Teoria grup/reprezentacji

Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Teoria grup/reprezentacji

Post autor: Gosda »

Hej,
szukam książki poświęconej teorii grup/reprezentacji z naciskiem na użycie tych rzeczy w chemii. Dawno temu zaliczyłem kilka wykładów z algebry abstrakcyjnej, ale to było na wydziale matematyki i dlatego nie do końca mi wystarcza. W podręczniku Bielańskiego do nieorganicznej jest wprawdzie jeden rozdział na ten temat, ale napisany w tak zawiły sposób, że ja, jako matematyk, mam problemy z jego pełnym zrozumieniem.

Może ktoś na forum coś czytał ostatnio i mu się spodobało? :D Język dowolny, byle nowożytny.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Teoria grup/reprezentacji

Post autor: Slup »

Jest piękna książeczka Serre'a Linear representations of finite groups. Pierwsza część dotyczy tematyki zawartej w tytule (i nie zawiera dowodów, bo w końcu dobrze by czytelnik sam wszystko udowodnił). Druga część dotyczy reprezentacji grup zwartych i bardziej zaawansowanych tematów (pierścienie Grothendiecka dla reprezentacji, charakter Brauera). Związek z chemią jest taki, że żona Serre'a była (albo jest) chemikiem z wykształcenia.
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Teoria grup/reprezentacji

Post autor: Gosda »

Dzięki wielkie! Mają to w zbiorach wydziałowej biblioteki, wypożyczam właśnie i zobaczymy, co to będzie :D
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Teoria grup/reprezentacji

Post autor: Slup »

Z polsko języcznej literatury możesz też wypożyczyć książkę J.Browkina.
ODPOWIEDZ