Związki między podstawowymi rodzajami zwartości

Własności przestrzeni; metryczność, zwartość, spójność... Przekształcenia i deformacje... Teoria wymiaru... słowem - topologia.
Tomasz22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 23 mar 2022, o 22:52
Płeć: Mężczyzna
wiek: 22

Związki między podstawowymi rodzajami zwartości

Post autor: Tomasz22 »

Tak mnie jakoś naszło... Czy istnieje jakikolwiek związek między przeliczalną zwartością a scentrowaną rodziną (definicja standardowa, czyli tam przekrój niepusty itd, wzięta chociażby z "Topologii ogólnej" Engelkinga)?? Bo np. ciągowa zwartość i pokryciowa w przestrzeniach metrycznych/metryzowalnych (w tym przypadku chyba na jedno wychodzi) są sobie równoważne, ale przeliczalna chyba niekoniecznie musi być równoważna ciągowej ani pokryciowej. Chyba wszystkie pary równoważności podstawowych rodzajów zwartości (ciągowa, pokryciowa, przeliczalna) wymieniłem, ale jeśli o którejś zapomniałem, to proszę o uzupełnienie.
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2284
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Związki między podstawowymi rodzajami zwartości

Post autor: matmatmm »

Przestrzeń metryczna przeliczalnie zwarta jest zwarta, zobacz tutaj

Kod: Zaznacz cały

https://math.stackexchange.com/questions/2706398/countably-compact-metric-space-is-compact
W ogólności (bez założenia metryzowalności) tak być nie musi. Kontrprzykładem jest \(\displaystyle{ \omega_1}\) (pierwsza nieprzeliczalna liczba porządkowa).

Inna ciekawa zależność mówi, że każda przestrzeń ciągowo zwarta jest przeliczalnie zwarta, ale nie na odwrót. Kontrprzykłady to \(\displaystyle{ [0,1]^{\mathbb R}}\) oraz \(\displaystyle{ \beta \mathbb N}\).
ODPOWIEDZ