LXX OM

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
michalkieza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 kwie 2015, o 17:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: LXX OM

Post autor: michalkieza »

@Tani Mefedron

Archiwum 60 lat OM:

Kod: Zaznacz cały

https://archom.ptm.org.pl/


Są wszystkie zadania wraz z rozwiązaniami.
Awatar użytkownika
Tani Mefedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 kwie 2018, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wołomin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 2 razy

Re: LXX OM

Post autor: Tani Mefedron »

no właśnie też to znalazłem, ale (przynajmniej mi) pisze że ta witryna jest nieosiągalna :/
Awatar użytkownika
xxDorianxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: 1 paź 2016, o 17:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 22 razy

Re: LXX OM

Post autor: xxDorianxx »

Tak z tym są problemy,ciężko na to się przebić ale się da na to archiwum!
michalkieza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 kwie 2015, o 17:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: LXX OM

Post autor: michalkieza »

To prawda z tą stroną są jakieś problemy w ostatnich tygodniach - dość często potrafi się nie wyświetlać. Ja czasem robię tak, że wpisuję w wyszukiwarce google: archom, numer olimpiady, etap i zadanie (np. XL OM II zadanie 3); i klikam w jeden z linków, nawet jeśli to nie to zadanie, które chciałem. Zazwyczaj strona mi się wyświetla i z niej próbuję wejść w odpowiednie zadanie, choć zdarza się, że i wtedy potrafi nagle się zepsuć.

Część zadań z naszej olimpiady daje się też znaleźć na stronce imomath w dziale olympiads (od 44 OM do 59 i większość finałów).
ion_k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 8 lis 2018, o 18:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

LXX OM

Post autor: ion_k »

Jaki był próg do finału w zeszłym roku?
Awatar użytkownika
Tani Mefedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 kwie 2018, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wołomin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 2 razy

Re: LXX OM

Post autor: Tani Mefedron »

21 punktów
Biel124
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 18:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

LXX OM

Post autor: Biel124 »

A wie ktoś, kiedy wstępne wyniki punktowe?
Blazo2000
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 31 gru 2017, o 11:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bochnia
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 15 razy

LXX OM

Post autor: Blazo2000 »

Zawsze (tzn. w ostatnich dwóch latach, wcześniej to nie wiem) były tego samego dnia co lista.
Biel124
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 18:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

LXX OM

Post autor: Biel124 »

To jak się będzie można odwoływać? Beda możliwe modyfikacje listy?
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1654
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Re: LXX OM

Post autor: timon92 »

Regulamin OM pisze:Po ocenieniu prac zawodów stopnia drugiego Komitet Główny ustala kolejność zawodników biorąc pod uwagę uzyskaną sumę punktów. Komitet Główny może przyznać dodatkowe punkty za oceny z wykrzyknikiem przyznawane za wyjątkowo dobre, np. uzyskane nieoczekiwaną metodą, rozwiązania zadań. Każdy zawodnik za pomocą formularza elektronicznego może poprosić o ponowne sprawdzenie swych prac. Prośba musi zawierać merytoryczne uzasadnienie. Komitet Główny rozpatruje odwołania i po ponownym sprawdzeniu zakwestionowanych prac powiadamia uczestnika o swej decyzji umieszczając ją wraz z uzasadnieniem na stronie internetowej w taki sposób, by po zalogowaniu się uczestnik mógł się z nią zapoznać. Odwołanie jest rozpatrywane w czasie umożliwiającym elektroniczne powiadomienie o decyzji nie później niż na tydzień przed finałem OM.
Blazo2000
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 31 gru 2017, o 11:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bochnia
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 15 razy

LXX OM

Post autor: Blazo2000 »

Tak, najpierw jest publikowana lista, udostępniane są wyniki i ustalany jest próg, w ten sam dzień, a później można się odwoływać, następnie do listy są dodawane osoby, które przekroczą próg po odwołaniach.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: LXX OM

Post autor: Mruczek »

2. Można pałkarsko
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
WolfusA
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 208
Rejestracja: 27 sty 2017, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 9 razy

Re: LXX OM

Post autor: WolfusA »

Zwracam się do "starszypan".
Nie wiedziałem, że Sierpiński miał cokolwiek wspólnego z OM, ale to dość pozytywna wiadomość. Zawsze postrzegałem go jako wielkiego profesora oderwanego od takich "nieznaczących problemów" w stylu olimpiady (w porównaniu do zagadnień matematyki wyższej). Referowanie przed nim to na pewno jakieś wspomnienie i powód do dumy. Ja takiej szansy nigdy nie będę mieć.
Wydaje mi się, iż Komitet Zadaniowy chce trochę zjednać sympatię uczniów do OM przez większą rozwiązywalność zadań, co jednak nie zawsze kończy się jak w fatalnej 67 edycji (próg 25), a miało aspekt pozytywny, np. w 59. czy 69., gdzie progi były odpowiednio 19 i 21 (całkiem zjadliwe w przeciwieństwie do 25, które jest praktycznie 30). Jednak wolałbym, żeby progi były niższe na rzecz trudnych zadań.
A swoją drogą zadanie 1 nie było wcale takie łatwe, jeśli ktoś nie wpadł na te kąty przy podstawach trójkątów równoramiennych. Dość czasochłonne.
Nigdy więcej progu powyżej 24
Awatar użytkownika
Tani Mefedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 kwie 2018, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wołomin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 2 razy

Re: LXX OM

Post autor: Tani Mefedron »

Jak dla mnie (a moim najlepszym działem jest właśnie geo) pierwsze było chyba najłatwiejsze, a na pewno pierwszego dnia. Od razu wiedziałem, że trzeba wykazać że sumy kątów wpisanych opartych na tych łukach są równe, czyli pała kątów z wykorzystaniem faktów dotyczących czworokątów wpisanych w okrąg i wyszło w około trzech linijkach + komentarz. Zresztą wzorcówka była chyba jeszcze łatwiejsza, no z tym że jednak trzeba było nowy punkt dorysować (środek okregu).
Ostatnio zmieniony 12 mar 2019, o 22:28 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: zresztą.
jasio1909
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 1 cze 2017, o 20:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

LXX OM

Post autor: jasio1909 »

Jak myślicie, o której jutro wlecą wyniki?
ODPOWIEDZ