Całka zorientowana po elipsie

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
wojtek6214
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 28 gru 2007, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 187 razy
Pomógł: 1 raz

Całka zorientowana po elipsie

Post autor: wojtek6214 »

Oblicz \(\displaystyle{ \oint ydx+2xdy}\) , gdzie łuk L jest elipsą \(\displaystyle{ 4x^{2}+y^{2}=4}\) zorientowaną ujemnie względem swojego wnętrza.

Nie wiem jak dobrać parametryzację uwzględniając ,ze ujemnie skierowana. Wszystko mi się myli.

Z góry dziękuję za pomoc
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Całka zorientowana po elipsie

Post autor: Chromosom »

Stosowanie twierdzenia Greena do tej krzywej nie różni się niczym od stosowania go do krzywej zorientowanej dodatnio, z tym, że końcowy wynik mnożymy przez czynnik \(\displaystyle{ -1}\). Spróbuj dobrać parametryzację tak, jak do "normalnej" krzywej, w razie problemów pytaj.
wojtek6214
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 28 gru 2007, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 187 razy
Pomógł: 1 raz

Całka zorientowana po elipsie

Post autor: wojtek6214 »

A gdybym chciał to uczynić nie z tw. Greena, to jak zparametryzować?
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Całka zorientowana po elipsie

Post autor: Chromosom »

\(\displaystyle{ x=\cos t\\ y=2\sin t\\ \mbox{d}x=-\sin t\mbox{d}t\\ \mbox{d}y=2\cos t\mbox{d}t\\ 0\le t\le2\pi\\ \oint y\mbox{d}x+2x\mbox{d}y=\int\limits^{2\pi}_0\left(2\sin t\left(-\sin t\right)+2\cos t\left(2\cos t\right)\right)\mbox{d}t=...}\)
końcowy wynik musisz pomnożyć przez czynnik -1.
wojtek6214
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 28 gru 2007, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 187 razy
Pomógł: 1 raz

Całka zorientowana po elipsie

Post autor: wojtek6214 »

A gdybym chciał od razu zrobić parametryzację dla skierowanej ujemnie ( bo Ty zrobiłeś dla dodatniej), więc musiałbym granice zmienić na: od -2pi do 0 , no i jeszcze zamiast x(t) i y(t) wstawić x(-t) i y(-t) ?
Dobrze myślę?
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Całka zorientowana po elipsie

Post autor: Chromosom »

W takim przypadku "zamieniasz" górną granicę całkowania z dolną; wtedy parametr zmienia się według zależności \(\displaystyle{ 2\pi\le t\le0}\), a co za tym idzie - skierowanie krzywej jest ujemne. Widać zresztą, że jest to po prostu inny sposób zapisania końcowego wyniku, ponieważ zachodzi
\(\displaystyle{ -\int\limits^a_bf(x)\mbox{d}x=\int\limits^b_af(x)\mbox{d}x}\)
możesz też wstawić \(\displaystyle{ x(-t),y(-t),-2\pi\le t\le 0}\), wtedy będzie
\(\displaystyle{ x=\cos\left(-t\right)\\ y=2\sin\left(-t\right)}\)
otrzymasz dokładnie tę samą krzywą (skierowaną ujemnie), ale nie ma takiej potrzeby - w matematyce dążymy do tego, by było jak najprościej:)
wojtek6214
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 28 gru 2007, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 187 razy
Pomógł: 1 raz

Całka zorientowana po elipsie

Post autor: wojtek6214 »

W takim razie po co jest informacja w treści zadania, żę skierowana ujemnie , skoro potem i tak musze policzyć jak dla skierowanej dodatnio . Nie lepiej od razu parametryzować jak dla dodatniej?
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Całka zorientowana po elipsie

Post autor: Chromosom »

Najlepiej właśnie zrobić tak, jak zrobiłem na początku - parametryzować jak skierowaną dodatnio i pomnożyć końcowy wynik przez -1. Informacja na temat skierowania krzywej jest istotna - weźmy np. interpretację fizyczną całki krzywoliniowej skierowanej. Wtedy np. od skierowania krzywej może zależeć, czy przy danym przesunięciu ciała praca wykonana przez siłę jest ujemna (energia musi być dostarczona), czy dodatnia (energia może być uzyskana).
wojtek6214
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 28 gru 2007, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 187 razy
Pomógł: 1 raz

Całka zorientowana po elipsie

Post autor: wojtek6214 »

Podsumowując:
Gdy mam za zadanie obliczyć całkę ujemnie zorientowaną
1) tylko w przypadku tw. Greena mnożymy przez (-1) całkę sparametryzowaną dodatnio,

2)gdy nie stosuję tw. Greena to jeżeli mam sparametryzowaną ujemnie to jak policzę z tego całkę to mnożę przez (-1) i to jest końcowym wynikiem?Lub też od razu mogę sparametryzować dodatnie i po kłopocie?

Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Całka zorientowana po elipsie

Post autor: Chromosom »

Nie ma problemu, lubię pomagać;)
1. tak jest najłatwiej, oczywiście mnożymy przez -1 tylko wynik całki po krzywej zorientowanej ujemnie
2. jeśli masz sparametryzowaną ujemnie i pomnożysz przez -1, wyjdzie Ci całka po krzywej zorientowanej dodatnio, bo dwa minusy dają plus, robisz albo jedno albo drugie.
ODPOWIEDZ