Całka z sinusami

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11474
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3157 razy
Pomógł: 748 razy

Całka z sinusami

Post autor: mol_ksiazkowy »

Udowodnić, że \(\displaystyle{ | \sin(x) + \frac{\sin(2x)}{2} + ... + \frac{\sin(nx)}{n}| \leq \int_{0}^{ \pi } \frac{\sin(x)}{x} }\)
Ukryta treść:    
Mlodociany calkowicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 12 sty 2021, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
wiek: 23
Pomógł: 2 razy

Re: Całka z sinusami

Post autor: Mlodociany calkowicz »

Czym jest \(\displaystyle{ x}\) z lewej strony?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Całka z sinusami

Post autor: Premislav »

Dowolną liczbą rzeczywistą; jak już to napisałeś, to wstawiam fragment dowodu, który wyprodukowałem dwa miesiące temu, ale z bardzo istotną luką, której mi się nie chciało wypełniać (bo i tak nie wypełni to sensu mojego pustego i beznadziejnego życia) i zapisałem w notatniku. Ukrywam ze względu na długość.
Ukryta treść:    
pkrwczn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 27 paź 2015, o 23:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Całka z sinusami

Post autor: pkrwczn »

Ja nie mam dowodu ale wymyśliłem taką interpretację.

Szereg \(\displaystyle{ S_n=\sin(x)+\frac{\sin(2x)}{2}+\frac{\sin(3x)}{3}+...+\frac{\sin(nx)}{n}}\) wygląda jak szereg Fouriera jakiejś funkcji, którą można znaleźć empirycznie. Tą funkcją jest \(\displaystyle{ f(x)=\begin{cases} \frac{\pi}{2}-\frac{x}{2} \ \ \ dla \ k\pi<x<k\pi+\pi\\ 0 \ \ \ dla \ x=k\pi\end{cases}}\),
dla każdego całkowitego k. Można znaleźć szereg Fouriera funkcji \(\displaystyle{ f}\) i to zweryfkować. W punktach nieciągłości \(\displaystyle{ k\pi}\) mamy średnią granic jednostronnych w tych punktach.

Ktoś mógłby się przyczepić do takiego empirycznego podejścia ale jest ono jak najbardziej poprawne jeśli pomaga w znalezieniu wyniku, który można formalnie zweryfikować.

Czyli \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } S_n(x)=f(x)}\) i to są podstawy analizy Fouriera.

Dla skończongo \(\displaystyle{ n}\) występuje efekt Gibbsa, w którym wartość jednostronnej granicy szeregu w punkcie nieciągłości jest większa od wartości jednostronnej granicy funkcji w punkcie nieciągłości.
\(\displaystyle{ \lim_{x \to 0+} S_n(x)< \lim_{x \to 0+} f(x)\cdot\frac{2}{\pi} \int_{0}^{ \pi } \frac{\sin(x)}{x}}\).

Premislav pisze: 13 sty 2021, o 02:53 ...
Stała \(\displaystyle{ 1}\) przy \(\displaystyle{ \int_{0}^{\pi}\frac{\sin x}{x}\mbox{d}x}\)
jest optymalna, bo gdy \(\displaystyle{ n\rightarrow +\infty}\), to \(\displaystyle{ g\left(\frac{\pi}{n+1}\right)}\), jako suma całkowa, dąży do \(\displaystyle{ \int_{0}^{\pi}\frac{\sin x}{x}\mbox{d}x}\)
...
Nieprawda, dla \(\displaystyle{ n\rightarrow +\infty}\) wartość szeregu \(\displaystyle{ \le \frac{\pi}{2}}\).

W treści zadania powinno chyba być \(\displaystyle{ \left| \sin(x) + \frac{\sin(2x)}{2} + ... + \frac{\sin(nx)}{n}\right| < \int_{0}^{ \pi } \frac{\sin(x)}{x}}\).
Mamy tutaj coś takiego, że im większe jest \(\displaystyle{ n}\), tym bliżej maximum sumy zbliża się do wartości tej całki ale to nie jest granica, bo w granicy \(\displaystyle{ n\rightarrow \infty}\) efekt Gibbsa znika i suma nawet nie zbliży się do wartości \(\displaystyle{ \int_{0}^{ \pi } \frac{\sin(x)}{x}}\).

Podejmowałem się tego już wcześniej ale nie umiałem tego zrobić. Jak coś wymyślę, to dopiszę. Przypuszczam, że autor zadania mógł mieć inne podejście na myśli.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Całka z sinusami

Post autor: Premislav »

pkrwczn pisze: 13 sty 2021, o 15:07
Nieprawda, dla \(\displaystyle{ n\rightarrow +\infty}\) wartość szeregu \(\displaystyle{ \le \frac{\pi}{2}}\).

W treści zadania powinno chyba być \(\displaystyle{ \left| \sin(x) + \frac{\sin(2x)}{2} + ... + \frac{\sin(nx)}{n}\right| < \int_{0}^{ \pi } \frac{\sin(x)}{x}}\).
Mamy tutaj coś takiego, że im większe jest \(\displaystyle{ n}\), tym bliżej maximum sumy zbliża się do wartości tej całki ale to nie jest granica, bo w granicy \(\displaystyle{ n\rightarrow \infty}\) efekt Gibbsa znika i suma nawet nie zbliży się do wartości \(\displaystyle{ \int_{0}^{ \pi } \frac{\sin(x)}{x}}\).
O kurczę. :o To widocznie ja nie rozumiem pewnych specyficznych całek niewłaściwych (które mają jeno pozorną osobliwość), bo rękę sobie dawałem uciąć, że to jest suma całkowa funkcji \(\displaystyle{ \frac{\sin x}{x}}\), i powinna ona zbiegać do całki (w czym początkowo utwierdzało mnie numeryczne sprawdzenie wartości sumy dla całkiem dużych, bo idących w miliony \(\displaystyle{ n}\)), a najwyraźniej tak nie jest. Nie rozumiem swojego własnego (nomen omen) niezrozumienia sum całkowych Riemanna, natomiast dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu. Dam sobie spokój z dokończeniem tego rozwiązania, bo w takim razie i tak podejście to nie zapewnia optymalności szacowania, jakkolwiek ją rozumieć.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10235
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2365 razy

Re: Całka z sinusami

Post autor: Dasio11 »

Premislav pisze: 14 sty 2021, o 01:45rękę sobie dawałem uciąć, że to jest suma całkowa funkcji \(\displaystyle{ \frac{\sin x}{x}}\), i powinna ona zbiegać do całki
W jakimś sensie zbiega, mianowicie gdy \(\displaystyle{ x = \frac{\pi}{n}}\) i \(\displaystyle{ n \to \infty}\). I stąd wynika, że szacowanie jest optymalne.
ODPOWIEDZ