Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
wnetzrobione
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 20 lut 2023, o 03:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy

Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: wnetzrobione »

Na wstępie przepraszam za ewentualny trywializm w zapytaniu oraz z góry dziekuję za pomoc i wyrozumiałość.

Pytanie:
Czy możliwe jest odwzorowanie zbioru liczb naturalnych \(\displaystyle{ \NN}\) na zbiór liczb pierwszych \(\displaystyle{ P}\), w postaci jeden do jeden?

W przypadku działań elementarnych a szczególnie w przypadku mnożenia jest to niemożliwe do realizacji.
A co z innymi możliwymi funkcjami opisującymi wspólnie oba te zbiory.
Jak to sprawdzić i jak uzasadnić, gdyby taki związek istniał. Jaką obrać metodologię postępowania w celu dowodzenia.

Dla przykładu mam jakąś hipotetyczną funkcję \(\displaystyle{ f(n \in \NN)}\) opisujacą zbiór liczb \(\displaystyle{ \NN}\).
W jaki sposób mogę sprawdzić czy podana funkcja \(\displaystyle{ f(n)}\), również opisuje zbiór liczb pierwszych \(\displaystyle{ P}\).

Odwzorowanie
zbioru \(\displaystyle{ \NN}\) na zbiór \(\displaystyle{ P}\),
jeden do jeden
dla \(\displaystyle{ f(n \in \NN) = f(p \in P)}\)

N - P
1- 2
2- 3
3- 5
4- 7
5-11
6-13
7-17
8-19
9-23
10-29
Ostatnio zmieniony 21 paź 2023, o 02:01 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z https://matematyka.pl/viewtopic.php?t=178502 .
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34355
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5204 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: Jan Kraszewski »

wnetzrobione pisze: 21 paź 2023, o 00:00 Czy możliwe jest odwzorowanie zbioru liczb naturalnych \(\displaystyle{ \NN}\) na zbiór liczb pierwszych \(\displaystyle{ P}\), w postaci jeden do jeden?
Tak.
wnetzrobione pisze: 21 paź 2023, o 00:00 W przypadku działań elementarnych a szczególnie w przypadku mnożenia jest to niemożliwe do realizacji.
Ale co "jest niemożliwe do realizacji"?
wnetzrobione pisze: 21 paź 2023, o 00:00A co z innymi możliwymi funkcjami opisującymi wspólnie oba te zbiory.
Co to znaczy, że funkcja "wspólnie opisuje oba zbiory"?
wnetzrobione pisze: 21 paź 2023, o 00:00Dla przykładu mam jakąś hipotetyczną funkcję \(\displaystyle{ f(n \in \NN)}\) opisujacą zbiór liczb \(\displaystyle{ \NN}\).
A co to miałoby znaczyć?

JK
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1414
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: Jakub Gurak »

Metoda jest dokładnie taka, jaką zaproponowałeś: kolejnym liczbom naturalnym przypisujemy kolejne liczby pierwsze. Jest to poprawne podejście, gdyż zbiór liczb pierwszych jest nieskończony, a zatem:
Przypuśćmy, że dla liczb od \(\displaystyle{ 1,2}\) do \(\displaystyle{ n}\) ustawiliśmy początkowe liczby pierwsze \(\displaystyle{ p_1, p_2, \ldots, p_n. }\) Ponieważ zbiór liczb pierwszych jest nieskończony, to istnieją inne liczby pierwsze ( w przeciwnym razie zbiór liczb pierwszych byłby równy \(\displaystyle{ \PP=\left\{ p _{1},p _{2}, \ldots, p _{n} \right\}}\), a więc byłby zbiorem skończonym- sprzeczność). Ponieważ ustawiliśmy początkowe liczby pierwsze, to te pozostałe liczby pierwsze muszą być większe od ostatniej liczby pierwszej \(\displaystyle{ p _{n}.}\) A zatem, na mocy zasady minimum, istnieje najmniejsza liczba pierwsza w tym zbiorze. Ponieważ element najmniejszy jest tylko jeden, to otrzymujemy dobrze określony element \(\displaystyle{ p _{n+1} \in \PP; }\) i, na mocy twierdzenia o definiowaniu przez indukcje, otrzymujemy ciąg: \(\displaystyle{ f:\NN \rightarrow \PP}\). Taka funkcja \(\displaystyle{ f}\) jest bijekcją\(\displaystyle{ .\square}\) :lol:
wnetzrobione
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 20 lut 2023, o 03:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: wnetzrobione »

Jakub Gurak pisze: 21 paź 2023, o 11:01 Metoda jest dokładnie taka, jaką zaproponowałeś: kolejnym liczbom naturalnym przypisujemy kolejne liczby pierwsze. Jest to poprawne podejście, gdyż zbiór liczb pierwszych jest nieskończony, a zatem:
... Taka funkcja \(\displaystyle{ f}\) jest bijekcją\(\displaystyle{ .\square}\) :lol:
Dziękuję za wyjaśnienie.

W rozwinięciu tego pytania, zastanawiam się na kilkoma opcjami, które jeszcze nie do końca rozumiem lub nie mogę ich połączyć w całość.

#1 Czy wiedząc, że możemy przypisać każdemu elementowi ze zbioru \(\displaystyle{ \NN}\) elementy ze zbioru \(\displaystyle{ P}\), to istnieje funkcja arytmetyczna \(\displaystyle{ f(x)}\), której argumentami są elementy zbioru \(\displaystyle{ \NN}\) a wynikiem są elementy zbioru \(\displaystyle{ P}\)?

#2 Czy istnieje taka funkcja arytmetyczna \(\displaystyle{ g(x)}\), która działając na zbiorze \(\displaystyle{ \NN}\), jako jej argumenty, w rezultacie otrzymamy elementy zbioru \(\displaystyle{ \NN}\), oraz czy stosując tą samą funkcję \(\displaystyle{ g(x)}\) na zbiorze \(\displaystyle{ P}\), jako jej argumenty otrzymamy w rezultacie elementy zbioru \(\displaystyle{ P}\).

\(\displaystyle{ g(x) = f(x \in \NN) = n \in \NN}\)
\(\displaystyle{ g(x) = f(x \in P) = p \in P}\)
Ostatnio zmieniony 22 paź 2023, o 12:12 przez Dasio11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości - umieszczaj w tagach [latex][/latex] wszystkie wyrażenia matematyczne.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10235
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2365 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: Dasio11 »

Co rozumiesz przez "funkcję arytmetyczną"?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22239
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3760 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: a4karo »

Mam wrażenie, że nie rozumiesz o co pytasz. Ja zresztą też. Odpowiedź na #2 brzmi TAK, taką funkcją jest funkcja identycznościowa.
wnetzrobione
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 20 lut 2023, o 03:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: wnetzrobione »

Dasio11 pisze: 22 paź 2023, o 12:12 Co rozumiesz przez "funkcję arytmetyczną"?
Patrząc na definicję, arytmetyka elementarna opisuje podstawowe działania na liczbach, zwłaszcza tych rzeczywistych, choć mówi się także o arytmetyce liczb kardynalnych czy porządkowych; działania uznawane za arytmetyczne to dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie , a czasem też potęgowanie, pierwiastkowanie i logarytmy, W takim ujęciu patrzę na relację pomiędzy zbiorami N a zbiorem P.
Natomiast w uproszczeniu, nie mam tutaj na myśli działań związane z rozkładem losowym liczb, ich statystyką.

Dodano po 13 minutach 23 sekundach:
a4karo pisze: 22 paź 2023, o 12:31 Mam wrażenie, że nie rozumiesz o co pytasz. Ja zresztą też. Odpowiedź na #2 brzmi TAK, taką funkcją jest funkcja identycznościowa.
Szukam merytorycznej odpowiedzi na moje pytanie, na tym forum.
Czy możesz podać jakiś przykład dla takiej funkcji identyczności występującej dla zbioru N i P.
Ponieważ sama definicja jest dla mnie zbyt ogólna, nie do końca mogę ją zrozumieć.
Czy uda się znaleźć jakiś przykład z zastosowaniem liczb na ww. zbiorach.

Dziękuję
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22239
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3760 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: a4karo »

Cóż, żeby dostać merytoryczną odpowiedz, najpierw trzeba zadać dobrze sformułowane pytania. Niestety mam wrażenie, że nikt nie wie o co Ci chodzi.
Po prostu używasz nieprecyzyjnego języka i sformułowań, które nie mają w świecie matematyki określonego znaczenia.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2023, o 19:10 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
wnetzrobione
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 20 lut 2023, o 03:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: wnetzrobione »

Na tą chwilę nie umiem inaczej zadać pytania, jak to które już zadałem, chociaż uważam, że jest ono dość czytelne.
Rozumiem, że dalej już więcej się nie dowiem odnośnie relacji, funkcji występujących pomiędzy dwoma zbiorami N i P i w tym wypadku pozostaje mi dalsze, samodzielne szukanie odpowiedzi.
Za okazaną dotychczasową pomoc i wsparcie ze strony tego forum, jeszcze raz DZIĘKUJĘ.

Postaram się dalej zgłębiać ten nie prosty, jak dla mnie obszar wiedzy matematycznej, ale na tyle interesujący mnie, że od dłuższego czasu zajmuję się nim, mimo moich ułomności w jego pojmowaniu.

Dziękuję i pozdrawiam Was.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34355
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5204 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: Jan Kraszewski »

wnetzrobione pisze: 22 paź 2023, o 13:25 Czy możesz podać jakiś przykład dla takiej funkcji identyczności występującej dla zbioru N i P.
Nie "funkcji identyczności", tylko funkcji identycznościowej, zadanej wzorem \(\displaystyle{ f(x)=x.}\) Jest tylko jedna funkcja identycznościowa, więc ciężko mówić o "jakimś" przykładzie, poza tym jest to przykład trywialny.

JK
Peter_85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 14 sie 2010, o 12:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 3 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: Peter_85 »

Podejrzewam, że pytającemu chodzi po prostu o jawny wzór przypisujący kolejnym liczbom naturalnym kolejne liczby pierwsze.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34355
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5204 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: Jan Kraszewski »

Raczej o jawny wzór, korzystający tylko z "działań arytmetycznych", który - wedle mojej wiedzy - nie jest znany.

Można też przeczytać to:

Kod: Zaznacz cały

http://www.matematyka.wroc.pl/ciekawieomatematyce2/czy-istnieje-wzor-na-n-ta-liczbe-pierwsza
Ostatnio zmieniony 23 paź 2023, o 06:33 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Aktywny link do strony zewnętrznej
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22239
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3760 razy

Re: Odwzorowanie zbioru liczb naturalnych na zbiór liczb pierwszych

Post autor: a4karo »

Tylko nie czytaj komentarzy pod tym artykułem.
ODPOWIEDZ