Literatura -- kwaterniony

Poszukujesz książki z konkretnej dziedziny matematyki i nie wiesz, którą wybrać? Zadaj pytanie!
KarolBxy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 wrz 2019, o 18:48
Płeć: Mężczyzna

Literatura -- kwaterniony

Post autor: KarolBxy »

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Piszę pracę licencjacką na temat kwaternionów i mam mały problem z brakiem wyczerpującej literatury.
W zasadzie jedyną książką w której można znaleźć coś więcej oprócz bardzo podstawowych informacji jest "Arytmetyka teoretyczna" Wacława Sierpińskiego. Książki, które polecał mi promotor też zawierają dość mało informacji.
Oczywiście w internecie jest sporo informacji na ten temat (np. w Wikipedii), ale niestety, jak wiadomo, przy pisaniu pracy nie można korzystać (generalnie) ze źródeł internetowych. W związku z tym zwracam się z prośbą czy ktoś mógłby polecić mi jakąś literaturę na ten temat (szczególnie zależałoby mi na różnych sposobach konstruowania kwaternionów: postaciach macierzowych itp., które to np. można znaleźć w Wikipedii, czy też np. o grupie kwaternionów). Mogą być źródła anglojęzyczne. Bardzo zależało by mi na szybkiej odpowiedzi ponieważ goni mnie czas -- muszę oddać pracę przed końcem września (tak wiem, zabieram się za rzecz w ostatniej chwili).

Z góry bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Literatura -- kwaterniony

Post autor: AiDi »

Popatrz na źródła na wikipedii, szczególnie angielskiej :wink:
KarolBxy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 wrz 2019, o 18:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Literatura -- kwaterniony

Post autor: KarolBxy »

Dzięki bardzo za sugestię.
Kwestia jest jednak taka, że ilość literatury jest przytłaczająco duża i trudno zgadnąć, co która książka zawiera (dodatkowo np. w sekcji "Matrix representation" w angielskiej Wikipedii brak przypisów, tzn. nie wiadomo z którego źródła konkretnie pochodzą informacje). Dalej części publikacji nie da się znaleźć w formie pdf-ów w celu upewnienia się czy warto je kupić/wypożyczyć; np. publikacja na którą powołuje się polska Wikipedia (Garrett Birkhoff, Saunders MacLane, "Przegląd algebry współczesnej") zawiera dość szczątkowe informacje (wygląda na to, że większość informacji pochodzi z strony, gdzie również sporo odnośników -- część niedziałających).

Generalnie chodzi mi o to czy ktoś mógłby polecić mi jakąś sprawdzoną publikacje zawierającą podobne informacje jak te, które można znaleźć na Wikipedii (polskiej i angielskiej). Szczególnie zależało by mi różnych sposobach konstrukcji kwaternionów (formach macierzowych itp.) + informacji o zastosowaniach.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

PS. Oczywiście jest szansa, że w końcu trafię na coś wartościowego, ale jakby ktoś od razu znał jakieś dobre źródło, ułatwiło by to sprawę i byłbym naprawdę wdzięczny. :wink:
ODPOWIEDZ