Określanie czasu jednostki czasu

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
opolree

Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Co oznacza, jak rozumieć określenie czasu dla sformółowań typu za godzinę, za tydzień, za dwa dni itp.
Czy liczyć czas od takiej chwili by była dokładna jednostka czasu, o której mówię. Np.:wiadomości trwają 4 minuty a zaczęły się o 15:00, wydarzenie, o którym mówi prezenter na ich końcu jest o 17:00, a mówi "za dwie godziny mecz"(jest 15:04, bo to koniec wiadomości), czy te 2 godziny należy rozumieć jako 2 godziny liczone od początku wiadomości, czy od chwili mówienia (mniej więcej), czy jak kto woli?(w słowniku przyimek za oznacza, czas liczony od chwili mówienia??)
Podobnie określenie "za tydzień w programie" powiedziane na końcu programu tv, rozumieć tydzień(7 dób) od początku programu czy od chwili mówienia?(od początku mam dokładne 7 dób)?
Za dwa dni w podobnych przypadkach to 48h liczone od chwil mówienia czy kalendarzowo?

Będę wdzięczny za opinię
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: a4karo »

Zadaj sobie trochę trudniejsze pytanie:
Jeżeli powiem : za godzinę będę u ciebie, to za godzinę od początku tej wypowiedzi od końca czy od chwili kiedy taka myśl zawitała mi w głowie?

Chyba wszyscy rozumieją potoczne znaczenie tego typu zwrotów.
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Ok dzięki za zdanie zamykam temat.

-- 7 sie 2019, o 15:28 --



-- 7 sie 2019, o 17:42 --

Chociaż jeszcze jedno logicznym jest pomyśleć o 2 godzinach dla meczu od chwili rozpoczęcia wiadomości bo można się domyślić, że 2 godziny są liczone od początku wiadomości. Twój przykład to od rozpoczęcia twojej myśli

-- 7 sie 2019, o 17:43 --

Co powiesz na temat "Strata pytanie"

-- 8 sie 2019, o 12:45 --

Wydaje się, że można się domyślić jeśli ktoś uzywa danej jednostki czasu, że np. te 2 godziny dla meczu to będą od rozpoczęcia wiadomości, w pewnych sytuacjach da się to wybadać.

-- 8 sie 2019, o 13:11 --

Bądź prezenter radiowy na końcu wiadomości mówi " za godzinę następne" mimo, iż jest 17:05 a wiadomości zaczynają się o pełnych godzinach, można pomyśleć o godzinie liczonej od początku wiadomości, domyślić się godziny następnych wiadomości właśnie w ten sposóbprezenter wskazuje czas następnych wiadomości. Mam dokładną jednostkę czasu, o której mówi prezenter, czy można tak to interpertować i pomyśleć wydaje się, że tak.

-- 8 sie 2019, o 13:31 --

Jaka jest uniwersalna interpretacja takich określeń?

-- 10 sie 2019, o 10:12 --

Jakiś pomysł?-- 10 sie 2019, o 23:24 --Albo w wakacje, na ich końcu mówię następne wakacje za rok. To jak to rozumieć, rok to 12 miesięcy , więc mówiąc tak to będzie ich koniec? Chyba, że rocznikowo to rozumieć a może liczyć rok od ich początku, nie od chwili mówienia( Tak jak to ma znaczenie przyimek "za" słowników i od chwili mówienia)?
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Powiedzieć w sobotę, "za tydzień niedziela handlująca", rozumieć tydzień od niedzieli czy mniej precyzyjnie, potocznie od chwili mówienia?
Logiczniejszym jest rozumieć tydzień liczony od niedzieli do niedzieli. jak to widzicie?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: a4karo »

Daj spokój. Masz 54 lata? A może 54.6654642678?
A może tyle miałeś gdy to pisałeś?
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Ja tylko pytam o zdanie, jak kto mniema i tyle, widzę, że odbierasz to potocznie ??
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: kruszewski »

"za tydzień niedziela handlująca", "
Dzień, bez względu na jego nazwę nie handluje. To sprzedawcy handlują w ten dzień, podobnie jak sobota nie pracuje a ludzie w ten dzień pracują.
Jest więc niedziela handlowa, sobota robocza, czwartek świąteczny a nie święcący, ...
opolree

Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Przepraszam, słusznie.
Natomast wracając do mojego pytania, ktoś może jednak pomyśleś o tygodniu liczonym od niedzieli,tak to zinterpretować, rozumieć, mam wtedy dokładne 7 dni, tak jak znaczy tydzień,wydaje mi się, że to sprawa indywidualna,dlaczego tak nie pomyśleć a jedynie w kategoriach mniej więcej? Ktoś mówi o niedzieli handlowej, myślisz o niedzieli, ale potem odnosisz to do niedzieli za tydzień, czyli liczysz 7 dni od niedzieli?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: kruszewski »

Bo tak trzeba rozumieć tę informację. Nie ta jutrzejsza, ale ta, która będzie za tydzień i kilka dni. Bo tej co nadejdzie powiedziane będzie : najbliższa niedziela
Terminologie języków: potocznego i literackiego mimo ich piękna i barwności nie nadają się do użytku w naukach jakichkolwiek.
opolree

Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Nie o tym mówię, jasne chodzi o tę niedzielę następną, natomiast jak w sobotę powiesz "niedziela handlowa za tydzień", to rozumiesz to jako tydzień od soboty, liczony mniej wiecej, czy tydzień liczony od niedzieli najblizszej (tej jutro), po prostu jak to rozumiesz zgodnie z tym co piszę?
Ja myślę, że obie wersje są ok, interpretacja jest indywidualna? Czytaj dokładniej. Jeśli potraktować to od niedzieli to mam dokładne znaczenie słowa tydzień.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2019, o 12:05 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: po prostu.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: kruszewski »

"Czytaj dokładniej"- w obie strony zalecane. Na pytanie jak rozumieć te określenia, należy pytać umiejętnie formułując pytanie, miejscowych, np w sklepie i tak go rozumieć.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: Niepokonana »

Nie rozumiem problemu. Jak mówi się za godzinę to ma się na myśli za około/mniej więcej godzinę a nie za równo 3 600 sekund...
EDIT: jak chodzi Ci o naukową terminologię, to ja się nie znam, ale wydaje mi się, że raczej się nie używa określeń potocznych. Zawsze możesz zamiast mówić za x podawać datę.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: AiDi »

Niepokonana pisze:Nie rozumiem problemu.
Chyba nikt oprócz autora nie rozumie.
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: Afish »

opolree pisze:jak w sobotę powiesz "niedziela handlowa za tydzień", to rozumiesz to jako tydzień od soboty, liczony mniej wiecej, czy tydzień liczony od niedzieli najblizszej (tej jutro), po prostu jak to rozumiesz zgodnie z tym co piszę?
Mówiąc „za tydzień” raczej nie chodzi o dokładnie „604800 sekund licząc od chwili obecnej”, tylko „w przyszłym tygodniu”. Stąd „niedziela handlowa za tydzień” oznacza „niedziela handlowa w przyszłym tygodniu”. Ja intuicyjnie uznaję „za tydzień” jako „za około 7 dni, plus minus ze 2”, więc jeżeli dzisiaj (= w poniedziałek) usłyszałbym „niedziela handlowa za tydzień”, to pewnie zapytałbym „ale chodzi o niedzielę w tym tygodniu, czy w przyszłym” (aczkolwiek obstawiałbym, że chodzi o tę za 6 dni)? Jednocześnie jeżeli usłyszałbym to we środę, to już pewnie nie pytałbym, tylko przyjąłbym, że chodzi o niedzielę za półtora tygodnia licząc od środy (czyli za 13 dni od dzisiaj). Nawet teraz użyłem „półtora tygodnia” nie precyzując, czyli chodzi mi o „10” czy o „11” dni (nawet nie myślę, ile dokładnie jest dni od środy do niedzieli).

Nieintuicyjnym wydaje mi się uznanie „niedziela handlowa za tydzień” jako „myślę o niedzieli w tym tygodniu i dodaję 1 tydzień”, to trochę zbyt skomplikowane. „Za tydzień” zależy też od kontekstu, jak w pracy rozmawiam z szefostwem o czymś i mówię „za tydzień”, to zazwyczaj oznacza to „w przyszłym tygodniu”, znowu jak mówię bliskim o „wyjeździe za tydzień”, to oni mnie znają i domyślają się, że chodzi o weekend (znowu, jeżeli dzisiaj powiedziałbym o wyjeździe za tydzień, to pewnie dopytaliby, czy chodzi o weekend za 5 dni, czy za 12, ale jak powiem tak we środę, to już będzie jasne, że chodzi o przyszły tydzień). Co innego, jak szefostwo pyta o oszacowanie czasu trwania zadania, jak powiem, że będzie gotowe „za tydzień”, to wtedy chodzi o „5 dni roboczych”.
opolree pisze:Podobnie określenie "za tydzień w programie" powiedziane na końcu programu tv, rozumieć tydzień(7 dób) od początku programu czy od chwili mówienia?(od początku mam dokładne 7 dób)?
Ja to rozumiem jako „w odcinku programu w następnym tygodniu”, co wcale nie musi oznaczać 7 dób, jeżeli program nie ma stałego czasu emisji (na przykład w ostatnim tygodniu miesiąca jest w inny dzień tygodnia).

opolree pisze:Za dwa dni w podobnych przypadkach to 48h liczone od chwil mówienia czy kalendarzowo?
No i znowu, to zależy od kontekstu. Jak ktoś mówi „za 2 dni”, to ja to rozumiem nie jako „48 godzin od X”, tylko „dzisiaj jest poniedziałek, więc we środę coś będzie”, ale to może być poranek, wieczór, noc, a nawet efektywnie we czwartek, jeżeli zdarzenie będzie w nocy ze środy na czwartek o jakiejś drugiej nad ranem. Znowu jakbym dzisiaj pod koniec dniówki usłyszał w pracy „za 2 dni”, to może to oznaczać poranek we środę (jeżeli usłyszę „za 2 dni wdrażamy”), ale może też oznaczać poranek we czwartek (jeżeli usłyszę „za 2 dni skończymy”).
opolree

Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Dzięki za zdanie. Czyli używa się tego nieprecyzyjne. Tyle, że słownik mówi o dniu jako dobie, czyli 24 godziny, podobnie tydzień 7 dób, rok 12 miesięcy, więc jest to potoczne. Rozumiem, intuicyjnie jest tak jak mówisz, natomiast to co piszę, zawsze ktoś może to tak interpretować. A jeśli program ma stałą czasową emisję? Czy można prosić o słowo w temacie "Strata pytanie"?

-- 19 sie 2019, o 21:12 --

No jeszcze tak, jeśli ktoś zaczyna mówić, "w środę" a jest poniedziałek, to myślisz o środzie w pierwszej chwili, ale dodaje "za tydzień"(czyli "środa za tydzień") to pomyślisz o tygodniu liczonym od środy? Pewnie nikt na to nie zwraca uwagi, a używa i rozumie o co chodzi w uzusie.

-- 20 sie 2019, o 16:48 --

A jeszcze pytanie o określenie wieku, mówi się np. 2 lara starszy to jak to rozumieć, około 12 miesięcy? Czy rocznikowo tyle, że znaczenie rocznika to okres czasu od stycznia do końca grudnia, więc jak to powiązać z liczbą jako lata, jak to rozumieć, rocznik to nie liczba a okres czasu od stycznia do grudnia?

-- 21 sie 2019, o 08:49 --

Czy ktoś skomentuje?
Afish, rozumiem, że z tym za dwa dni to intuicyjnie. Natomiast można chyba po prostu kalendarzowo, jako liczby kalendarza, podaje za ile dni i odliczam czas(tyle, że przyimek za odnosi się do czasu podawanego jako ciągły nie liczbowo, od jednej chwili do drugiej, upływa określona chwila czasu dla dnia to 24 godziny?), czy jednak około 24 godziny?

-- 21 sie 2019, o 09:50 --

Albo, wykładowca na końcu wykładu, który jest co tydzień o stałej porze, mówi "następny wykład za tydzień", to rozumieć tydzień liczony od końca wykładu(tydzień 7 dób, to już będzie koniec wykładu), czy od początku(mam dokładny tydzień i początek wykładu)?
(zadałem podobne pytanie dla meczu, wiadomości trwają 4 minuty a zaczęły się o 15:00, wydarzenie, o którym mówi prezenter na ich końcu jest o 17:00, a mówi "za dwie godziny rozpoczyna się mecz"(jest 15:04, bo to koniec wiadomości), czy te 2 godziny należy rozumieć jako 2 godziny liczone od początku wiadomości? Od końca wiadomości to już będzie mecz?-- 21 sie 2019, o 09:57 --Dlaczego mam z tym problem, dlaczego ciągnę ten monolog, bo w słowniku pisze, że przyimek Za używany jest do podawania czasu od chwili mówienia, więc to mi się nie zgadza. Bo jak tak jest to tak jak podaje przykłady nie będzie się to zgadzać, czas i wydarzenia. Jak przykład z wykładem, powiedziane na końcu za tydzień to koniec wykładu.????
Zablokowany