Barwy ciała

Zjawiska fotometryczne. Dyfrakcja i interferencja. Załamanie i odbicie światła. Układy optyczne.
lune1608
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 wrz 2009, o 19:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: jkllp;p

Barwy ciała

Post autor: lune1608 »

Witam,
mam ogromną prośbę..dzisiaj w szkole braliśmy "barwy ciał" i nauczycielka kazała nam napisać jak się ma pierwsza zwrotka wiersza Czesława Miłosza pt Słońce do właśnie tego tematu...

"Barwy ze Słońca są.A ono nie ma
żadnej osobnej barwy,bo ma wszystkie.
I cała Ziemia jest niby poemat
a Słońce nad nią przedstawia artystę"

Ja niestety nie jestem najlepsza z fizyki wiec nie bardzo umiem to wykonać.Bardzo dziękuje o jakąkolwiek pomoc )
Awatar użytkownika
aikon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 2 gru 2005, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 48 razy

Barwy ciała

Post autor: aikon »

Zapewne chodzi o to, że charakterystyka widmowa światła słonecznego zawiera praktycznie wszystkie składowe od dalekiego ultrafioletu po bliską podczerwień
Ogólnie światło widzialne zawiera się w zakresie od około 380 nm (kolor fioletowy/niebieski) do 700 nm (kolor czerwony). Jeżeli jakieś źródło emituje wszystkie długości fal z tego zakresu to widzimy światło białe, czyli światło słoneczne. Innymi słowy, światło białe (słoneczne) zawiera w sobie wszystkie kolory (dodanie do siebie wszystkich kolorów tworzy światło białe). Tak działa np. zwykła, najprostsza żarówka.

Charakterystyka spektralna zwykłej żarówki wygląda tak:



Na osi X masz długości fal (czyli tak jak mówiłem - np. 380 nanometrów - fioletowy, 400-440 nm niebieski, 530-540 nm zielony, 630-650 nm - czerwony, itd.), na osi Y - intensywność świecenia. Zwykła biała żarówka świeci więc wszystkimi kolorami.

I taka ciekawostka jeszcze - w rzeczywistości żeby zrobić kolor biały nie trzeba świecić wszystkimi kolorami na raz, wystarczy tylko kilkoma Na takiej zasadzie działają energooszczędne świetlówki, które świecą tylko czterema-pięcioma kolorami, a reszta składowych jest wycięta, bo jest niepotrzebna - i tak zostaje stworzone wrażenie światła białego. Tak wygląda widmo świetlówki:



Jak widać, wykres nie jest gładki tylko występuje kilka "szpilek" (tj. wąskich linii widmowych) przy kilku kolorach (m.in. przy 430 nm - niebieski, 540 - zielony, 580 - żółty, itd.).
ODPOWIEDZ