakieś małe badania różnych właściwości byłyby tym czego szukam.

Tak więc "słucham" Cię dalej
Awatar użytkownika
aikon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 2 gru 2005, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 48 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: aikon »

Ja też kończyłem liceum i nie miałem zbyt dużego pojęcia o elektronice, nawet lutownicy w rękach nie trzymałem wcześniej. Obie części drutów (techniki analogowej) zdałem za pierwszym razem, podobnie układy (na ocenę 5,5). Wszystkiego musiałem się uczyć od podstaw i trochę pracy/czasu to kosztowało, ale wszystko jest do przejścia, naprawdę. A układy to był jeden z najlepszych przedmiotów jakie miałem na studiach - zwłaszcza laboratorium, na którym na miejscu lutowało się zaprojektowane wcześniej w domu urządzenia (o parametrach zadanych przez prowadzącego) i mierzyło, czy uzyskane wyniki pokrywają się z symulacjami komputerowymi i obliczeniami. Był też projekt, który polegał na zaprojektowaniu od podstaw jakiegoś urządzenia (np. wzmacniacza audio, generatora funkcyjnego, termometru, i tak dalej), z możliwością wykonania go w praktyce (tzn. wytrawienia płytki na uczelni i polutowania), i stworzeniu odpowiedniej dokumentacji.

Co do optoelektroniki, to zajmujemy się dwoma głównymi nurtami - techniką światłowodową i techniką laserową. Jeśli chodzi o światłowody, to głównymi obszarami zainteresowań są:
- pasywne sieci światłowodowe (WDM, CWDM, DWDM) - tutaj koledzy projektują takie sieci, budują elementy (sprzęgacze, multipleksery), projektują i programują układy nadajników i odbiorników, itd.
- lasery światłowodowe na włóknach fotonicznych - to zupełnie nowy kierunek badań, taki bardzo modny i na topie [;
- zastosowanie światłowodów w medycynie - tu koledzy bawią się np. w naświetlanie chorobowo zmienionych tkanek ludzkich, prowadzone są prace razem z akademią medyczną, itd.

W części laserowej mamy:
- mikrolasery na ciele stałym - czyli lasery w oparciu o kryształy domieszkowane różnymi pierwiastkami, ostatnio gość w ramach pracy magisterskiej zrobił np. laser niebieski
- mikroobróbka laserowa - cięcie, spawanie, grawerowanie, znakowanie, a także prototypowanie płytek drukowanych.
- wibrometria - czyli urządzenia do pomiaru drgań i wibracji różnych obiektów, np. kolega teraz na magisterce robi wibrometr do pomiaru drgań błony bębenkowej ucha
- femtosekundowe lasery światłowodowe - czyli lasery wykorzystujące światłowód jako ośrodek wzmacniający, generujące impulsy o czasie trwania dziesiątek/setek femtosekund (przypominam, że femtosekunda to jedna biliardowa część sekundy ).
- lasery i wzmacniacze dużej mocy - to akurat moja działka, jestem aktualnie w grupie realizującej projekt badawczo-rozwojowy systemu laserowego dużej mocy, działającego w zakresie podczerwieni (bezpiecznej dla oka). Też nowy kierunek badań, i też obecnie popularny na świecie, ale takiego urządzenia jak my chcemy zrobić, to chyba jeszcze nikt nie realizował. : P

Ogólnie to są cholernie ciekawe rzeczy i jest tu dużo roboty do zrobienia. ;D To jest wszystko nowe, ciągle rozwijane. Nie ma żadnego odgrzewania kotletów i nudnej pracy odtwórczej.

A teraz dodatkowo nasza specjalność przekształciła się w nową, połączoną z elektroniką i programowaniem. Myślę, że mogłoby Cię to zainteresować. Mam gdzieś taki dokument w .doc przedstawiający pokrótce charakterystykę specjalności i tzw. sylwetkę absolwenta mogę Ci podesłać.

Jeszcze musiałbyś się określić jakiego typu programowanie lubisz - czy bardziej wyższego, czy może bardziej niższego poziomu ;D Bo to zdeterminuje wybór ewentualnej specjalności na EiT, jak byś się zdecydował.
thralll
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 29 maja 2008, o 23:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 54 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: thralll »

Witam miałem podobny problem co Ty.
Lubię elektronikę i informatykę.
Nie poszedłem na informatykę, bo nie chciałem spędzić całego życia przed komputerem (i tak obecnie uważam że pochłania mi on za dużo czasu) ponadto programowanie coraz mniej mnie kręci.
Dzisiejsza elektronika według mnie sprowadza się do programowania, dlatego też jej nie wybrałem.
Idąc na studia nie planowałem konkretnego miejsca pracy, dlatego szukałem jak najbardziej elastycznego kierunku. Wybrałem mechatronikę i to na wydziale mechanicznym!
Kierunek może mało mówiący sam o sobie, ale dający zatrudnienie i co najważniejsze ze względu na szerokość zagadnienia możliwość szybkiego przekwalifikowania się (gdyby nagle był wysyp mechatroników to nie ma co się martwić )
Gdyby to co napisałem Cię bardziej zainteresowało to chętnie odpowiem na dodatkowe pytania.

Ponadto polecam (nawet gdy ta uczelnia Cię nie interesuję) tam możesz obejrzeć co dokładnie jest nauczane na danym kierunku i wydziale przez całe studia (z tego co przeglądałem to na wszystkich uczelniach jest podobnie) są też zamieszczone sylwetki absolwenta. Może wykładane przedmioty pomogą Ci dokonać odpowiedniego wyboru.
pozdrawiam
thralll
xfin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 27 lis 2009, o 20:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Podziękował: 9 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: xfin »

@ Aikon: Wiesz, im więcej czytam tym bardziej mi się to podoba.
Co do programowania - sam nie wiem. Do tej pory mialem styczność z podstawami c++.
Jednak analizując - chyba wolałbym mieć do czynienia z programowaniem urządzeń - jakoś mniej abstrakcyjne mi się to wydaje, ew. jakieś programy użytkowe pisać w wolnym czasie.
Btw. czytam Twój post i zastanawiam się nad jednym - można w Polsce znaleźć gdzieś pracę polegającą m.in. na takich projektach jak Twój? Czy tutaj w grę wchodzi tylo np. uczelnia i późniejsza praca naukowa? Nie mam nic przeciwko niej, pytam z ciekawości. Ale jakoś nie chciałbym uczyć kogoś takiego jak ja. Męczący jestem. Jeśli masz ten dokument to poprosze. Adres wyślę ci na PW.
Sumując - na optokomunikacji można sobie poprogramować, tak?


@thralll : Dzięki za odpowiedź. O mechatronice też myślałem, nawet dosyć dużo się o tym naczytałem. Jednak jakoś nie przemówiło to do mnie, jednak nie twierdzę, że nie było ciekawe. Wręcz przeciwnie - kierunek zupełnie nowy i przez to dający pole do popisu. Ale tak jakoś po prostu...
Ostatnio zmieniony 17 gru 2009, o 21:19 przez xfin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: czeslaw »

A chcesz zostac na uczelni, czy wykonywać pracę praktyczną?
xfin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 27 lis 2009, o 20:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Podziękował: 9 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: xfin »

Interesowałaby mnie praktyka, ale przecież ja jeszcze nawet na studiach nie jestem, więc trudno mówić.
Poza tym - czy uczelnie nie mają swoich ośrodków badawczych? Więc to się chyba nawzajem nie wyklucza. Poza tym (tak mi się wydaje) zawsze można robić coś poza uczelnią, prawda?
Awatar użytkownika
aikon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 2 gru 2005, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 48 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: aikon »

xfin pisze: Btw. czytam Twój post i zastanawiam się nad jednym - można w Polsce znaleźć gdzieś pracę polegającą m.in. na takich projektach jak Twój? Czy tutaj w grę wchodzi tylo np. uczelnia i późniejsza praca naukowa? Nie mam nic przeciwko niej, pytam z ciekawośi. Jeśli masz ten dokument to poprosze. Adres wyślę ci na PW.
W Polsce taka praca to w zasadzie tylko w ośrodkach badawczych, czyli albo uczelnie, albo inne instytuty, np. PAN. Natomiast za granicą jest bajka - głównie w Niemczech, gdzie mieści się cała masa firm wdrażających nowe rozwiązania, produkujących sprzęt optoelektroniczny.
xfin pisze: Sumując - na optokomunikacji można sobie poprogramować, tak?
Na naszej specjalności jak najbardziej W dokumencie masz wypisane jakie są przedmioty, ile jest tego programowania, itd.


czeslaw pisze:A chcesz zostac na uczelni, czy wykonywać pracę praktyczną?
Ja myślę, że to chyba za wcześnie dla kolegi na takie rozważania, skoro jeszcze liceum nie skończył.
xfin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 27 lis 2009, o 20:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Podziękował: 9 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: xfin »

@Aikon : Przeczytałem dokument - naprawdę świetna sprawa
Martwi mnie tylko ten brak zainteresowania Polski tymi technologiami - Doliną Krzemową to wiadomo nigdy nie będziemy, ale nie myślałem, że jest aż tak słabo.
Nie chciałbym studiować telekomunikacji, a potem skończyć jako zwykły programista.
Jakie są przykładowe stanowiska i perspektywy po optokomunikacji? Te wiesz... Prawdopodobne.

Btw. Ankieta zaokrągla wyniki, ale naciąga troche. Naliczyłem 101%
Awatar użytkownika
aikon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 2 gru 2005, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 48 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: aikon »

Akurat na tej specjalności oprócz optoelektroniki zdobędziesz z pewnością wiedzę z zakresu elektroniki praktycznej (także analogowej), programowania, mikrokontrolerów (AVR 8-bit, ARM 32-bit, FPGA - Virtex, Spartan), procesorów DSP (Texas Instruments), itd. Można szukać pracy jako konstruktor/projektant urządzeń elektronicznych (jest cała masa potencjalnych pracodawców - zarówno niewielkich firm, jak i dużych koncernów). Cholernie dużo ofert jest dla programistów - we Wrocławiu w NSN (Nokia-Siemens Networks) wprost zabijają się o kogoś po telekomunikacji umiejącego programować w C/C++ :P (teoretycznie szukają radiowców, ale bardziej im są potrzebni ludzie do pisania aplikacji, np. do stacji bazowych sieci GSM, niż ludzie np. od planowania systemów radiokomunikacyjnych).

Jeżeli chodzi o optoelektronikę - głównie praca w obróbce laserowej. Obecnie przemysł przechodzi na obróbkę laserową, bo jest tańsza, szybsza, bardziej efektywna i, co ciekawe, bardziej... higieniczna. ;D Laserów używa się (a w Polsce raczej - będzie się używać) do znakowania żywności, np. serów, chleba, albo do wypalania ładnej kratki na kotletach w McDonaldzie (że niby grillowane - nieprawda, to laser ;P). Ktoś te systemy musi w Polsce wdrażać i obsługiwać, a także opracowywać nowe techniki i optymalizować procesy.
Inne firmy związane z branżą optoelektroniczną głównie koncentrują się wokół Warszawy, i tam trzeba by szukać ewentualnego zatrudnienia [; Ponadto zawsze można liczyć na ośrodki naukowo-badawcze (chociażby Instytut Optolektroniki na WAT, czy też instytuty PAN'u, uczelnie, itd.).

Nie można się też zamykać na ogólną branżę telekomunikacyjną - przy projektowaniu/obsłudze systemów światłowodowych chociażby. A to też całkiem fajna praca może być.
jarmat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 gru 2009, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: jarmat »

Witam!
Mam podobny problem. Z tego co czytam same studia EiT sa dosyc ciekawe, ale... Jak jest szerzej z praca i zarobkami?
Wiem ze moze zbyt materialistycznie do tego podchodze, ale byloby milo zarobic, zeby spokojnie zyc, jak nadmienil kolega.

Wiec, jak jest z placa po EiT? Jaka specjalnosc wybrac - moze byc radiokomunikacja? A moze lepiej inny kierunek?
W sumie jako miejsce pracy pasowałby wrocław... nie mam ochoty emigrowac wewnetrznie
Awatar użytkownika
aikon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 2 gru 2005, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 48 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: aikon »

Nikt Ci nie powie, ile będziesz zarabiał, bo nikt nie jest wróżką. W dzisiejszych czasach liczy się nie tylko dyplom uczelni, ale też wiedza i umiejętności, które posiadasz. A te, jak wiadomo, są różne u różnych absolwentów. Jakoś tak się dziwnie dzieje, że po studiach jedni umieją więcej, a inni dużo mniej... ;P Więc wszystko zależy od Ciebie, ile pracy własnej w to włożysz. Z pracą i płacą bywa różnie - jedni wychodzą i kończą w Media Markcie za 1800 zł, inni w serwisie RTV za 2000 zł, jeszcze inni tłumaczą dokumentacje w Nokii za 2500 zł, a jeszcze jeszcze inni projektują systemy radiokomunikacyjne lub programują sterowniki stacji bazowych i biorą za to 8 tysięcy i służbowy telefon. Tak więc, jednoznacznie to się stwierdzić niestety nie da, że wychodząc z PWr masz jakąś tam sumę gwarantowaną. Gwarantowane to masz 1800 brutto, bo tyle to teraz nawet w McDonaldzie dają. [;
xfin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 27 lis 2009, o 20:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Podziękował: 9 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: xfin »

Skoro juz tykamy tematu pracy i umiejętnośi...
Sa jakieś fajne praktyki albo uprawnienia do zdobycia podczas studiów? Chociażby te dotyczące eksploatacji urządzeń do 1kV.

Bo np. coś z angielskim czy programowaniem to raczej samemu, a to wydaje mi sie calkiem pożyteczne i tak myślę, że uczelnia może prowadzi jakieś takie? Albo ma umowy podpisane?
Awatar użytkownika
aikon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 2 gru 2005, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 48 razy

[Studia] Co pokrewnego informatyce i elektronice wybrać?

Post autor: aikon »

Są co semestr organizowane szkolenia SEP (do 1 kV) zakończone egzaminem, w bardzo atrakcyjnych cenach (ok. 300 zł za cały kurs i egzamin). Tylko trzeba pamiętać że takie uprawnienia są ważne przez 5 lat, więc jeśli nie masz zamiaru pracować w czasie studiów, to lepiej zrobić sobie SEP na 5. roku, będąc już praktycznie "na wylocie", bo lata nie przepracowane to w tym przypadku lata stracone.

Jeżeli chodzi o praktyki zawodowe, no to na naszym wydziale są one obowiązkowe i należy je odbyć w ciągu pierwszych 3 lat studiów. Możliwości jest wiele, firm też, więc problemu większego nie ma.

A angielski na uczelni też musisz zaliczyć. dodatkowo np. na naszej specjalności jest kilka przedmiotów prowadzonych w j. angielskim (w tym seminarium do wygłoszenia).
ODPOWIEDZ