Matura rozszerzona z matematyki 2019

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
MlodyMatematykAmator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 23 mar 2019, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 16 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: MlodyMatematykAmator »

Jan Kraszewski pisze: Wbrew temu, czego się obawiasz, egzaminatorzy nie oceniają według swojego widzimisię.
Wiadomo, wciąż jestem zdenerwowany tym kretyńskim błędem. Ale jeśli chodzi o te zasady oceniania CKE to przy tego typu błędach moim zdaniem jest do końca niejednoznaczny. Moja matematyczka opowiadała historię, że sprawdziła uczniowi zadanie, który jakimś cudem miał wynik prawidłowy, ale w ogóle nie zrozumiał polecenia - narysował rysunek w zły sposób i z niego liczył, wszyło mu całkowicie przypadkowo, więc wyzerowała. Potem ten się odwołał, wzywali ją a ona upierała się, że jak dla niej to 0 punktów, bo błąd merytoryczny. Ostatecznie zmienili na kilka punktów. Tak ją to zdenerwowało, że od tej pory nie jeździ sprawdzać matur.
albanczyk123456 pisze:92%-94% to dobry wynik z dzisiejszej matury? Uprawnia mnie to do myślenia o prestiżowych studiach?
W najstraszniejszych koszmarach nie sądziłem, że nie będę się cieszył z wyniku pokroju 94%,96%,98%. To bardzo utrudnia życie dobrym uczniom. Zauważyłem, że Ci którzy pisali matury o normalnym, trudnym poziomie trudności (np. próbne) na 96% tą przeważnie również tak napisali (zadania były bardzo schematyczne, nie wymagające myślenia, może poza tym z kombinatoryką). Za to Ci, którzy zwykle pisali na 30%, teraz mają 60%, Ci co pisali na 70%, mogą mieć ponad 90%! Znacząco to utrudni rekrutację na studia, matma będzie dużo mniej kluczowa w wynikach i Ci którzy chcieli sobie zapewnić sporą ilość punktów na wybrany kierunek właśnie matmą rozszerzoną mogą mieć naprawdę dużo cięższą przeprawę do wymarzonych studiów.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Jan Kraszewski »

MlodyMatematykAmator pisze:Ale jeśli chodzi o te zasady oceniania CKE to przy tego typu błędach moim zdaniem jest do końca niejednoznaczny.
Chyba nie do końca jednoznaczny...
MlodyMatematykAmator pisze:Tak ją to zdenerwowało, że od tej pory nie jeździ sprawdzać matur.
No cóż, sprawdzanie matur wymaga pewnego... dystansu. Mało który nauczyciel ocenia na co dzień tak, jak (musi oceniać) na maturach.

JK
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kfadrat »

Nie sądziłem, że kiedyś to powiem, ale to jest właśnie przewaga egzaminów wstępnych. Jeżeli ktoś się w tym roku nie dostanie to prawdopodobnie za rok nie będzie miał już takiego problemu.
Chichot Hioba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 4 maja 2019, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Chichot Hioba »

Nie jestem pewny gdzie powinienem zadać to pytanie, ale jest odnośnie zadania z matury więc dam tutaj.

W czwartym zdaniu czytamy:
Zdarzenia losowe \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) zawarte w \(\displaystyle{ \Omega}\)...
Ja z rachunku prawdopodobieństwa jestem noga, ale czy można powiedzieć, że zdarzenia losowe zawarte są w przestrzeni zdarzeń elementarnych?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Jan Kraszewski »

Chichot Hioba pisze:czy można powiedzieć, że zdarzenia losowe zawarte są w przestrzeni zdarzeń elementarnych?
Tak.

JK
U238
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 4 wrz 2016, o 09:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: U238 »

Mam pytanie, bo w zadaniu z okręgami źle napisałem równanie okręgu. W sensie miałem ładnie rozpisany wzór skróconego mnożenia
\(\displaystyle{ y^{2}-4y+4}\), a napisałem potem \(\displaystyle{ (y-4)^{2}}\). A potem wg tych liczb rozwiązałem zadanie, czyli policzyłem dla przypadków stycznych zewnętrznie i wewnętrznie. Czy za taki błąd będę miał zero punktów za zadanie? Bo wynik inny, a w przypadku stycznych wewnętrznie delta wyszła mi ujemna.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Jan Kraszewski »

Trochę stracisz, bo błąd zmienił sytuację, ale nie żeby od razu nic nie dostać.

JK
Kmil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2019, o 13:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RPA
Podziękował: 4 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kmil »

Wszyscy już wiemy, że matura była nadzwyczajnie prosta, ale mimo wszystko które zadanie było według was najtrudniejsze, czyli z którym zadaniem najgorzej poradzili sobie zdający?
MlodyMatematykAmator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 23 mar 2019, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 16 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: MlodyMatematykAmator »

Kmil pisze:Wszyscy już wiemy, że matura była nadzwyczajnie prosta, ale mimo wszystko które zadanie było według was najtrudniejsze, czyli z którym zadaniem najgorzej poradzili sobie zdający?
Podejrzewam, że z zadaniem 6 z kombinatoryki za 3 punkty. Było to właściwie jedyne zadanie wymagające pomyślunku, reszta taka schematyczna, że się nawet nie myślało, tylko od razu liczyło.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Zahion »

Nie jestem przekonany, ale albo w książce od matematyki widziałem podobną wersję tego (to samo rozwiązanie) jako zadanie z gwiazdką, albo w książce do matury pana A. Kiełbasy...
Oczywiście mam na uwadze fakt, że wszystkie zadania mają tę samą naturę
Ponadto zadanie z książki pana Andrzeja pojawiło się na maturze rozszerzonej jako zadanie 9 w 2015 (za 3 punkty).
Kmil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2019, o 13:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RPA
Podziękował: 4 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kmil »

Niestety, muszę się zgodzić, według mnie tegoroczna matura była zaśmianiem się w twarz osobom, które długo pracowały na swój wynik. Wczorajszy egzamin z matematyki na wyjątkowo niskim poziomie będzie odzwierciedlać rzeczywiste umiejętności zdających. Trochę szkoda, że studentów nie rekrutuje się na podstawie egzaminów wstępnych układanych przez uczelnie, bo sposób przeprowadzenia tegorocznej matury przekonuje, że już chyba nikomu mającemu wpływ na jej formę nie zależy na sprawdzeniu umiejętności abiturientów. Wystarczy trochę poszperać w internecie, a znajdzie się dowody na to, że np. odpowiedzi z angielskiego czy z matematyki podstawowej były znane pół godziny przed samym egzaminem.
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kfadrat »

W momencie, w którym na podstawie wyników maturalnych ludzie są przyjmowani na studia, według mnie niedopuszczalne jest, aby egzamin wyglądał jak ten wczorajszy.
Beed
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2018, o 10:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWa

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Beed »

Mam pytanie do zadania o ciągach za 6pkt

Ogólnie moje rozwiązanie było mniej więcej takie, ale mam na końcu błąd rachunkowy (tak mi się wydaję):

\(\displaystyle{ \begin{cases} b=\frac{a+c}{2}\\ \left( \frac{2}{3b} \right) ^{2}= \frac{1}{a} \cdot \frac{1}{2a+2b+c}\end{cases}}\)

Podstawiam wyznaczone \(\displaystyle{ c}\) z pierwszego równania do drugiego i dostałem coś takiego:

\(\displaystyle{ 4a^{2}+16ab-9b^{2}=0}\)

I teraz zamiast normalnie policzyć deltę to zrobiłem coś dziwnego, bo rozpisałem to sobie na 2 wzory skróconego mnożenia:

\(\displaystyle{ 4a^{2}+16ab+16b^{2}-25b^{2}=0 \\
\left( 2a+4b \right) ^{2}-25b^{2}=0 \\
\left( 2a+4b-5b \right) \left( 2a+4b+5b \right) =0}\)


I wyszło, że

\(\displaystyle{ a= \frac{1}{2} b \vee a = - \frac{9}{2}b}\)

gdzie oczywiście drugi przypadek odrzuciłem

I teraz wracam do \(\displaystyle{ q= \frac{2a}{3b}}\)

I coś musiałem, źle przemnożyć pod koniec bo wyszło mi \(\displaystyle{ q= \frac{b^{2}}{3}}\)

Myślicie, że odejmą tylko 1pkt za rachunkowy jeżeli cały tok rozumowania w zadaniu był mniej więcej dobry?
Ostatnio zmieniony 11 maja 2019, o 12:11 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Jan Kraszewski »

Beed pisze:I teraz zamiast normalnie policzyć deltę to zrobiłem coś dziwnego
Dziwnego? Tak jest ładniej...
Beed pisze:I coś musiałem, źle przemnożyć pod koniec bo wyszło mi \(\displaystyle{ q= \frac{b^{2}}{3}}\)

Myślicie, że odejmą tylko 1pkt za rachunkowy jeżeli cały tok rozumowania w zadaniu był mniej więcej dobry?
Myślę, że tak.

JK
Beed
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2018, o 10:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWa

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Beed »

Dziwnego? Tak jest ładniej...
Dziękuje za komplement, uważałem to za dziwne, bo po prostu praktycznie nikt nie zrobił tego tak jak ja dlatego piszę o tym w ten sposób. Ogólnie co do matury to klasycznie w moim przypadku potraciłem punkty na samych głupotach takich jak wyżej, bo mam źle jeszcze pierwsze zadanie i w ostatnim optymalizacyjnym zapomniałem wyznaczyć wysokość :/

No nic, ale i tak jestem zadowolony, bo po mojej pierwszej próbnej byłem przerażony (40% w listopadzie), ale zrobiłem do matury łącznie 50-60 arkuszy próbnych rozszerzonych (głównie zadania.info + nowa era także ten arkusz w porównaniu do tamtych bardzo przyjemny) i jeszcze zdążyłem w w półtora miesiąca przed maturą zrobić całą książkę od Pazdro z zadaniami maturalnymi (950 zadań około)
ODPOWIEDZ