Rzut poziomy

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Rzut poziomy

Post autor: Niepokonana »

Witam
Mam szczęście, tym razem jedno zadanie a nie 10. :)
Pocisk karabinu wystrzelony poziomo z prędkością \(\displaystyle{ V_{0}=910 \frac{m}{s}}\)z wysokości \(\displaystyle{ H=10m}\) opadł na ziemię po przebyciu drogi \(\displaystyle{ s=850m}\). Oblicz zasięg. \(\displaystyle{ Z=?}\)
Wiadomo, że ciało w rzucie poziomym porusza się po paraboli i długość tej paraboli znamy.
I to jest dziwne zadanie według mnie, bo wzór na zasięg to \(\displaystyle{ Z=V_{0}\cdot t_{s}}\), więc nie rozumiem, po co podano długość tej paraboli... Proszę o pomoc.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: korki_fizyka »

Niepokonana pisze: 30 paź 2019, o 20:02
Wiadomo, że ciało w rzucie poziomym porusza się po paraboli i długość tej paraboli znamy.
Naprawdę ? ja nie znam :(
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: Janusz Tracz »

korki_fizyka pisze: 30 paź 2019, o 21:26
Niepokonana pisze: 30 paź 2019, o 20:02
Wiadomo, że ciało w rzucie poziomym porusza się po paraboli i długość tej paraboli znamy.
Naprawdę ? ja nie znam :(
W treści jest napisane, że długość drogi to \(\displaystyle{ s=850m}\) więc jest to wartość znana (jak już to bardziej bym się zastanawiał czy pocisk lata po paraboli **). Mam podobne wrażanie, że zadanie jest dziwnie sformowane. Bo jeśli opory powietrza pomijamy to wzór na zasięg to faktycznie \(\displaystyle{ V_0t_s}\). No chyba, że oporów nie pomijamy (** wtedy pocisk leci po krzywej balistycznej) wtedy można by było policzyć trajektorię takiego pocisku i z założenia, że jej długość jest znana wyliczyć zasięg (choć to wtedy to zadanie staje się dużo trudniejsze)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: Niepokonana »

Nie no pomijamy opory powietrza. A więc mówi Pan, żeby policzyć po prostu normalnie?

A widzisz, korki fizyka, jednak jesteśmy podobni. Oboje nie umiemy czytać ze zrozumieniem.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: janusz47 »

Prawdziwa treść zadania szkolnego

Z doświadczeń wiadomo, że pocisk karabinowy typu \(\displaystyle{ SS109 }\) wystrzelony poziomo z prędkością \(\displaystyle{ 910 \frac{m}{s} }\) z wysokości \(\displaystyle{ 10 m }\) opada na ziemię po przebyciu \(\displaystyle{ 850m.}\) Oblicz zasięg tego pocisku z pominięciem oporów powietrza. O ile byłby większy?
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: Niepokonana »

Ja mam bez tej dziwnej nazwy \(\displaystyle{ SS109}\) i bez tego o ile byłby większy. Ja mam tylko oblicz zasięg. Bo to nam pani ze swojego zbioru podyktowała. Chociaż mam napisane "z doświadczeń wiadomo, że" ale tę część zdania można pominąć.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: janusz47 »

Z "doświadczeń wiadomo" - ta część zadania jest ważna, bo mamy określić o ile obliczony zasięg ze wzoru \(\displaystyle{ Z=...}\) jest większy od \(\displaystyle{ 850 m. }\)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: Niepokonana »

No ja właśnie tego nie rozumiem, bo przecież zasięg ma być mniejszy niż droga przebyta w locie, co nie?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: Janusz Tracz »

janusz47 pisze: 30 paź 2019, o 22:07 Z "doświadczeń wiadomo" - ta część zadania jest ważna, bo mamy określić o ile obliczony zasięg ze wzoru \(\displaystyle{ Z=...}\) jest większy od \(\displaystyle{ 850 m. }\)
To wartościowa uwaga. Z doświadczenia (eksperymentu rzeczywistego z oparami powietrza itd.) wynika, że pocisk lata na \(\displaystyle{ 850m}\) a przyjmując model pomijający opory czyli tradycyjny wzór szkolny dostajemy ... coś innego. I teraz się pytamy o ile się różni rzeczywistość od teorii. Innymi słowy badamy błąd przyjętego modelu. Można pokazać, że \(\displaystyle{ t_s}\) to około \(\displaystyle{ 1,41}\) z wzoru na spadek swobodny \(\displaystyle{ t_s= \sqrt{2h/g} }\) więc \(\displaystyle{ Z=910*1.41}\) to jest wynik teoretyczny. Błąd bezwzględny modelu to \(\displaystyle{ \left| 910*1.41-850\right| }\).
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: janusz47 »

Doświadczalnie stwierdzono, uwzględniając opory powietrza, że zasięg pocisku \(\displaystyle{ SS109 }\) wynosi \(\displaystyle{ 850 m. }\)

Mamy obliczyć zasięg tego pocisku przy bezwietrznej pogodzie, pomijając opory powietrza. O ile on jest większy?
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: Niepokonana »

A dobra dziękuję, bo to było podchwytliwe.
Nie, panie Januszu, naprawdę pani mi nie podyktowała nic o wietrze.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: korki_fizyka »

Niepokonana pisze: 30 paź 2019, o 21:50

A widzisz, korki fizyka, jednak jesteśmy podobni. Oboje nie umiemy czytać ze zrozumieniem.
To Ci się tylko wydaje :) nie domyśliłaś się w moim poście sarkazmu ;) Czy Ty przepisujesz te zadania ze słuchu ?
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: Niepokonana »

Tak, tak, teraz się tłumacz sarkazmem. Myślisz, że ja się cieszę, że jesteś do mnie podobny? Oczywiście, że nie.
No a jak mam je przepisywać jak nie ze słuchu?
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: korki_fizyka »

Niepokonana pisze: 30 paź 2019, o 22:44 No a jak mam je przepisywać jak nie ze słuchu?
Kup sobie zbiór zadań.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Rzut poziomy

Post autor: Niepokonana »

Nie, bo to jest tak, że my mamy jeden, a pani kilka/kilkanaście i nam dyktuje jak są zadania z innego zbioru niż nasz.
ODPOWIEDZ