Określanie czasu jednostki czasu

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Jeśli mówię, że ktoś jest dwa lata starszy to rozumieć to rocznikowo czy około 24 miesiące?
Czy jest rocznikowe określanie lat? Jeśli łaska to i to co pisałem wcześniej, czy jakieś zdanie?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: Jan Kraszewski »

Myślę, że wszystkich zmęczyły już Twoje problemy z czasem...

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: Niepokonana »

Mnie nie zmęczyły, tylko nie rozumiem problemu, bo przecież w dyskusjach naukowych używa się dokładnych określeń, a w języku potocznym jest mnóstwo niedokładności i te o czasie to tylko jedne z wielu.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 28 sie 2020, o 22:18a w języku potocznym jest mnóstwo niedokładności i te o czasie to tylko jedne z wielu.
Co już było wielokrotnie w tym wątku wyjaśniane...

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: Niepokonana »

No i ja tego nie rozumiem, bo czemu opolree miałaby się pytać o język potoczny, który rządzi się swoimi prawami i nie da się go ująć sztywnymi regułkami? Ale Pan doktor ma prawdopodobnie rację i temat się skończył.
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Jak rozumieć określenie czasu za tydzień w poniedziałek wypowiadane w sobotę? Czy jest to tydzień liczony od najbliższego poniedziałku czy tydzień liczony od chwili mówienia, ale mało precyzyjnie? Czy mogę przyjąć tę wersję pierwszą nie tylko ta druga potoczna bo tak chcę? Wiem, że to język potoczny, ta ostatnia wątpliwość. Dzięki za cierpliwość.

Dodano po 42 minutach 23 sekundach:
Albo mówiąc na końcu wakacji następne wakacje za rok widzimy się za rok, jeśli faktycznie roku nie ma, czy rocznikowo, albo mniej więcej 12 miesięcy, czy liczenie roku od początku wakacji wtedy mam równy rok? Od czego zależy, która wersja, od widzimisię ?
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Tydzień to 7 dni czy 7 dób? Czy jest to to samo, a może 7 dni to jednak tylko liczba 7 dni(kiedy jest jasno),a nie 7 dób, tyle że słownik definiuje tydzień jako 7 dób? Ostatnie pytanie. Pozdrawiam.

Dodano po 1 dniu 10 godzinach 19 minutach 43 sekundach:
Czy powiedzieć na końcu spotkania, które jest co tydzień o stałej porze, "widzimy się za tydzień", może oznaczać po tygodniu w znaczeniu po 7 dniach wliczając dzień trwający? Czy jednak jest to mniej więcej za 7 dni liczone od chwili wypowiedzenia tych słów?To tyle HALLO?
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Proszę o ostatnią odpowiedź dla:
Czy w języku polskim można używać określeń czasu związanych z rocznikiem typu 2 lata temu rocznikowo(nie tylko w znaczeniu 24 miesiące jeśli rozmówcy się rozumieją)? Podobnie za 2 lata rocznikowo w odniesieniu do określenia roku, np. "za dwa lata(wskazuję rok) w wakacje"? Proszę o zdanie w temacie rocznika, i rocznikowego określenia lat, od czego zależy interpretacja.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: kruszewski »

Ja rozumiem to tak: wakacje będą nie w przyszłym roku, ale w następnym po nim.
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Ok. Tylko ja pytam czy znaczenie tego "za 2 lata" to liczba dwóch roczników, czy mniej więcej za 24 miesiące?
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

? Jak uważacie, określenie liczby lat, jakby w odniesieniu do liczby, rocznika, czy jednak około 24 miesiące?
Albo zależy co rozmówca ma na myśli, więc zdrowy rozsądek, ale w słowniku rok to 12 miesięcy, a nie liczbowe traktowanie lat?
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Zapytam jeszcze tutuaj, czy ktoś skomentuje wcześniejszą wypowiedź ? Chodzi mi o rocznikowe określanie lat, w słowniku nie ma czegoś takiego jak rocznikowe określanie lat a tak nieraz to rozumiemy. Np. na koniec roku w sylwestra powiem widzimy się za rok, a wizimy się 1 stycznia, każdy to rozumie chyba rocznikowo? Proszę o zdanie w tym temacie.

Dodano po 7 godzinach 48 minutach 32 sekundach:
Proszę o zdanie :)

Dodano po 18 minutach 9 sekundach:
Nie ma w słowniku jp słowa rocznikowo, a wiekszość ludzi tak określa lata, upływ czasu np. za 2 lata?

Dodano po 1 dniu 1 godzinie 33 minutach 44 sekundach:
Ok, I understood, to close.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: Jan Kraszewski »

Zamknięte.

JK
Zablokowany