Ars Physica

Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8596
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3357 razy

Ars Physica

Post autor: kerajs »

Ponieważ przedwczoraj kilkukrotnie bezskutecznie próbowałem wejść na matematyka.pl, to spróbowałem zaglądnąć do dawno nie odwiedzanego forum Ars Physica. A tu forum zniknęło. Może ktoś wie co się z nim stało i kiedy, o ile w ogóle, wznowi ono działalność?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3853
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 703 razy

Re: Ars Physica

Post autor: AiDi »

Uu, no ArsPhysica zniknęło już dobrych kilka miesięcy temu. Nie wiem co się stało, ale prawdopodobnie jedyna osoba, która przez ostatni czas się tym forum opiekowała miała już dość. Moderacja zniknęła, nie było komu pilnować porządku, forum się trochę zaśmieciło... I o.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8596
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3357 razy

Re: Ars Physica

Post autor: kerajs »

Szkoda. Smutne jest to, że wraz z zasobami forum przepadła praca i zmarnował się czas wielu osób.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7942
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1681 razy

Ars Physica

Post autor: janusz47 »

Ponadto Forum stało się miejscem reklam do zarabiania pieniędzy.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11623
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3173 razy
Pomógł: 754 razy

Re: Ars Physica

Post autor: mol_ksiazkowy »

Istnieją Portale np. fizykon.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8596
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3357 razy

Re: Ars Physica

Post autor: kerajs »

Dziękuję, lecz nie szukam teraz i nie szukałem wtedy forum fizycznego. Raczej intrygowało mnie, gdzie tak duże forum się podziało (a podobno w necie nic nie ginie).
Pamiętam forum statystyczne w którym udzielali się np: miodzio1988 i szw1710 . Ono także zniknęło.
Vanitas vanitatum et omnia vanitas.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11623
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3173 razy
Pomógł: 754 razy

Re: Ars Physica

Post autor: mol_ksiazkowy »

Moderacja zniknęła, nie było komu pilnować porządku, forum się trochę zaśmieciło... I o.
W takiej sytuacji forum powinnozaostać raczej zamknięte (zamrożone)/w sensie zmian na nim / ale nie znikać , gdyż
Smutne jest to, że wraz z zasobami forum przepadła praca i zmarnował się czas wielu osób.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3853
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 703 razy

Re: Ars Physica

Post autor: AiDi »

No tak, tylko ktoś musiałby za to płacić :P Pytanie kto.
pkrwczn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 27 paź 2015, o 23:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Ars Physica

Post autor: pkrwczn »

kerajs pisze: 12 maja 2020, o 11:56 ... Raczej intrygowało mnie, gdzie tak duże forum się podziało (a podobno w necie nic nie ginie).
astronomia.pl to kolejny przykład. Zawsze lubiałem to forum. Tyle cennych informacji.

Przykłady się mnożą. To wszystko po prostu wyparowało, tyle pracy.

Ja od pewnego czasu myślę o sposobie zarchiwizowania forum matematyka.pl. Wszystkie tematy. Jest ich jakieś 390 tysięcy, to zaledwie 30GB wg mojej oceny.

Naszym obowiązkiem jest to zachować.

Miejmy nadzieję, że Ars Physica i Astronomia.pl wciąż istnieją gdzieś na jakimś serwerze.
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 929
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 275 razy

Re: Ars Physica

Post autor: Elayne »

Na przykład, tak wyglądała strona matematyka.org w dniu 9 lutego 2005 roku.

Kod: Zaznacz cały

https://i.postimg.cc/J0hhDQn0/math-org.png

Screen zrobiony kilkanaście minut wcześniej na stronie archiwum. Jakieś fragmenty stron można znaleźć nawet po tylu latach.
Problemem nie jest możliwość zarchiwizowania stron ale ich skatalogowania w celu łatwego przeszukiwania ich. Poza tym w tej materii dużo zależy od właściciela witryny internetowej. Można podać liczne przykłady witryn które zniknęły np. dekadę temu a 80-90% ich zawartości jest dostępna w archiwach.
Szesnaście lat temu Telewizja Polska USA Inc. procesowała z firmą Echostar. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii, dowodem w sprawie była zarchiwizowana oficjalna strona firmy.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11623
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3173 razy
Pomógł: 754 razy

Re: Ars Physica

Post autor: mol_ksiazkowy »

Istnieje w formie szczątkowej jako fizyczny.net
Awatar użytkownika
c-rasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 109
Rejestracja: 23 maja 2024, o 04:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 3 razy

Re: Ars Physica

Post autor: c-rasz »

AiDi pisze: 3 maja 2018, o 09:32 Uu, no ArsPhysica zniknęło już dobrych kilka miesięcy temu. Nie wiem co się stało, ale prawdopodobnie jedyna osoba, która przez ostatni czas się tym forum opiekowała miała już dość.
Podobny los spotkał świetne, po wielokroć wyróżniane forum astronomia.pl, które / którą prowadził dr Krzysztof Czart (na Facebooku jego profil nieuaktualniany od lat, dziwne...). Obecnie po wpisaniu w przeglądarkę nazwy forum — następuje przekierowanie, więc ktoś najwyraźniej kupił prawa do tej domeny...
kerajs pisze: 3 maja 2018, o 12:18 Szkoda. Smutne jest to, że wraz z zasobami forum przepadła praca i zmarnował się czas wielu osób.
Na astronomia.pl było nie tylko forum, ale i bardzo dużo artykułów, najczęściej pisanych przez bardzo kompetentne osoby. Tworzyło to osobny dział, ale można było dać koment, który pojawiał się wtedy na forum. Zniknęło to wszystko zusammen, poleciało w przysłowiowy już kosmos. Eeeh, do Czarta...
janusz47 pisze: 3 maja 2018, o 13:34 Ponadto Forum stało się miejscem reklam do zarabiania pieniędzy.
Na matematyka.pl tyle mi reklam wyskakiwało, wszystkie od jakiegoś ich dystrybutora z vintage w URL-ach, że musiałem się szarpnąć i adBlocker'a zaprenumerować. Czy ktoś-coś z admin'ów wie?
kerajs pisze: 12 maja 2020, o 11:56 Vanitas vanitatum et omnia vanitas.
Z prochu powstałeś, w puch się obrócisz ("Kobieto, puchu marny, postaci tobie zazdroszczą anieli... [ Adam Mickiewicz ]

Gdy jeszcze czytałem jakieś papierówki, jak np. Delta, — to leżał jej stos na pawlaczu, i jakby co, mogłem zerknąć.
Inna rzecz, że raczej tam nie zerkałem,
tylko kolejne egzemplarze dokładałem...
bo mogłem, ale nie musiałem...

A prasę codzienną zawsze mogłem poddać recyklingowi chałupniczemu, wyrażając tym czynem przekonanie, że i tak była do [ciach].
mol_ksiazkowy pisze: 12 maja 2020, o 12:19W takiej sytuacji forum powinno zostać raczej zamknięte (zamrożone)/w sensie zmian na nim / ale nie znikać , gdyż (...) smutne jest to, że wraz z zasobami forum przepadła praca i zmarnował się czas wielu osób.
— ano właśnie...
pkrwczn pisze: 4 lip 2020, o 03:34 astronomia.pl to kolejny przykład. (...) Tyle cennych informacji.
(...)
Naszym obowiązkiem jest to zachować.
Czasem mnie nachodzi, że żyjemy w Świecie sterowanym przez kosmitów, którzy pielęgnują w gatunku ludzkim głupotę. Bo po co okupantowi mądrzy?
Elayne pisze: 9 lip 2020, o 19:02 (...) Co ciekawe, po raz pierwszy w historii, dowodem w sprawie była zarchiwizowana oficjalna strona firmy.
Jestem czytaczem Stanisława Michalkiewicza. Oskarżono go o naruszenie dóbr osobistych pewnej kobiety, poprzez ujawnienie w jego netowym artykule — jej nazwiska. Gdy tymczasem fraza w której to czynił, była cytatem z cudzego, osobnego tekstu. Lecz gdy zaczął się proces, to ów tekst w magiczny sposób został zniknięty, i to ze wszystkich serwerów! Tedy przekonanie, że w necie nic nie ginie — ma często-gęsto wyjątki, które zaprzeczają w regułach, jak to skonstatował Sted, czyli Edward Stachura...
Ostatnio zmieniony 6 cze 2024, o 18:18 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ