Najstarsze konkursy/olimpiady matematyczne?

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Peter_85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 14 sie 2010, o 12:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 3 razy

Najstarsze konkursy/olimpiady matematyczne?

Post autor: Peter_85 »

Pierwsza edycja MOM odbyła się w 1959 roku, polska OM wystartowała w 1949 roku, a co z latami wcześniejszymi? Nie licząc konkursu Putnama (pierwsza edycja: rok 1938) nigdy nie natknąłem się na jakiekolwiek zadania typu olimpijskiego sprzed lat 40. ubiegłego wieku. Czy w tamtych czasach koncepcja konkursów matematycznych (szkolnych/uczelnianych) jeszcze się nie narodziła, ewentualnie tego rodzaju konkursy miały bardzo ograniczony, lokalny zasięg? Dysponujemy jakimikolwiek danymi na ten temat?
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

Najstarsze konkursy/olimpiady matematyczne?

Post autor: Elayne »

Przypuszczam, że prekursorem konkursów matematycznych dla uczniów szkół średnich jest konkurs matematyczny Eötvösa rozegrany na Węgrzech w 1894 roku.
Poza tym zerknij na KöMaL:
en.wikipedia.org/wiki/Középiskolai_Matematikai_és_Fizikai_Lapok
alfacentaur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 15 lis 2016, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy

Re: Najstarsze konkursy/olimpiady matematyczne?

Post autor: alfacentaur »

Przez następne 500 lat Arabowie, a później Europejczycy, bezskutecznie poszukiwali metody rozwiązywania równań stopnia trzeciego. Luca Pacioli (1445-1514) w swoim dziele zatytułowanym Summa de Arithmetica stwierdził wręcz, że ,,dla równań sześciennych nie ma sposobu w arytmetyce, tak samo jak nie ma sposobu w geometrii na kwadraturę koła”. Wreszcie metodę tę udało się znaleźć profesorowi Uniwersytetu w Bolonii, Scipiowi del Ferro (1465-1526). Del Ferro nigdy nie ujawnił szczegółów swojego rozwiązania z tej prostej przyczyny, że w owych czasach o klasie uczonego decydowała liczba problemów jakie umiał rozwiązać, a których inni rozwiązać nie potrafili. Swoją tajemnicę zdradził, dopiero tuż przed śmiercią, swojemu uczniowi Antonio Marii Fiorze. Uczeń ów, chcąc wzbogacić się na odkryciu del Ferra, postanowił wykorzystać je podczas popularnych wówczas turniejów matematycznych. W 1534 roku do pojedynku z Fiorem stanął Nicolo Fontana zwany Tartaglią czyli Jąkałą (1500-1557). Wszystkie zadania Fiora dotyczyły równań stopnia trzeciego postaci:
ODPOWIEDZ