Ładne ułamki

Od funkcji homograficznych do bardziej skomplikowanych ilorazów wielomianów. Własności. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11415
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Ładne ułamki

Post autor: mol_ksiazkowy »

Rozwiązać układ:
\(\displaystyle{ \begin{cases} \frac{1}{x}+ \frac{1}{y+z} = \frac{1}{2} \\ \frac{1}{y}+ \frac{1}{x+z} = \frac{1}{3} \\ \frac{1}{z}+ \frac{1}{y+x} = \frac{1}{4} .\end{cases} }\)
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1594
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 247 razy

Re: Ładne ułamki

Post autor: Gouranga »

Jest taka metoda że zakładamy, że \(\displaystyle{ x,y,z}\) są rozwiązaniami równania postaci \(\displaystyle{ ax^3 + bx^2 + cx + d = 0}\) i korzystamy z wzorów Viete'a na sumy i iloczyny, próbowałem tego podejścia i oto gdzie dotarłem

\(\displaystyle{
\begin{cases}
\frac{1}{x}+ \frac{1}{y+z} = \frac{1}{2} \\
\frac{1}{y}+ \frac{1}{x+z} = \frac{1}{3} \\
\frac{1}{z}+ \frac{1}{y+x} = \frac{1}{4} .\end{cases} \\
\\
\frac{1}{x}+ \frac{1}{y+z} = \frac{1}{2} \\
\frac{x + y + x}{xy + xz} = \frac{1}{2}\\
\frac{xy + xz}{x+y+z} = 2\\
\\
\frac{1}{y}+ \frac{1}{x+z} = \frac{1}{3} \\
\frac{x+y+z}{xy+yz} = \frac{1}{3}\\
\frac{xy+yz}{x+y+z} = 3\\
\\
\frac{1}{z}+ \frac{1}{y+x} = \frac{1}{4} \\
\frac{x+y+z}{xz+yz} = \frac{1}{4}\\
\frac{xz+yz}{x+y+z} = 4\\
\\
\boxed{\frac{2(xy+yz+xz)}{x+y+z} = 9 = \frac{2\frac{c}{a}}{-\frac{b}{a}} = -\frac{2c}{b} }\\
\\
\frac{1}{x} + \frac{1}{y} + \frac{1}{z} = \frac{13}{12} - \left( \frac{1}{x+y} + \frac{1}{y+z} + \frac{1}{x+z} \right)\\
\frac{1}{x} + \frac{1}{y} + \frac{1}{z} = \frac{13}{12} - \left( \frac{1}{x^2y + xyz+x^2z + xz^2 +xy^2 + y^2z +xyz + yz^2 } \right)\\
\frac{xy+yz+xz}{xyz} = \frac{13}{12} - \left( \frac{1}{2xyz + xy(x+y) + xz(x+z) + yz(y+z) } \right)\\
\frac{\frac{c}{a}}{-\frac{d}{a}} = \frac{13}{12} - \left( \frac{1}{2\frac{-d}{a} + xy(x+y) + xz(x+z) + yz(y+z) } \right)\\
\frac{-c}{d} = \frac{13}{12} - \left( \frac{1}{-\frac{2d}{a} + xy(x+y) + xz(x+z) + yz(y+z) } \right)\\
}\)


tylko nie wiem co zrobić z tymi częściowymi sumami i iloczynami, przypuszczam, że jest jakiś wzór którego nie znam, który można tu użyć albo jakaś manipulacja, której nie zauważam, tak czy inaczej jakby jeszcze tylko ten kawałek zamienić na wzory Viete'a to potem zostaje rozwiązać układ żeby znaleźć \(\displaystyle{ a,b,c,d}\) i rozwiązać równanie dowolną metodą
piotrjawor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2015, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: mazowieckie
Pomógł: 3 razy

Re: Ładne ułamki

Post autor: piotrjawor »

Oczywiście, zmienne w mianownikach muszą być różne od 0.

\(\displaystyle{ \begin{cases}
\frac{1}{x} + \frac{1}{y+z} = \frac{1}{2} / \cdot 2x(y+z) \\
\frac{1}{y} + \frac{1}{z+x} = \frac{1}{3} / \cdot 3y(z+x) \\
\frac{1}{z} + \frac{1}{x+y} = \frac{1}{4} / \cdot 4z(x+y) \\
\end{cases} }\)


\(\displaystyle{ \begin{cases}
2(x+y+z) = xy + zx \\
3(x+y+z) = yz + xy \\
4(x+y+z) = zx + yz \\
\end{cases} }\)


\(\displaystyle{ \begin{cases}
0 = 12(x+y+z) - 8(x+y+z) - 4(x+y+z) = 4\cdot 3(x+y+z) - 4\cdot 2(x+y+z) - 4(x+y+z) \\
0 = 8(x+y+z) - 6(x+y+z) - 2(x+y+z) = 2\cdot 4(x+y+z) - 2\cdot 3(x+y+z) - 2(x+y+z) \\
\end{cases} }\)


\(\displaystyle{ \begin{cases}
0 = 4(yz+xy) - 4(xy+zx) - (zx+yz) = 4yz + 4xy - 4xy - 4zx - zx - yz = 3yz - 5zx = 3z(y - \frac{5}{3}x) \\
0 = 2(zx+yz) -2(yz+xy) - (xy+zx) = 2zx + 2yz - 2yz - 2xy - xy - zx = zx - 3xy = x(z-3y) \\
\end{cases} }\)


Z uwagi na wstępie wynika, że:
\(\displaystyle{ \begin{cases}
y = \frac{5}{3}x \\
z = 3y = 3\cdot \frac{5}{3}x = 5x \\
\end{cases} }\)


Dalej możemy wziąć na przykład pierwsze równanie z układu otrzymanego z układu początkowego po wymnożeniu przez mianowniki:
\(\displaystyle{
2(x+y+z) = xy + zx = x(y+z) \\
0 = 2(x+\frac{5}{3}x+5x) - x(\frac{5}{3}x+5x) \\
0 = \frac{46}{3}x - \frac{20}{3}x^2 = \frac{20}{3}x(\frac{23}{10}-x) \\
}\)


\(\displaystyle{ \begin{cases}
x = \frac{23}{10} \\
y = \frac{5}{3}x = \frac{23}{6} \\
z = 5x = \frac{23}{2} \\
\end{cases} }\)

Wypadałoby chyba jeszcze sprawdzić, czy ta trójka liczb rzeczywiście spełnia początkowy układ równań.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2024, o 18:00 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1594
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 247 razy

Re: Ładne ułamki

Post autor: Gouranga »

Nie wiem dlaczego nie mogę wyedytować mojego postu ale w tym mianowniku możne użyć tych 3 równań z początku i jeszcze trochę dalej z nim zajść chociaż i tak to nie rozwiązuje sprawy do końca a tylko robią się bardziej zawiłe ułamki więc to chyba nie tędy droga, chyba że dalej cos mi umyka
Gouranga pisze: 18 lut 2024, o 16:45 \(\displaystyle{
\frac{-c}{d} = \frac{13}{12} - \left( \frac{1}{-\frac{2d}{a} + xy(x+y) + xz(x+z) + yz(y+z) } \right)\\
}\)



\(\displaystyle{
\frac{-c}{d} = \frac{13}{12} - \left( \frac{1}{-\frac{2d}{a} + xy(x+y) + xz(x+z) + yz(y+z) } \right)\\
\frac{xy+xz}{x+y+z} = 2\\
xy+xz = 2(x+y+z)\\
y+z = \frac{2(x+y+z)}{x}\\
x+z = \frac{3(x+y+z)}{y}\\
x+y = \frac{4(x+y+z)}{z}\\
xy(x+y) + xz(x+z) + yz(y+z) = \\
= \frac{4xy(x+y+z)}{z} + \frac{3xz(x+y+z)}{y} + \frac{ 2yz(x+y+z)}{x} =\\
= (x+y+z)\left( \frac{4(xy)^2 + 3(xz)^2 + 2(yz)^2}{xyz} \right) = \\
= -\frac{b}{a}\left( \frac{4(xy)^2 + 3(xz)^2 + 2(yz)^2}{\frac{-d}{a}} \right)
}\)
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Ładne ułamki

Post autor: arek1357 »

Wypadałoby chyba jeszcze sprawdzić, czy ta trójka liczb rzeczywiście spełnia początkowy układ równań.
spełnia, spełnia,

nie wiem czemu Gouranga podchodzisz do tego układu aż tak bardzo siłowo, poskracać, poprzenosić, podstawić i wychodzi, nie trzeba tu żadnej żonglerki...(Najlepsze metody to najprostsze metody...)
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1594
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 247 razy

Re: Ładne ułamki

Post autor: Gouranga »

arek1357 pisze: 18 lut 2024, o 19:22
nie wiem czemu Gouranga podchodzisz do tego układu aż tak bardzo siłowo,


Bo widząc układ w takiej postaci to była pierwsza metoda, jaka mi się nasunęła i chciałem spróbować go nią rozbroić, a nie mam problemu z tym, żeby powiedzieć, że utknąłem bo często to nie znaczy, że coś zrobiłem źle albo że nie tędy droga tylko że nie zauważam czegoś oczywistego i bywa tak, że wystarczy zacząć i dojść do pewnego punktu, żeby ktoś inny tylko lekko pchnął rozwiązanie w dobrym kierunku do końca
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Ładne ułamki

Post autor: Premislav »

Umówimy się, Gouranga? xD Sorki, to był żart, nie mogłem się powstrzymać, bo przypomniała mi się teoria niczym z Orsona Scotta Carda nt. pasożytów infekujących normalne, heteroseksualne osoby.

Co do Twojego podejścia, da się je łatwo pociągnąc dalej, bo to wyrażenie
\(\displaystyle{ xy(x+y)+yz(y+z)+zx(z+x)}\) to jest po prostu
\(\displaystyle{ (x+y+z)(xy+yz+zx)-3xyz}\), dodaj i odejmij sobie w nawiasach kolejno \(\displaystyle{ z, \ y, \ x}\).

BTW może Cię zainteresować temat elementarnych wielomianów symetrycznych (one się naturalnie pojawiają przy rozważaniach dotyczących wzorów Viete'a), tutaj linki są ostro wycinane, ale takie hasło może starczy.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1594
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 247 razy

Re: Ładne ułamki

Post autor: Gouranga »

Premislav pisze: 20 lut 2024, o 21:31 to wyrażenie
\(\displaystyle{ xy(x+y)+yz(y+z)+zx(z+x)}\) to jest po prostu
\(\displaystyle{ (x+y+z)(xy+yz+zx)-3xyz}\),
no tak, wiedziałem, że umknęło mi coś oczywistego... a wszystkie te 3 rzeczy można zamienić na wzory Viete'a i dalej już pójdzie, still, rozwiazywanie tego nie będzie proste ani przyjemne ale metoda powinna zadziałać
ODPOWIEDZ