Matura próbna i kratki w miejscu na rozwiązanie

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Matura próbna i kratki w miejscu na rozwiązanie

Post autor: Niepokonana »

Dzień dobry
Mam pytanie, ale nie chodzi mi o jakieś konkretne zadanie. Chodzi o kratki na arkuszu zarówno w brudnopisie i miejscu na rozwiązanie. Było tam parę zadań z geometrii i zauważyłam jedną rzecz. Otóż długość i szerokość kratki nie są równe \(\displaystyle{ 5mm}\), tylko chyba \(\displaystyle{ 4mm}\) albo \(\displaystyle{ 4,5mm}\), coś takiego. Przez to, jak rysowałam przy pomocy linijki, to mi się odległości nie zgadzały. Rysowałam na długość \(\displaystyle{ 6 cm}\) i odcinek zamiast być równo od kratki do kratki, to kończył się w połowie, co było dla mnie mylące.
Moja linijka jest kompatybilna z moim zeszytem, więc nie rozumiem, czemu nie jest kompatybilna z arkuszem.
Panowie też to zauważyli, czy tylko mi się tak wydaje? Czy to, że się nie zgadza szerokość kratek, jest w porządku, czy tak być nie może?
PiFi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 lis 2020, o 10:53
Płeć: Mężczyzna
wiek: 45

Re: Matura próbna i kratki w miejscu na rozwiązanie

Post autor: PiFi »

Hmmm. Ale to nie ma znaczenia jaka jest skala. Rysuj względem kratek lub linijki - jak wolisz. Rozumiem, że jak chcesz wymiary jak na linijce to jest to mylące, ale spójrz na pozytyw takich kratek. Widzisz czemu to są jedynie rysunki poglądowe. Nie można w nich "zmierzyć" rozwiązania.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8570
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 306 razy
Pomógł: 3347 razy

Re: Matura próbna i kratki w miejscu na rozwiązanie

Post autor: kerajs »

Pewnie ktoś źle ustawił ksero i trochę zmniejszyło półcentymetrową kratkę.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura próbna i kratki w miejscu na rozwiązanie

Post autor: Niepokonana »

Tylko że te rysunki w zadaniu i tak są poza miejscem na rozwiązanie, na białej części strony, więc nie zniechęca to do mierzenia obrazka. Jak się rysuje graniastosłup, to trzeba zrobić takie same krawędzie boczne i potem mi się wydaje, że wyszły krzywo, a nie wyszły.
Myślę, że pan kerajs ma rację. Miejmy nadzieję, że w maju będzie normalnie.
ODPOWIEDZ