Zależność pomiędzy sin or cos

Dział całkowicie poświęcony zagadnieniom związanymi z trójkątami. Temu co się w nie wpisuje i na nich opisuje - też...
Mondo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 11 sty 2011, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 261 razy
Pomógł: 7 razy

Zależność pomiędzy sin or cos

Post autor: Mondo »

Witam,

Dla rysunku

Dlaczego \(\displaystyle{ \cos(\theta_2) = \pm \sin(\theta_1)}\) chodzi mi oczywiście o to dlaczego \(\displaystyle{ \pm }\)

Oraz dlaczego skoro wwystepuje \(\displaystyle{ \pm }\) w dalszym ciagu prawdziwa jest równość \(\displaystyle{ \cos^2(\theta_1) + \cos^2(\theta_2) = 1}\)

Dziekuję

Dodano po 32 minutach 13 sekundach:
Być może odpowiedź na pytanie dlaczego +/- leży w dodatkowym komentarzu który znalazłem "Ze względy na sposób zdefiniowania kątów na rysunku, nie zawsze mamy `\theta_1 + \theta_2 = \frac{\pi}{2}` ?
pkrwczn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 27 paź 2015, o 23:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Zależność pomiędzy sin or cos

Post autor: pkrwczn »

Tam zawsze będzie plus, kąty na rysunku są już zdefiniowane a \(\displaystyle{ \theta_1 + \theta_2}\) zawsze będzie \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}}\).
Mondo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 11 sty 2011, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 261 razy
Pomógł: 7 razy

Re: Zależność pomiędzy sin or cos

Post autor: Mondo »

pkrwczn pisze: 17 paź 2020, o 13:32 Tam zawsze będzie plus, kąty na rysunku są już zdefiniowane a \(\displaystyle{ \theta_1 + \theta_2}\) zawsze będzie \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}}\).
No właśnie też nie mam pojęcia skąd taka adnotacja :roll:
Ktoś jest w stanie wyjaśnić dlaczego \(\displaystyle{ \displaystyle{ \cos(\theta_2) = \pm \sin(\theta_1)}}\)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Zależność pomiędzy sin or cos

Post autor: a4karo »

Nie powinieneś sie przejmować znakami sinusa i kosinusa - ktoś napisał ten znak z nadmiaru ostrożności.
A może być też tak, że ktoś liczy kąty od prostej ukośnej, i wtedy jeden bedzie ujemny a drugi dodatni.

W końcu niezależnie od tego jaki znak tam wstawisz, suma kwadratów kosinusów tych kątów jest równa jedynce
Mondo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 11 sty 2011, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 261 razy
Pomógł: 7 razy

Re: Zależność pomiędzy sin or cos

Post autor: Mondo »

No nie wiem, autor niby wyraznie pisze, ze suma tych katów to nie zawsze 180 stopni czego ja zupełnie nie widzę... i później w równaniach wszedzie wstawia to `\pm` :roll:

PS: a4karo, mógłbyś rzucić okiem na powiązany temat -> Równania prostych, cosinusy kierunkowe (Post by Mondo #5617574) Dziękuję :)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Zależność pomiędzy sin or cos

Post autor: a4karo »

Jak liczysz kąty od prostej ukośnej, to ich suma nie musi się zgadzać.

Usuwać minusa nie można, ale można pomnożyć obie strony przez - 1
Mondo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 11 sty 2011, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 261 razy
Pomógł: 7 razy

Re: Zależność pomiędzy sin or cos

Post autor: Mondo »

a4karo pisze: 17 paź 2020, o 22:36 Jak liczysz kąty od prostej ukośnej, to ich suma nie musi się zgadzać.
No tak tyle tylko, że wtedy nie zachodzi ta równość \(\displaystyle{ \displaystyle{ \cos(\theta_2) = \sin(\theta_1)}}\) zgadza się? Po prostu jeśli mierzymy od prostej ukośnej jak to nazywasz, czyli żeby być ścisłym od osi `x_1` to mamy zupełnie inaczej zdefiniowane katy.
a4karo pisze: 17 paź 2020, o 22:36 Usuwać minusa nie można, ale można pomnożyć obie strony przez - 1
Racja, OK. A to równanie \(\displaystyle{ \displaystyle{ X_2 = X_1 \tan(\theta_1) + C}}\) kojarzysz z czego wynika? Najbardziej mnie zaskakuje jakaś stała tutaj :roll:
pkrwczn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 27 paź 2015, o 23:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Zależność pomiędzy sin or cos

Post autor: pkrwczn »

Odpowiedź na zadanie pytanie została już udzielona. Jeśli chcemy zabrać się do analizy i interpretacji to potrzebny jest kontekst. Jaki jest tytuł książki, z której rysunek pochodzi? Albo jakieś cytaty.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Zależność pomiędzy sin or cos

Post autor: a4karo »

Dlatego napisali `pm`
ODPOWIEDZ