Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

ugmc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 29 wrz 2019, o 16:18
Płeć: Mężczyzna

Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: ugmc »

Hej. Rozpoczynam studia informatyczne, z fizyki pewnie wiem tyle ile udalo mi sie gdzies cos wyczytac lub poznac empirycznie przez wszystkie lata zycia. :D Tzn.nigdy sie nie uczylem, nie przykladalem. Bede mial fizyke chyba tylko przez 1 semestr, ale chce ja w miare dobrze przerobic, szczegolnie zagadnienia dot.elektrycznosci. Mam pytanie. Czy nauka fizyki wymaga - jak np.matematyka czy programowanie - rozwiazywania zadan na papierze, kodowania? Zastanawiam sie czy jestem w stanie wyciagnac cos ze slynnych podstaw fizyki lub z wykladow Feynmana czytajac je 'do poduszki', codziennie przez 30-60 minut, jak tam checi pozwola..
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: AiDi »

Żeby dobrze opanować fizykę niezbędne jest rozwiązywanie problemów, owszem, ale jeśli fizykę będziesz miał tylko przez jeden semestr to poziom nie będzie nie wiadomo jak wysoki. Z dwóch książek o których wspomniałeś łatwiejsze są Podstaw Fizyki, więc je będzie Ci łatwiej przeczytać od deski do deski. Wykłady Feynmana są trudniejsze, ale zawierają przy okazji więcej tekstu opisowego, więc też możesz spróbować. Zobaczysz czy wytrwasz do końca :wink:
ugmc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 29 wrz 2019, o 16:18
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: ugmc »

No tak, spodziewam sie, ze to bedzie raczej taka fizyka, do ktorej nie bede musial sie specjalnie przykladac, slaba uczelnia.. Mimo wszystko dobrze byloby cos tam wiedziec. Wyklady + jedna z pozycji, cwiczenia w zakresie tylko tego co beda wymagac na uczelni, nie znajde niestety wiecej czasu. Jedynie dzialy traktujace o elektrycznosci, pradzie chetnie zglebie.. Czytalem, sporo opinii, ze wlasnie Wyklady Feynmana sa latwiejsze :D
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: AiDi »

Najlepiej to wypożycz jedno i drugie i sam sprawdź :wink:
ugmc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 29 wrz 2019, o 16:18
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: ugmc »

Okej, przeczytam po rozdziale i zdecyduje. A czy jest moze jakas pozycja do matematyki w stylu w/w ksiazek do fizyki? To znaczy obejmujaca material od podstaw az do tej matematyki akademickiej na studiach "nie matematycznych"? Co sadzisz np.o ksiazce pt."Matematyka od zera dla inyzniera"?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: AiDi »

ugmc pisze: 29 wrz 2019, o 18:00 Co sadzisz np.o ksiazce pt."Matematyka od zera dla inyzniera"?
Niestety nie miałem z nią stycznością, ale zdaje się, że kolega szw1710 pisał o niej na swoim blogu, więc może się wypowie :)
ugmc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 29 wrz 2019, o 16:18
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: ugmc »

Dzieki za podpowiedz, lece poszukac. :)
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: StudentIB »

Kupiłem sobie tę książkę, właśnie przyszła. Pierwsze wrażenie - bardzo opasłe tomisko (ponad 1000 stron a do tego format A4). Jeśli chodzi o zawartość to zakres poruszanych tematów jest bardzo szeroki (od równań liniowych po różniczkowe drugiego rzędu). Podręcznik uczy przede wszystkim liczenia przykładów. Niestety bardzo okrojony jest wstęp teoretyczny do poszczególnych zagadnień i brakuje przystępnych wyjaśnień czym właściwie są i do czego służą dane pojęcia matematyczne. Dlatego też książka raczej nie zastąpi studentom słynnego eTrapeza. Nie ten poziom przystępności, również ze względu na użyty język (może to też kwestia tłumaczenia). Jestem o tyle zaskoczony, że to podręcznik przełożony z angielskiego a zagraniczna literatura dla początkujących zwykle jest pełna rysunków i bardzo przystępna. Ale ta książka spokojnie może studentom służyć za dodatek pomocny przy rozwiązywaniu przykładów koniecznych do nabrania wprawy przed kolokwium.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: janusz47 »

Wydanie oryginalne -czwarte książki Strouda , Dextera Advanced Egineering Mathematics można znaleźć w internecie.

Nie opłacało się kupować za ponad 159 złotych polskiego tłumaczenia tej czy podobnej książki, tym bardziej, że na studiach informatycznych zakres matematyki w fizyce jest na pewno wystarczający, gdy zajrzymy do polskich - lepszych podręczników, takich jak Analiza Matematyczna dla Fizyków tom I i II , Algebra z Geometrią dla Fizyków autorów Lecha Górniewicza i Romana Ingardena. Wyd. UMK.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: AiDi »

No nie sądzę żeby na informatyce były wykładane przestrzenie Banacha, geometria różniczkowa i analiza zespolona...
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: janusz47 »

Zależy to od uczelni. Na przykład na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Analizy Matematycznej 1 i 2, elementy tych przedmiotów występują.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: AiDi »

USOS i kolega na 3 roku twierdzą co innego :wink:
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: janusz47 »

Nie wiem z jakich podręczników korzystali Pańscy koledzy z III roku, ale na I i II roku GAL'u oraz polecanych podręcznikach i skryptach Panów Strzeleckiego i Muszyńskiego z Analizy 1, 2 treści te w zarysie występują i różnią się od treści w polecanej przez Pana Matematyki dla Inżyniera.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: Milczek »

janusz47 pisze: 3 paź 2019, o 20:11 Nie wiem z jakich podręczników korzystali Pańscy koledzy z III roku, ale na I i II roku GAL'u oraz polecanych podręcznikach i skryptach Panów Strzeleckiego i Muszyńskiego z Analizy 1, 2 treści te w zarysie występują i różnią się od treści w polecanej przez Pana Matematyki dla Inżyniera.
Bez urazy.. ale definiowanie szeregu o wyrazach zespolonych jak to ma w pewnych rozdziałach miejsce u Pana Strzeleckiego czy dowód twierdzenia Stokesa w drugiej części skryptu, nie nazywał bym analizą zespoloną czy geometrią różniczkową. A przestrzenie Banacha to chyba były przedstawiane jako bardziej ogólne podejście do zdefiniowania rachunku różniczkowego.

Sorki ale na matmie przez pierwsze II lata nie wnikałem w te rzeczy na analizie ani galu, opierając się na skryptach Pana Strzeleckiego (do analizy) a co dopiero ludzie na okrojonych wersjach tych przedmiotów na informatyce.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Pytanie dot.trudnosci nauki fizyki

Post autor: janusz47 »

Milczek

Naprawdę nie wiem o co Panu chodzi. Fakt jest faktem, że do Analiz Panów Pawła Strzeleckiego czy Pana Michała Krycha trzeba dorosnąć.

Pana Krzysztofa Muszyńskiego Analiza dla Informatyków jest znacznie łatwiejsza do zrozumienia, ale bardziej prymitywna.

Przypomniałem sobie dobrą Analizę Matematyczną dla Studentów Pana Pawła Urbańskiego części I, II, III z Katedry Matematycznych Metod Fizyki UW

czy wykłady Pani Katarzyny Grabowskiej z Analizy R1, R2, R3 i geometrii różniczkowej. Wykłady Pana Pawła Kasprzaka z tej samej katedry.
ODPOWIEDZ