Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

\(\displaystyle{ 2,3,5,7,11,13,17,19,23,29,31,...}\)

Mogę nawet więcej według życzenia...
ksetlak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2024, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
wiek: 40
Podziękował: 1 raz

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: ksetlak »

Nie rozumiemy się. Nieważne
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Może Slup się wypowie będzie płaszczyzną porozumienia...
ksetlak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2024, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
wiek: 40
Podziękował: 1 raz

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: ksetlak »

Napisałem skrypt, potem się jeszcze pobawię. Aktualnie 155 liczb pierwszych na 312 w "ciągu" 8-)

Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

arek1357 pisze: 31 sty 2024, o 10:45
wspominałeś o tym, że studiowałeś u pewnego profesora z Krakowa
Raczej pewnie tylko rozmawiałem

A potomstwo diabła istnieje weź początek księgi rodzaju poczytaj i się dowiesz...
Ten spór już dawno rozstrzygnięty na moją korzyść przez Doktora Anielskiego. Zaznaczam, że w Sumie Akwinata najpierw podaje argumenty za tezą \(\displaystyle{ \neg T}\), a potem na nie odpowiada i ostatecznie przyjmuję tezę \(\displaystyle{ T}\). Taka jest struktura całej Sumy.
Suma Teologiczna, Zagadnienie 51, Artykuł 3 pisze: CZY ANIOŁOWIE W PRZYBRANYCH CIAŁACH WYKONUJĄ CZYNNOŚCI ŻYCIA?
Zdaje się, że aniołowie w przybranych ciałach wykonują czynności życia, bo:
[...]
6. Zrodzić człowieka, to czynność życia; dokonują jej także i aniołowie w przybranych ciałach; pisze o tym Księga Rodzaju: „Bo gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im ich rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach."
A więc aniołowie w ciałach przybranych wykonują czynności życia.

Wbrew temu wyżej powiedziano, że ciała przybrane przez aniołów nie żyją; zatem i nie mogą poprzez nie wykonywać czynności życia

Odpowiedź: [...] Jeśli więc chodzi o to, co jest wspólne obu czynnościom, to aniołowie przybranymi ciałami mogą wykonywać czynności życia; nie mogą zaś, jeśli chodzi o wykonywanie ich w sposób właściwy istotom żyjącym; albowiem, jak uczy Filozof: „Ten tylko może zdobyć się na czynność, kto ma po temu możność”; nikt zatem nie zdobędzie się na czynność życia, kto, tegoż życia nie ma; a ono to właśnie jest początkiem możnościowym takiejż czynności.
[...]
Na 6. Augustyn opowiada: „Niejeden utrzymuje, że sam doświadczył lub słyszał od tych, co sami doświadczyli, że sylwany i fauny, których lud pospolicie zwie inkuby-zmory, naprzykrzali się kobietom, natarczywie od nich żądając, no i obcując z nimi cieleśne. Przeczyć temu było by pochopnością. Lecz święci aniołowie Boga żadnym sposobem nie mogli przed potopem w ten sposób upaść. Zatem przez synów Boga należy rozumieć synów Seta, którzy byli dobrymi. Córkami zaś człowieczymi Pismo św. zwie kobiety zrodzone z plemienia Kaina. I nie jest dziwne, że z nich mogli się narodzić mocarze; nie wszyscy też byli mocarzami; znacznie jednak liczniej pojawiali się przed, niż po potopie”.

Jeżeli jednak są tacy ludzie którzy niekiedy ponoć rodzą się z obcowania z demonami, to nie dzieje się to z nasienia pochodzącego od demonów albo wydanego przez ciało przybrane, lecz z nasienia zabranego do tego celu jakiemuś człowiekowi przez demona; jako że ten sam demon służy za partnerkę dla mężczyzny, a za partnera dla kobiety; zresztą, zdaniem Augustyna, demony biorą i nasiona innych rzeczy, by posłużyć się nimi do zrodzenia tego czy owego. Aliści tak zrodzony człowiek nie jest synem demona, lecz synem tego człowieka, od którego wzięto nasienie.
Ja nie podejmuję się dyskusji. Ty natomiast raczej przyznaj, że jesteś mądrzejszy w tej sprawie od św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu – czyli dwóch największych doktorów Kościoła.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Myślę jednak, że w tej kwestii zbyt pochopnie wydali werdykt, traktować synów Seta jako w większości gigantów to dość grube naciąganie rzeczywistości, ostatnio na ten temat słuchałem wykładu księdza (na youtube), który twierdził, że giganci to synowie ludzi zamożnych i zepsutych, więc takie naginanie rzeczywistości jest dla mnie nie do przyjęcia. Ludzie starożytni opisywali to co widzieli, parabole , przenośnie to późniejszy wymysł...
Mowa o gigantach jest w każdej religii i kulturze a do tego znajdywane są ich szczątki praktycznie na całym świecie, dlatego Kościół Katolicki bardzo niechętnie o tym mówi i wolałby w nich nawet widzieć wykładowców Sorbony niż gigantów... Przyjęcie tezy o gigantach na pewno zaburzyłoby cały system edukacyjny, itd... Rozpętałoby wielką burzę, no padłaby wreszcie teoria ewolucji, że pochodzisz od psa np...Kościół woli w takiej kwestii być asekurantem...Ale raz słyszałem księdza teraz nie mogę go znaleźć na Youtubie (pewnie go skasowali) który walił prosto z mostu o gigantach, zresztą sam miał w tej materii jakieś przeżycia i doświadczenia...
Kościół czasem żeby przyjąć jakąś nowoczesność dokonuje wręcz wirtuozerii słownej i akrobatyki godnej linoskoczka, żeby wytłumaczyć np. teorię ewolucji na gruncie języka teologii, jednak taka potrawa jest dla mnie mocno niestrawna...Tłumaczy np. , że siedem dni stworzenia to jakieś bliżej nieokreślone przedziały czasu w których Bóg działał nawet ich tych rzekomych eonów nie wymienią... Starożytni autorzy to by się przewrócili w grobie słysząc takie tłumaczenia...
Przypomina mi to pewną leninowską tezę:

"Myślę A, robię B a mówię C"...

W stosunku do kościelnego tłumaczenia tekstów co niektórych tudzież teorii ewolucji pokrętnie tłumaczonej można to tak sparafrazować:

"Czytam A, Tłumaczę to na B, a opowiadam C"

Dodano po 1 godzinie 24 minutach 25 sekundach:
Taka jest struktura całej Sumy.
Oczywiście widzę w tym ironię...
ksetlak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2024, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
wiek: 40
Podziękował: 1 raz

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: ksetlak »

Aktualnie udało mi się wyliczyć, że w moim skrypcie jest 166 liczb pierwszych na 342. Czyli 48,5% 8-)

Wbrew pozorom 48,5 % to bardzo dużo. Według tabelki ze strony liczbypierwsze.com/pl/ w tym przedziale liczb pierwszych jest ok. 10,72%*2=21,44%.

Docelowo, przy naprawdę ogromnych liczbach skuteczność nawet 0,00001% będzie mega przydatna.

Na spirali Ulama są takie linie, ale nie zaczynają się od 7, 11, 13, 19, 29, 37, 43.

Naprawdę coś fajnego ten skrypt. Zwłaszcza że ma związek ze spiralą Ulama i spiralą Sacsa. Jestem z siebie dumny :lol:
Ukryta treść:    
Załączniki
Uls000-2.png
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Zatem przez synów Boga należy rozumieć synów Seta,
No tak to jest przykład wirtuozerii słownej synowie Boga to synowie Seta a giganci to synowie Kaina lecz idąc dalej już zabrniemy za bardzo...

(imponujące) Skoro synowie Boga zapładniali córy człowiecze i rodziły się giganty to znaczy, że synowie Kaina to potomstwo synów Seta...

doprawdy nie wpadłbym na to, tok rozumowania godny podziwu...
Wojciech_Domin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 1 maja 2019, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 8 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Wojciech_Domin »

ksetlak pisze: 31 sty 2024, o 21:37 Wbrew pozorom 48,5 % to bardzo dużo. Według tabelki ze strony liczbypierwsze.com/pl/ w tym przedziale liczb pierwszych jest ok. 10,72%*2=21,44%.
Nie chcę Ci psuć humorku, ale \(43,75\%\) wśród \(400\) początkowych wyrazów ciągu zdefiniowanego tak banalnym równaniem jak \(a_n = 6n+1\) to liczby pierwsze. Wystarczy, że omijasz liczby podzielne przez \(2\) lub \(3\) i częstość występowania liczb pierwszych Ci wzrasta trzykrotnie. Ot, cała magia.
ksetlak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2024, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
wiek: 40
Podziękował: 1 raz

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: ksetlak »

Wojciech_Domin pisze: 31 sty 2024, o 22:18 \(a_n = 6n+1\)
Dziękuję za merytoryczną odpowiedź :)
To prawda, w moim algorytmie bez sprawdzania, automatycznie usunięte są wielokrotności 2 i 3. Oraz wielokrotności 5 - między innymi to robi różnicę.
Dlatego z tych dwóch słupków wolę ten po lewej :)
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Mamy ciąg, w którym 50% to liczby pierwsze, przez co musimy sprawdzać wszystkie liczby, czy aby na pewno są pierwsze. I jeszcze ten kod pomija pewne liczby pierwsze typu 31, 47, 61, więc nie dostajemy wszystkiego z nadmiarem. Fajne jak na zadanie na studia, ale praktyczne zastosowania tego są bardzo wąskie.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

arek1357 pisze: 31 sty 2024, o 21:43
Zatem przez synów Boga należy rozumieć synów Seta,
No tak to jest przykład wirtuozerii słownej synowie Boga to synowie Seta a giganci to synowie Kaina lecz idąc dalej już zabrniemy za bardzo...

(imponujące) Skoro synowie Boga zapładniali córy człowiecze i rodziły się giganty to znaczy, że synowie Kaina to potomstwo synów Seta...

doprawdy nie wpadłbym na to, tok rozumowania godny podziwu...
Czy właśnie szydzisz ze św. Augustyna? Św. Augustyn manipulator, wirtuozer słowny i naginacz? Z takimi poglądami i nastawieniem raczej nie wrożyłbym świetlanej kariery inkwizytora w XIII lub XIV wieku.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

No powiem Ci tak ich opinia na temat gigantów nie jest wiążącym dogmatem, to takie traktuję dość luźne wypowiedzi mocno naciągane, no cóż każdy gdzieś może się pomylić, bycie świętym nie implikuje nieomylność w kwestiach starożytnej historii i na odwrót...
Tak czy siak z gigantami Kościół od początku miał kłopot i spory problem z interpretacją tego tematu... Lecz my nie mamy ponieważ wystarczy poczytać Księgę Henocha a tam na ten temat pisze dość dobitnie o problemie gigantów...Zresztą włączenie gigantów w historię świata na pewno upraszcza i rozwiązuje masę problemów i zagadek historycznych podobnie jak zaakceptowanie liczb zespolonych rozwiązuje wszystkie wielomiany...

Ja może pomogę niektórym interpretatorom księgi rodzaju bo mam bardzo dobre wytłumaczenie kim byli giganci...Badacze P. Św. mogą skorzystać z tego, ze swej strony nie będę dochodził praw autorskich:

" A mianowicie giganci byli wysokimi ludźmi, lecz ktoś kto obserwuje drugiego i mówi o nim wielki, wysoki a to wcale do końca nie musi być prawdą,
ale skoro pewna grupa ludzi uchodziła za wysokich musiało ich coś łączyć wspólnego i wpadłem na genialny pomysł, że giganci to ludzie co chodzili ubrani na czarno w końcu czarne mówią, że wyszczupla i wydłuża a przez to wydają się wyżsi, oczywiście jak dodamy, że były to dobrze skrojone garnitury drogie i czarne to można dołożyć im jeszcze kilka centymetrów wzrostu i mamy olbrzymów, a że na czarno to cóż, znaczy, że byli to:
Faceci w Czerni... Wreszcie się wydało wszystko pasuje i się układa, nikt ubogi nie kupuje drogich garniturów więc mamy potwierdzenie tezy, że byli to synowie ludzi zamożnych, mamy też wątek facetów w czerni a więc z pogranicza archiwum X co też pasuje, itd..."

Teraz mógłbym dostać jakąś gratyfikację pieniężną za tak zgrabną interpretację historyczną i tłumaczenia Pisma...(genialne)...

Teraz przynajmniej widać jak zgrabnie i sprytnie można wymyślać kolejne bajeczki i bzdurki, byle głupek to łyknął...
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

arek1357 pisze: 1 lut 2024, o 11:07 No powiem Ci tak ich opinia na temat gigantów nie jest wiążącym dogmatem, to takie traktuję dość luźne wypowiedzi mocno naciągane, no cóż każdy gdzieś może się pomylić, bycie świętym nie implikuje nieomylność w kwestiach starożytnej historii i na odwrót...
Luźne i mocno naciągane wypowiedzi św. Tomasza w Sumie Teologicznej?

Od razu daję do zrozumienia, że ja tylko pytam i chcę poznać Twoją opinię.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Luźne i mocno naciągane w odniesieniu do gigantów...
ODPOWIEDZ