Pytanie 5 - latka

Proste problemy dotyczące wzorów skróconego mnożenia, ułamków, proporcji oraz innych przekształceń.
h2om
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 7 paź 2019, o 11:17
Płeć: Kobieta
wiek: 40

Pytanie 5 - latka

Post autor: h2om »

Mój 5 letni syn zadał takie pytanie: dlaczego mówimy że cyfr jest 10, bo od 0 do 9, skoro są jeszcze ujemne np. - 1, -2...., a znak - (minus) nie jest liczbą tylko znakiem więc minus musi istnieć razem z np. 1 (dla niego to po prosty jakaś całość, jedność jak mi to po swojemu tłumaczył) i to zupełnie inna liczba niż 1? Zaznaczam, ze on zadaje bardzo często takie dziwne pytania, a im jest starszy tym mniej niestety jestem mu w stanie wytłumaczyć.
Pomoże mi ktoś?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Pytanie 5 - latka

Post autor: Jan Kraszewski »

Przede wszystkim trzeba rozróżnić cyfrę od liczby (dla pięciolatka to może być trudne). Cyfry to znaki graficzne przy pomocy których zapisujemy liczby. Czym innym jest więc liczba \(1\), a czym innym cyfra \(1\).

Do zapisu liczb ujemnych oprócz cyfr wykorzystujemy dodatkowy znak graficzny minus.

JK
h2om
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 7 paź 2019, o 11:17
Płeć: Kobieta
wiek: 40

Re: Pytanie 5 - latka

Post autor: h2om »

Dziękuję za odpowiedź. Przeczytałam to dziecku, powiedział, że to wszystko wie, ale nie rozumie dlaczego dopisując "haczyk" do litery a czy '' ciupek do c" to powstaje nowa litera którą liczymy w alfabecie, a dodając - (minus ) do cyfry już nie mówimy o nowej cyferce. Ale chyba jakoś to sobie wytłumaczył, bo już nie pyta o cyfry. Wrócił do "swoich nieskończoności", które go chyba fascynują.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Pytanie 5 - latka

Post autor: Jan Kraszewski »

Może dlatego, że "haczyk" i "ciupek" nie są samodzielnymi znakami, a minus jest.

JK
ODPOWIEDZ