Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

daras170
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 707
Rejestracja: 24 mar 2014, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toronto
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 73 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: daras170 »

Niepokonana pisze: 14 paź 2019, o 16:17 Slup tak bardzo masz rację.
Tak, to bardzo pasuje do słupa.

Errata: @kmarciniak1
Cenniejszą nagrodą jest Nagroda Solidarności (1 mln euro) przyznawana od 2014, z czego 70% ma być przeznaczone na rozwój w obszarach tematycznych wskazanych przez laureata. Założona z wielkim mozołem przez R. Sikorskiego przy udziale funduszy unijnych nazwana imieniem Lecha Wałęsy. Wiem znowu zaczniecie psioczyć i narzekać, że to taki, owaki, że to kasa Sorosa itd. itp. Naród z nas wielki ale społeczeństwo żadne i kto to powiedział ?
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Takie filmiki oglądają tylko wyznawcy jedynie słusznej prawdy, prawdziwi polacy, słuchający co niedziela z ambon arcybiskupów-pederastów kryjących swoich koleżków-pedofili, czytający odRzeczy i podobne brednie, wpłacający połowę swojej emerytury na "radio ma ryja", które robi im codziennie kisiel z mózgu, dławiący się wódą kupioną za to "co im się należy" czyli za 500+, odmawiający praw mniejszościom etnicznym lub innego wyznania czy orientacji seksualnej wreszcie odmawiający jakichkolwiek praw kobietom zgwałconym przez faszystowskich nazioli z orłem na piersiach.
Rozumiem kolega był przeszkolony w TVN i pewnie za wzorową naukę dostał paszport TV-enu gratuluję...

Taki właśnie poziom ma większość współczesnych "uczonych" i intelektualistów..., właśnie takie poglądy i zachowania...

Lewacka propaganda zatruwa umysły jak Wisłę w Warszawie...
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: kmarciniak1 »

Slup pisze: 14 paź 2019, o 15:37 Mam wrażenie, że jej literatura nie wywodzi się z tradycji polskiej kultury. Myślę, że inspiracji Pani Tokarczuk należy raczej szukać poza polską literaturą.
Oj to dość kontrowersyjne stwierdzenie. Oczywiście pewne inspiracje Olgi Tokarczuk są z literatury powszechnej ale nie wydaje mi się, że można stwierdzić, że nie wywodzi się ona również z polskiej kultury. W ogóle sądzę, że bardzo trudno byłoby być polskim pisarzem, który nie czerpie z ojczystych wzorców. Pisarze są zwykle osobami przesiąkniętymi wieloma lekturami z naszego polskiego podwórka. Zresztą pisarstwo Tokarczuk wcale nie jest jakimś osobnym zjawiskiem na tle polskiej literatury współczesnej. Przecież lata 90 w których debiutowała to czas tworzenia się nowego języka polskiej literatury, który starał się jakoś ujarzmić popularny już wtedy na zachodzie postmodernizm. Wtedy debiutowali również Andrzej Stasiuk, Manuela Gretkowska czy też trochę później Michał Witkowski i Dorota Masłowska. Wszyscy Ci pisarze starali się nadać jakiś nowy kierunek naszej rodzimej literaturze.A już przechodząc konkretnie do utworów to chociażby " Prawiek i inne czasy" chociaż czerpiący z Marquezowskiego realizmu magicznego to książka do bólu polska. Dawno temu to czytałem ale jest to jakaś tam próba zbudowania axis mundi na polskiej wsi, coś jak u Reymonta. Z kolei w"Księgach Jakubowych" pojawia się chociażby wątek polskiej barokowej poetki Elżbiety Drużbackiej. Tak więc nie sądze, że takie odcięcie Tokarczuk od polskiej tradycji jest uprawnione. Oczywiście nie jest to polskość w stylu Sienkiewicza czy Mickiewicza spod znaku romantyzm, sarmatyzm, Jezus, Maryja. Ale rzekłbym, że jest to nawet coś lepszego.

Dodano po 3 godzinach 46 minutach 31 sekundach:
A w ogóle czemu tu jeszcze nikt nie komentuje wyborów? Niby wiadomo, że wynik raczej mało zaskakujący choć to, że Konfederacja przekroczyła próg to jednak dość smutne. Ja jestem osobiście zadowolony, że kandydatka partii Razem weszła z mojego okręgu do sejmu. Bo w skali kraju sztuka ta udała się raptem sześciu członkom tej partii, a też mój okręg jest raczej wiejski.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Ja nie rozumiem, dlaczego tylu ludzi głosuje na PiS, przecież są lepsze partie. Nawet jeżeli niedobre, to oferujące jakieś dobre zmiany typu pozwolenie na homoseksualne małżeństwa.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

O widzę wielkiego orędownika partii razem , dzisiaj oglądałem TV i widziałem , że z nory wyszły same stare zombiaki typu Dukaczewski namaszczać narybek typu np. komisarz Zandberg...

Dodano po 3 minutach 54 sekundach:
Ja się przyznam, że głosowałem na Pana Brauna i tego nie ukrywam...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Duża grupa to beneficjenci programów socjalnych PiS, zwłaszcza mniej zamożni: cienko przędli, drużyna Jarka sypnęła im pieniędzmi, tym samym spełniając obietnice wyborcze, i to doceniają. To zapewniło im jako taką wiarygodność (przynajmniej w tej kwestii). Na każdym innym polu jest ugrupowanie, które wypada lepiej, jakkolwiek „lepiej" rozumieć (czy w stronę ekstremalnie katolicką, czy laicką; czy wolnorynkową, czy przeciwnie).
Nawet jeśli ktoś osiąga satysfakcję z nagonki na LGBT (co samo w sobie jest obrzydliwe), to Konfederacja zawiera indywidua w większym stopniu obiecujące taki kierunek spraw. Nawet jeśli ktoś kupuje narrację o wstawaniu z kolan (dosyć dziwnie brzmiące ze strony partii, która tak troskliwie zajmuje się genitaliami USA), to Braun żwawiej by wstawał itd.

Szkoda, że nie ma głosowania preferencyjnego. :(

Ja się przyznam, że głosowałem w wyborach do Sejmu na Lewicę (akurat nie na komisarza, choć i na niego mógłbym, cieszę się, że wszedł), a do Senatu był słaby wybór, więc drogą eliminacji pani Borys-Damięcka z baardzo nielubianego przeze mnie ugrupowania (wciąż lepsze to niż PiS).

Dodano po 24 minutach 23 sekundach:
Duże brawa dla PSL/Koalicji Polskiej, gdybym miał większą wiarę w to, że nie wejdą w układy z PiS, to może bym zagłosował, bo naprawdę w wielu miejscach sensowny program, poza tym TVP i taktyczna choroba Korwina zapewniły Konfederacji wejście (szkoda, że Mentzen nie ma mandatu, byłby pocieszniejszy niż jakieś Berkowicze na kiju). Lewica tak jak szacowałem, KO minimalnie gorzej. Największa niewiadoma była moim zdaniem na liniach Koalicja Polska vs PiS i Konfederacja vs PiS.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

kmarciniak1 pisze: 14 paź 2019, o 21:25 Oj to dość kontrowersyjne stwierdzenie. Oczywiście pewne inspiracje Olgi Tokarczuk są z literatury powszechnej ale nie wydaje mi się, że można stwierdzić, że nie wywodzi się ona również z polskiej kultury.
Masz rację. Nie da się zaprzeczyć, że polska kultura miała wpływ na tę twórczość. Pozostaje kwestia stopnia tego wpływu, a to jest spór nierozstrzygalny i nieprecyzyjnie sformułowany. O najważniejszych inspiracjach Tokarczuk można przeczytać w artykule "Tropem Herezji" opublikowanym w Tygodniku Powszechnym w 2014. Autorka wymienia psychoterapię, psychologię głębi, astrologię, new age, politeizm, frankistów.

PIS ma olbrzymie poparcie tej części społeczeństwa, która wykonuje najcięższe i najbardziej potrzebne społecznie prace (rolnicy, budowlańcy, robotnicy w montowniach i zakładach przemysłowych). Jest to owa słynna "klasa ludowa" z publikacji Krytyki Politycznej. To poparcie wynika stąd, że jest to pierwsza partia po 1989, która dokonała efektywnej i (moim zdaniem) sprawiedliwej redystrybucji dochodu w ramach programów socjalnych. Oczywiście na tej redystrybucji straciły osoby lepiej zarabiające np. te programujące aplikacje, które służą do zmiany stylu na zdjęciach w oparciu o głębokie sieci neuronowe. Jak wiadomo takie aplikacje i szczególnie algorytmy, które za nimi stoją, są bardzo ciekawe, ale ich przydatność ogranicza się do zdjęć wykonywanych przez młodzież z osiedli deweloperskich na najnowszym smartphonie.

W obecnej sytuacji poważnym problemem PIS-u i jednocześnie wielką nadzieją opozycji są wybory prezydenckie. Wynika to stąd, że na PIS i Konfederację głosowało mniej więcej tyle samo wyborców co na lewicowo-liberalne ugrupowania. Podobny będzie rozkład głosów na kandydata rządowego i opozycyjnego w wyborach prezydenckich, a więc ich wynik jest niejasny. Bez prezydenta natomiast PIS nie ma swobody działania.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Dlaczego uważasz, że redystrybucja jest sprawiedliwa? Zgodziłbym się z tym, że może być środkiem w rozwiązywaniu pewnych problemów (jak skrajne ubóstwo), podobnie zgadzam się, że podatek cukrowy jako środek w walce z plagą otyłości działa (gdyż to po prostu fakt), nawet jeśli nie czyni mnie to entuzjastą takich rozwiązań (eufemizm), ale ciekaw jestem Twojego pojmowania sprawiedliwości.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: kmarciniak1 »

No rzeczywiście ten new age czy astrologia to mało polskie korzenie lecz to też nie jest tylko "Tokarczukowe". Wystarczy obejrzeć dowolny wywiad z Manuelą Gretkowską i jest spora szansa że już po kilku minutach ta autorka powie coś w tych klimatach. A i dawniej w polskiej literaturze Witkacy interesował się chociażby seansami spirytystycznymi. Tak więc nie jest też tak, że takie inspiracje są w polskiej literaturze czymś niebywale zaskakującym.
Slup pisze: 15 paź 2019, o 08:12

PIS ma olbrzymie poparcie tej części społeczeństwa, która wykonuje najcięższe i najbardziej potrzebne społecznie prace (rolnicy, budowlańcy, robotnicy w montowniach i zakładach przemysłowych). Jest to owa słynna "klasa ludowa" z publikacji Krytyki Politycznej. To poparcie wynika stąd, że jest to pierwsza partia po 1989, która dokonała efektywnej i (moim zdaniem) sprawiedliwej redystrybucji dochodu w ramach programów socjalnych. Oczywiście na tej redystrybucji straciły osoby lepiej zarabiające np. te programujące aplikacje, które służą do zmiany stylu na zdjęciach w oparciu o głębokie sieci neuronowe. Jak wiadomo takie aplikacje i szczególnie algorytmy, które za nimi stoją, są bardzo ciekawe, ale ich przydatność ogranicza się do zdjęć wykonywanych przez młodzież z osiedli deweloperskich na najnowszym smartphonie.
Bardzo to trafna analiza. Nie wiem czy czytałeś na Krytyce Politycznej dość kontrowersyjny artykuł, który dobrze tutaj koresponduje :

Kod: Zaznacz cały

https://krytykapolityczna.pl/kraj/wybory-glosuje-na-pis-magdalena-okraska/



A co do wyborów prezydenckich to dość śmiało zaliczyłeś PSL do lewicowo-liberalnych ugrupowań. Ja jednak sądzę, że obecnie mamy podział 60/40 na korzyść obozu władzy. Zdaje się, że w pierwszej turze lewica wystawi Roberta Biedronia, który może nawet jakieś 15% zgarnie, więc wynik kandydata Koalicji Obywatelskiej raczej nie będzie oszałamiający. W drugiej turze( jeśli do niej dojdzie w ogóle xd) pewnie lewica poprze kandydata KO. A swoją drogą jak ja w drugiej turze będę miał wybór między bogo-ojczyźnianym kandydatem PISu i neoliberałem z PO to jest to zaiste wybór jak między dżumą a cholerą...
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Zasada Pareto zakłada, że 80% skutków wywoływanych jest przez 20% przyczyn. Jest to zasada wielokrotnie potwierdzona empirycznie. Uważam, że najistotniejsze prace (te generujące 80% skutków) z punktu widzenia naszego dobrobytu wykonują rolnicy (produkcja żywności), budowlańcy (infrastruktura drogowa, mieszkania), robotnicy w montowniach i zakładach przemysłowych (budowa maszyn produkcyjnych, składanie sprzętu elektronicznego, pojazdów), personel medyczny (pielęgniarki, ratownicy medyczni), drobni przedsiębiorcy. To są ludzie wykonujący prace konieczne dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa i jednocześnie ciężkie fizycznie oraz monotonne. Nieprawdą jest też, że wszystkie te zawody mogą wykonywać osoby o niewielkich kwalifikacjach. Nie widzę dużych podstaw (z moralnego punktu widzenia) do tego by ta grupa społeczna miała znacznie mniejsze wynagrodzenia niż wielkomiejski patrycjat (wyborcy partii lewicowo-liberalnych), który głównie zatrudniony jest w gałęzi gospodarki związanej z relatywnie luksusowymi usługami, wykonuje znacznie mniej obciążające fizycznie prace, ma przez to większą średnią długość życia oraz swoją dużo większą konsumpcją generuje znacznie większą emisję gazów cieplarnianych.

kmarciniak1 nie czytam zbyt często Krytyki Politycznej, ale przyjrzę się. A Pani Kidawa-Błońska nie będzie dobrym, umiarkowanym kandydatem?

Przeczytałem. Bardzo ciekawy i mocny artykuł. Mam dokładnie te same przemyślenia.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: kmarciniak1 »

Slup pisze: 15 paź 2019, o 10:45 A Pani Kidawa-Błońska nie będzie dobrym, umiarkowanym kandydatem?
Jeśli w drugiej turze będę miał wybór Andrzej Duda/Małgorzata Kidawa-Błońska to z wielkimi oporami pewnie zagłosuje na przedstawicielkę KO. Choć w sumie jeśli chodzi o poglądy gospodarcze to daleko mi do Platformy a też wiem, że w kwestii która mnie osobiście bardzo interesuje czyli praw osób LGBT Platforma nic nie zrobi. Tak więc szczerze mówiąc nie mam właściwie żadnych przesłanek żeby zagłosować za panią Kidawą-Błońską... Jedyna przesłanka jaką mam to próba zatrzymania narracji pisowsko-katolickiej. Bo przeciwnie do autorki artykułu na Krytyce Politycznej, który podlinkowałem uważam, że w sprawach światopoglądowych również istnieją pewne granice których przekroczenie jest nieakceptowalne. A PiS wespół z Kościołem wielokrotnie te granice przekroczyli.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

PIS w kwestiach światopoglądowych faktycznie nie zrobił nic. Żadna ustawa dotycząca tego obszaru nie została uchwalona ani zmieniona. Utrzymano obecny status quo. Zgadzam się, że można być urażonym wypowiedziami czołowych polityków tego obozu (np. Kaczyńskiego o nihilizmie). Mnie zdecydowanie bardziej rażą wypowiedzi niektórych duchownych, chociaż podoba mi się, że prymas jest bardzo wyważony.
daras170
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 707
Rejestracja: 24 mar 2014, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toronto
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 73 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: daras170 »

Slup pisze: 15 paź 2019, o 10:45 A Pani Kidawa-Błońska nie będzie dobrym, umiarkowanym kandydatem?
nie bo po
1. jest kobietą
2. jest kobietą
3. nieważne
4. nawet kmarciniak1 miałby opory na nią zagłosować

PS. i nie mam nic przeciwko kobietom ;)
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: kmarciniak1 »

Slup pisze: 15 paź 2019, o 13:33 Zgadzam się, że można być urażonym wypowiedziami czołowych polityków tego obozu (np. Kaczyńskiego o nihilizmie).
Taka dygresja jeszcze mi się przypomniała a propos tego nihilizmu i braku wartości poza katolicyzmem. Co prawda dużo już na ten temat napisano w dyskursie publicznym ale zapomniano o jednym aspekcie. Maria Janion w swoim zbiorze esejów Czy będziesz wiedział co przeżyłeś trafnie pisała: "Kultura masowa współtworzy tzw. światopogląd konsumpcyjny. Jej cechą konstytutywną jest założenie „odbioru bezalternatywnego”, faktycznie bez możliwości wyboru. Hermeneutyka krytyczna, filozofia rozumienia – podobnie jak egzystencjalizm czy personalizm – dąży do umożliwienia ś w i a d o m e g o p r z e ż y w a n i a w ł a s n e j e g z y s t e n c j i. Do tego celu konieczny staje się wysiłek reinterpretacji tradycji oraz trud tworzenia osobowości rozumiejącej i znajdującej język do mówienia o swojej sytuacji egzystencjalnej. Czy odbiorcy kultury masowej przeżywają świadomie swoje istnienie? Czy tworzą własną osobowość kulturalną? Milan Kundera mówi z niezwykłą trafnością: celem interpretacji kiczotwórczej, a więc i kultury masowej, jest to, żebyś nigdy nie wiedział, co przeżyłeś. "

A przecież rząd pis kocha kulturę masową a już w szczególności jej bardzo prymitywny odłam pod nazwą disco polo. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że Kaczyński tylko uskuteczniał niewysublimowaną propagandę a ja tu wyjeżdżam z Marią Janion. Jednak myślę, że warto aby mieć jej myśl z tyłu głowy.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Kultura jest zawsze dialektycznie powiązana ze zbiorem jej odbiorców. Między pierwszym a drugim członem tego związku istnieje sprzężenie zwrotne różnych jakości (typowa relacja dialektyczna). Przez to kultura jest w ciągłym ruchu. Jest zjawiskiem dynamicznym i niehomogenicznym. M.Janion była zaangażowaną komunistyczną działaczką w czasach stalinowskich. Dziwię się, że tego nie zauważa. Na dobrą sprawę jak M.Janion chciałaby wyjść poza tę relację? Przecież ona też jest zaangażowana i uwikłana w konkretne (dialektyczne) relacje kulturowe. Jej życiorys dobitnie na to uwikłanie wskazuje. Reinterpretacja wymaga metajęzyka, a on według naszej obecnej wiedzy jest całkowicie arbitralny.
Pozdrawiam,
Antonio Gramsci
ODPOWIEDZ