Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Tak, gdzieś to było. Tylko ja za bardzo nie mogę bronić Żydów/żydów, bo się na nich nie znam.
iksinski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 14 lut 2015, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: slask

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: iksinski »

Niepokonana pisze: 8 mar 2020, o 00:20 No to widzi Pan. W takim razie powinien mówić Pan tylko mądre rzeczy albo jak ja zadawać mnóstwo głupich pytań. Takie jest moje zdanie.
No to widzi Pani. Niech Pani zada pytanie Bogu, bo na tym świecie mądrych nie ma.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: a4karo »

Niepokonana pisze: 8 mar 2020, o 00:27 Tak, gdzieś to było. Tylko ja za bardzo nie mogę bronić Żydów/żydów, bo się na nich nie znam.
A sam fakt, że są takimi samymi ludźmi ja Ty czy ja nie wystarczy. Godności nie mają, żeby byle chłystek ich obrażał?
iksinski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 14 lut 2015, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: slask

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: iksinski »

a4karo pisze: 8 mar 2020, o 00:37 A sam fakt, że są takimi samymi ludźmi ja Ty czy ja nie wystarczy. Godności nie mają, żeby byle chłystek ich obrażał?
To wszystko przez te kompleksy, które rodzą się z nadmiaru. Ja nic do Żydów nie mam, to są bardzo mądrzy ludzie, ale brakuje im jakiejś większej śmiałości. Zresztą nie będe tu uprawiał psychoanalizy.

Dodano po 1 godzinie 1 minucie 19 sekundach:
O jedno mam tylko pretensję. Od kiedy tu jestem z góry założono, że ze mnie antysemita, jakby sam fakt bycia Polakiem oznaczał antysemityzm. Bądźcie bardziej rozsądni. To, że korzystam z książek Uniwersytetu Łódzkiego i cenię system syntaktyczny Słupeckiego nie oznacza, że mam jakiś wstręt do książki "Wstęp do matematyki". Tak jak pisałem, chciałem się zapoznać z ZFC i dlatego sięgnąłem po tę publikację. Uważam system dedukcji naturalnej za najdoskonalszy, bo składa sie z samych reguł. A co mnie spotyka? Jakieś kpiny, szyderstwa i podśmiewuchy. Gdzie się podział wasz rozum.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: a4karo »

Uderz w stół...

To akurat było o arku.
iksinski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 14 lut 2015, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: slask

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: iksinski »

"To wszystko przez te kompleksy, które rodzą się z nadmiaru". To nie było o arku ale ogólnie o ludziach zbyt uczonych.
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Psiaczek »

Jeśli idzie o uczonych i Boga , to można Pascala zacytować:

"Ogień Bóg Abrahama, Bóg Izaaka, Bóg Jakuba, a nie filozofów i uczonych. Pewność. Pewność. Uczucie. Radość. Pokój."
iksinski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 14 lut 2015, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: slask

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: iksinski »

Nie miał zbytniego wglądu w filozoficzny umysł. To wszystko jest udziałem filozofa. Ta iskra zrozumienia to tylko mała petarda, zamiast pełnego rozbłysku.

Dodano po 24 minutach 23 sekundach:
Emil Cioran miał przebłysków więcej. Jego "Zeszyty 1957--1972" wydane pośmiertnie wbrew jego życzeniu są tego świadectwem.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

iksinski pisze:Platon się w nim zabujał i zrobił z niego homo w swoich dialogach, a Ty powtarzasz jak kołowrotek jakieś wymysły i projekcje komentatorów z drugiej ręki.
Źródło: dude, just trust me. To, jak rozumiem, nie jest żałosne. Mam rozumieć, że Ty żyłeś w tych czasach, w których miał żyć Sokrates i dobrze wiesz, jak było, bądź dysponujesz innymi źródłami aniżeli wywodzące się z trzech wspomnianych przeze mnie? Czy to jednak tylko podobne wymysły, jak jakiś tam Bóg na kiju?

Dodano po 1 minucie 1 sekundzie:
Przepraszam, nie na jednym kiju, lecz na dwóch skrzyżowanych, mój błąd (dawno nie otrzymałem ostrzeżenia).
iksinski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 14 lut 2015, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: slask

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: iksinski »

Premislav pisze: 8 mar 2020, o 10:29 Źródło: dude, just trust me. To, jak rozumiem, nie jest żałosne. Mam rozumieć, że Ty żyłeś w tych czasach, w których miał żyć Sokrates i dobrze wiesz, jak było, bądź dysponujesz innymi źródłami aniżeli wywodzące się z trzech wspomnianych przeze mnie? Czy to jednak tylko podobne wymysły, jak jakiś tam Bóg na kiju?
Fakty są takie. To był włóczęga. Kto o nim pisał. Przeciwnicy i zwolennicy. Kto w tamtych czasach umiał pisać, elita. Kto w nim coś dostrzegł. Platon. O kim pisał w wielu dialogach o nim. Kto używał pierwszy dialektyki. Sokrates. A cała filozofia to przypisy do Platona. Więc kto jest ojcem filozofii? Zarzut efebofilii jest tak śmieszny w tym kontekście, że nawet nie warto go brać poważnie.

Dodano po 1 minucie 1 sekundzie:
Przepraszam, nie na jednym kiju, lecz na dwóch skrzyżowanych, mój błąd (dawno nie otrzymałem ostrzeżenia).
Nie mieszaj Boga z człowiekiem. Żaden człowiek nie jest Bogiem i wie to nawet dziecko. Jeśli nie wiesz idż do przedszkola.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

iksinski pisze:Fakty są takie. To był włóczęga. Kto o nim pisał. Przeciwnicy i zwolennicy. Kto w tamtych czasach umiał pisać, elita. Kto w nim coś dostrzegł. Platon. O kim pisał w wielu dialogach o nim. Kto używał pierwszy dialektyki. Sokrates. A cała filozofia to przypisy do Platona. Zarzut efebofilii jest tak śmieszny w tym kontekście, że nawet nie warto go brać poważnie.
Przepraszam bardzo, a mogę spytać, o czym chromolisz? Ostatnie zdanie nijak ma się do poprzednich. To trochę straszne, że zabierasz się za książki jak wspomniane, a brakuje Ci nawet intuicyjnej, nieformalnej znajomości logiki, którą przejawiają uczniowie szkoły średniej i wiele młodszych osób.
iksinski pisze:Nie mieszaj Boga z człowiekiem.
No według katolików Chrystus za ziemskiego życia miał naturę boską i ludzką, por. unia hipostatyczna. xD Do tego nawiązywałem.

Dodano po 2 minutach 17 sekundach:
Poza tym już pisałem, że to, jak żył twórca, nie świadczy o wartości jego dzieła (co najwyżej w przypadku filozofów może prowadzić do zastanowienia nad konsekwencją czy jej brakiem), za dużo chyba czasu poświęcamy takiej bzdurze, jak to, czy Sokrates był efebofilem (a według naszej najlepszej wiedzy był, tylko co to zmienia).
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

iksinski pisze: 8 mar 2020, o 11:33 Fakty są takie. To był włóczęga. Kto o nim pisał. Przeciwnicy i zwolennicy. Kto w tamtych czasach umiał pisać, elita. Kto w nim coś dostrzegł. Platon. O kim pisał w wielu dialogach o nim.
Mniej więcej się zgadza. Poza jedynie tym, że Sokrates nie był włóczęgą. Był obywatelem Aten i stać go było na zbroję hoplity, a więc takim zupełnym biedakiem nie był. Owszem Platon twierdzi, że był niezamożny, ale ten sam Platon opisuje, że Sokrates był efebofilem lub pedofilem. Wszystko, co wiemy o Sokratesie, wiemy od Platona. Na jakiej podstawie wybierasz jedne opisy Platona jako fakty, a inne odrzucasz jako zniekształcenia?
iksinski pisze: 8 mar 2020, o 11:33 Kto używał pierwszy dialektyki. Sokrates.
Nieprawda. Parmenides, Zenon z Elei. Ogólnie eleaci.
iksinski pisze: 8 mar 2020, o 11:33 A cała filozofia to przypisy do Platona.
To opinia pewnego XX wiecznego filozofia. Nie każdy się z nią zgadza.
iksinski pisze: 8 mar 2020, o 11:33 Więc kto jest ojcem filozofii? Zarzut efebofilii jest tak śmieszny w tym kontekście, że nawet nie warto go brać poważnie.
Nawet jeśli uznać, że Sokrates jest ojcem filozofii, co nie jest prawdą, to w jaki sposób wyklucza to jego efebofilię? Wybitny lub choćby najwybitniejszy filozof nie może być efebofilem, bo...? Gdzie jest w tej wypowiedzi argument? Sama deklaracja, że coś jest śmieszne, nie jest poważnym argumentem. Kiedyś ludzie twierdzili, że sugestia, że Ziemia jest okrągła, jest śmieszna.
iksinski pisze: 8 mar 2020, o 01:48 Tak jak pisałem, chciałem się zapoznać z ZFC i dlatego sięgnąłem po tę publikację. Uważam system dedukcji naturalnej za najdoskonalszy, bo składa sie z samych reguł. A co mnie spotyka? Jakieś kpiny, szyderstwa i podśmiewuchy. Gdzie się podział wasz rozum.
Twój argument o wyższości naturalnej dedukcji Jaśkowskiego-Gentzena nad systemami Hilberta nie jest zbyt przekonujący, ale nie mam nic przeciwko tej Twojej preferencji. Każdy ma prawo do własnego poczucia smaku w matematyce. Bardzo dobrze, że chcesz się zapoznać z ZFC. Nie ma też nic złego w samokształceniu. Możesz mieć też merytoryczne i uargumentowane zarzuty wobec książki Kraszewskiego (w tym momencie nie masz). Nie mam nic przeciwko temu.

ZFC nie jest teorią rozstrzygalną. Dowód, że nie jest rozstrzygalna sprowadza się do rozstrzygalności arytmetyki liczb naturalnych i ostatecznie poprzez numerację Gödla do prostego argumentu przekątniowego. Jest to dowód, który był wielokrotnie przedstawiany na rozmaitych wykładach i analizowany przez dziesiątki tysięcy studentów logiki na świecie. Szansa, że jest w nim błąd jest bardzo niewielka. Również ja przeanalizowałem ten dowód i uważam go za poprawny. Oczywiście, że jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że wszyscy przeoczyli jakiś szczegół, który czyni ten dowód niepoprawnym.

Ty natomiast uczysz się dopiero przekształcać i odczytywać formuły ZFC. Czy nie uważasz za trochę niepoważne wysuwać w tej sytuacji twierdzenie, że ZFC jest rozstrzygalną i popierać je krótkim, nieczytelnym szkicem, w którym popełniasz błędy składniowe? To między innymi sprawia, że stajesz się w oczach użytkowników tego forum postacią komiczną.

Arku mógłbyś napisać coś więcej o komputerach sprzed kilkunastu tysięcy lat na Syberii? Historycy matematyki są zgodni, że Egipcjanie przybliżali \(\displaystyle{ \pi \approx 3}\), nie dlatego, że Egipcjanie byli głupi tylko dlatego, że to wystarczało na ich potrzeby inżynieryjne. Poza tym Arku musze Cię poinformować, że jeśli ktoś kogoś obraża i obrzuca inwektywami, to wcale nie oznacza, że wygrywa z nim spór merytorycznie. To raczej świadczy o bezsilności intelektualnej i braku argumentów. Obserwujemy to w tym temacie na dwóch podręcznikowych przykładach.
Ostatnio zmieniony 8 mar 2020, o 12:13 przez Slup, łącznie zmieniany 2 razy.
iksinski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 14 lut 2015, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: slask

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: iksinski »

Premislav pisze: 8 mar 2020, o 11:45 Przepraszam bardzo, a mogę spytać, o czym chromolisz? Ostatnie zdanie nijak ma się do poprzednich. To trochę straszne, że zabierasz się za książki jak wspomniane, a brakuje Ci nawet intuicyjnej, nieformalnej znajomości logiki, którą przejawiają uczniowie szkoły średniej i wiele młodszych osób.


Znawca logiki się znalazł, co boi się przeanalizować jednego mojego dowodu w temacie.
Zarzut efebofilii jest według Ciebie niby rozsądny? Jaki arystokrata lgnąłby do żebraka, gdyby nie istniał jakiś inny powód niż tylko pociąg fizyczny. To nie Sokrates zalecał się do Platona ale Platon do Sokratesa.
Poza tym już pisałem, że to, jak żył twórca, nie świadczy o wartości jego dzieła (co najwyżej w przypadku filozofów może prowadzić do zastanowienia nad konsekwencją czy jej brakiem), za dużo chyba czasu poświęcamy takiej bzdurze, jak to, czy Sokrates był efebofilem (a według naszej najlepszej wiedzy był, tylko co to zmienia).
Konsekwencja jest oczywista. Sokrates był twórcą dialektyki. Dialektyka zapoczątkowała logikę. Logika zapoczątkowała matematykę teoretyczną. Bez Sokratesa ludzie tkwiliby w jaskiniach i rozpalali ogień. A ty sobie stawiasz jakieś głupie zarzuty o efebofilii i trzymasz się tego jak pijany płotu.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

iksinski pisze: 8 mar 2020, o 12:11 Konsekwencja jest oczywista. Sokrates był twórcą dialektyki. Dialektyka zapoczątkowała logikę. Logika zapoczątkowała matematykę teoretyczną. Bez Sokratesa ludzie tkwiliby w jaskiniach i rozpalali ogień.
Przeceniasz rolę jednostki w rozwoju nauki. Ale to ja oczywiście jestem niewolnikiem swoich rzekomych autorytetów...

Poza tym Twoja wypowiedź zawiera nieścisłości. Matematyka istniała już w czasach Sokratesa. W jej rozwój mieli wkład pitagorejczycy. W czasach Sokratesa ludzie nie siedzieli w jaskiniach. Logikę formalną zapoczątkował Arystoteles, który był uczniem Platona. Platon czerpał z Sokratesa, pitagorejczyków, Parmenidesa. Sokrates w kontrze do Protagorasa oraz sofistów przejął metodę dialektyczną, która była wartościowym elementem ich działalności. Za twórcę dialektyki uważa się Parmenidesa i szkołę eleacką, z której osiągnięć korzystali sofiści. Ogólnie nie ma jednej osoby, którą można wskazać jako autora metody dedukcyjnej, która jest największym osiągnięciem starożytnych Greków.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Panie a4karo, właśnie dlatego nie mogę ich bronić.
ODPOWIEDZ