Prawdopodobienstwo wylosowania liczb

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Kamil510
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 6 cze 2020, o 19:41
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19

Prawdopodobienstwo wylosowania liczb

Post autor: Kamil510 »

Jakie jest prawdopodobienstwo, ze sposrod liczb naturalnych od 1 do 100 wylosujemy trzy, z ktorych co najmniej jedna bedzie dwucyfrowa i podzielna przez 3?

Ja chce to zrobic z przeciwnego zdarzenia. Czyli moge wylosowac 9 jednocyfrowych, jedna setke i dwucyfrowa niepodzielna przez 3.

Mam problem z wyznaczeniem tych liczb dwucyfrowych niepodzielnych przez 3. Ktos moze pomoc?
Awatar użytkownika
Lider_M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 6 maja 2005, o 12:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MiNI PW
Pomógł: 258 razy

Re: Prawdopodobienstwo wylosowania liczb

Post autor: Lider_M »

Oblicz ile jest podzielnych przez \(3\) na początek oraz odejmij ten wynik od liczby wszystkich dwucyfrowych liczb.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Prawdopodobienstwo wylosowania liczb

Post autor: a4karo »

Kamil510 pisze: 14 lip 2020, o 22:08 Jakie jest prawdopodobienstwo, ze sposrod liczb naturalnych od 1 do 100 wylosujemy trzy, z ktorych co najmniej jedna bedzie dwucyfrowa i podzielna przez 3?

Ja chce to zrobic z przeciwnego zdarzenia. Czyli moge wylosowac 9 jednocyfrowych, jedna setke i dwucyfrowa niepodzielna przez 3.

Mam problem z wyznaczeniem tych liczb dwucyfrowych niepodzielnych przez 3. Ktos moze pomoc?
Spróbuj na palcach. To proste.
Kamil510
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 6 cze 2020, o 19:41
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19

Re: Prawdopodobienstwo wylosowania liczb

Post autor: Kamil510 »

Dobra, mam juz ze to 70 (60 dwucyfrowych niepodzielnych przez 3, 9 jednocyfrowych oraz 1 setka). Co mam teraz z tym zrobic? Dzialani 70 nad 3 (dwumian Newtona)?
ODPOWIEDZ